Ubuntu Phone OS — nowy mobilny system na rynku

Wygląda na to, że ten rok dla firmy Canonical zapowiada się pracowicie. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przed chwilą miała premiera pierwszej wersji Ubuntu przeznaczonej na urządzenia mobilne.

Redakcja

Puzzle, które pieczołowicie od kilku lat Canonical zbierał wokół swojego systemu (wreszcie) zaczynają układać się w jedną, spójną całość. O mitycznym Ubuntu Phone mówiło się już od jakiegoś czasu. Pod koniec grudnia założyciel firmy Canonical, Mark Shuttleworth, wskazał urządzenia mobilne jako cel rozwoju Ubuntu, który nie u wszystkich wzbudził entuzjazm ;). Ale wtedy było już nieomal pewnie, że Ubuntu trafi na smartfony.

Obraz

Dzisiaj wreszcie Canonical zaprezentował swoją wizję przeniesienia środowiska Unity na małe ekrany smartfonów i co ciekawe (ale i zaskakujące ;)), moim zdaniem udało im się. Interfejs mobilnej wersji Ubuntu bardzo mocno nawiązuje do tego, co mogliśmy zobaczyć po premierze Ubuntu 12.10 oraz Ubuntu TV. Jak zaznaczył w interaktywnej prezentacji Mark Shuttleworth, Ubuntu jest pierwszym systemem, z którego można korzystać na pełnej gamie urządzeń: od smartfonów, przez komputery stacjonarne, po telewizory.

System nie będzie żył bez twórców aplikacji. Aby ich zachęcić, Canonical przygotował bazujący na QML Ubuntu SDK (w momencie pisania newsa strona jest niedostępna), dzięki któremu będzie można stworzyć aplikacje działające zarówno na komputerach jak i na smartfonie (i zapewne telewizorze). Drugą drogą jest możliwość integracji aplikacji internetowych z powłoką systemową, zupełnie tak samo, jak ma to miejsce w Ubutnu 12.10. Unity Web API to zasadniczo zestaw funkcji JavaScript, z których strona (po uzyskaniu uprawnień) może na przykład powiadomić poprzez centrum powiadomień użytkownika o nowej wiadomości czekającej w serwisie.

Z ciekawostek należy wymienić brak ekranu blokady, który w w Ubuntu ma być zastąpiony ekranem powitalnym. Póki urządzenia nie trafią jednak do rąk testerów trudno przewidzieć czy to tylko zmiana nazwy, czy nastąpiły zmiany w sposobie jego obsługi. Ciekawą metamorfozę przeszedł HUD zaprezentowany rok temu, który w wersji mobilnej ma udostępniać możliwość obsługi aplikacji przy pomocy poleceń głosowych.

W systemie znajdą się naturalnie wszystkie elementy ekosystemu opartego o Ubuntu One. Urządzenia pracujące pod kontrolą Ubuntu będą więc mogły synchronizować pomiędzy sobą ustawienia, zdjęcia czy muzykę. Smartfonami z Ubuntu będzie można zdalnie zarządzać, podobnie jak wersjami dla komputerów stacjonarnych i serwerów poprzez Landscape — płatną usługę, która adresowana jest do większych firm, gdzie zarządzanie dużą liczbą urządzeń może być problematyczne.

Rok 2013 zapowiada się niezwykle ciekawie jeśli spojrzeć na urządzenia mobilne. Do obecnych graczy — Androida, iOS oraz Windows Phone — dołączą dwa projekty: Firefox OS oraz Ubuntu Phone OS, każdy adresowany do nieco innej grupy odbiorców. Na sprawdzenie zapowiedzi Canonicala przyjdzie nam jeszcze poczekać. Pierwsze demonstracyjne telefony zaprezentowane zostaną na targach CES, które mają odbyć się w następnym tygodniu. Wytropić będzie je można również w lutym na Mobile World Congress w Barcelonie. Konsumenckie wersje trafić mają na rynek pod na przełomie 2013 i 2014 roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (127)