Ujawniono Amazon Fire TV, multimedialną minikonsolę obsługiwaną głosem
Plotki o tym, że Amazon pracuje nad własną konsolą sięgają wiele miesięcy wstecz i wreszcie zostały potwierdzone. Jeżeli podobało się komuś to, co internetowy gigant zrobił dla elektronicznych czytników ze swoimi Kindle'ami, to pewnie nie może doczekać się, jak wpłynie na rynek sprzętów typu OUYA, M.O.J.O. i podobnych z Amazon Fire TV. Multimedialna skrzynka dla telewizora wyceniona na 99 dolarów ma być oknem na świat muzyki, wideo i gier. Obsługuje się ją głosem, przemawiając po prostu do pilota.
02.04.2014 | aktual.: 04.04.2014 10:06
Amazon Fire TV
Sprzęt ma wymiary 115 mm na 115 mm na 17.5 mm i waży 281 gramów. Urządzenie oparto o platformę Qualcomm Snapdragon 8064 i procesor Krait 300 (cztery rdzenie po 1,7 GHz) z grafiką Adreno 320. Do tego dorzucono 2GB pamięci systemowej LPDDR2 533 MHz, 8GB na dane, dwuzakresowe Wi-Fi z technologią MIMO, Bluetooth 4.0 (HID, HFP 1,6, SPP), a z portów mamy 5,5 mm jack, HDMI 1.4b, optyczny audio, Ethernet 10/100 plus USB 2.0. Amazon oferuje też przestrzeń w chmurze na przechowywanie własnych rzeczy. Na zestaw składa się Fire TV, wspomniany wcześniej pilot, zasilacz, dwie baterie AAA plus krótka instrukcja. Osobno do dokupienia jest pad Amazon Fire Game Controller. To niemniej dodatkowy wydatek na poziomie niemal 40 dolarów.
Pod względem specyfikacji, Amazon Fire TV wyprzedza Roku 3, Apple TV czy (tańsze) Google Chromecast. Kolekcja dostępnych usług multimedialnych będzie ogromna, od oferty Netflix, przez Prime Instant Video, po Hulu Plus i inne. Podobnie z aplikacjami. Wyszukiwanie sprowadza się do zwykłego głosowego zapytania wyłapywanego przez system mikrofonów w pilocie, korzystającym też z Bluetooth 2.1 + EDR. Opracowano je z myślą o kanapowych leniach, podobnie jak przejrzyste, proste menu nawigacyjne. Mając na uwadze dzieci Amazon zapowiedział FreeTime, zmieniający menusy w takie przyjazne dla małego użytkownika i ograniczający dostęp do treści tylko do tych wskazanych przez rodzica, wybranych z szerokiej oferty programów dla pociech. Wszystko oczywiście w ramach dodatkowego abonamentu 3 dolarów miesięcznie.
Skrzynka naturalnie współpracuje z urządzeniami przenośnymi, umożliwiając ich wykorzystanie chociażby w formie drugiego ekranu (np. dodatkowe informacje o oglądanym filmie) czy szybkie przerzucanie treści (zdjęcia, materiały wideo) spod palców na telewizor i z powrotem. Sprzęt obsługuje do 7 kontrolerów Bluetooth i ponoć nic nie stoi na przeszkodzie, by zaprzęgnąć do pracy np. DualShocki, choć jednocześnie na razie graczy może być tylko 4. Wsparcie dla platformy ogłosił już Gameloft, przygotowujący ulepszone wersje Despicable Me: Minion Rush, Asphalt 8: Airborne oraz Modern Combat 4, swoje zrobią dla niej także Ubisoft, Disney, 2K Games, EA, SEGA czy Double Fine. Będzie Minecraft. Oczywiście sam Amazon też nie bez powodu zbroił się w zdolne zespoły robiące gry. Amazon Games Studios ma obecnie pełne ręce roboty...