Ulubione programy czytelników dobrychprogramów

Programów jest bez liku - nawet jeśli ograniczyć się tylko do tych najlepszych, które polecamy w naszym portalu. Każdy użytkownik komputera ma jednak własne preferencje odnośnie korzystania z różnego typu oprogramowania. Jedni preferują programy bezpłatne, inni stawiają na prostotę obsługi, a jeszcze innym zależy na dużej ilości opcji. Każdy definiuje sobie "dobry program" według własnych upodobań i taki właśnie poleca. Jeśli zastanawiasz się, jakie programy polecają nasi czytelnicy, to jesteś o krok od rozwiązania tej zagadki. W poniższym artykule przedstawiamy listę 20 aplikacji najbardziej lubianych przez czytelników dobrychprogramów. Znalazły się tutaj między innymi programy do odtwarzania muzyki, kompresji i dekompresji plików, komunikatory internetowe czy przeglądarki WWW. Listę skonstruowaliśmy wyłącznie w oparciu o to, jakie programy najchętniej dodajecie do ulubionych w swoich profilach w portalu - nie braliśmy pod uwagę liczby pobrań.

Ulubione programy czytelników dobrychprogramów
Kuba Pawlak

Miejsce 20 - Comodo Internet Security

Obraz

Comodo Internet Security to bezpłatny pakiet zabezpieczający składający się z cenionej przez wielu użytkowników na świecie zapory systemowej Comodo Firewall Pro i programu antywirusowego Comodo AntiVirus.

Firewall oferowany przez pakiet Comodo Internet Security zapewnia ochronę komputera dzięki funkcji monitorowania uruchamianych aplikacji (baza programu posiada ponad 10 000 rozpoznawanych programów), sieci (protokoły, pakiety) oraz opcji zaawansowanej analizy działania programów. Ponadto Firewall umożliwia tworzenie reguł dla zaufanych i niebezpiecznych aplikacji oraz ukrywanie obecności komputera w Sieci. Ogromną zaletą programu jest opcja pozwalająca na import/eksport większości ustawień. Z jej pomocą szybko i łatwo przywrócimy konfigurację zapory po przeinstalowaniu systemu itp.

Program antywirusowy Comodo AntiVirus poza funkcją ochrony w czasie rzeczywistym oferuje również ciekawy moduł odpowiedzialny za blokowanie dostępu do niektórych elementów znajdujących się w systemie w tym ważnych folderów startowych, lokalizacji systemowych czy kluczy w rejestrze. Dodatkowym walorem aplikacji jest niskie wykorzystywanie zasobów systemowych oraz możliwość definiowania bezpiecznych aplikacji.

Miejsce 19 - VideoLAN Client

VLC
VLC

VLC od (VideoLAN Client) media player to bezpłatny odtwarzacz umożliwiający oglądanie filmów i słuchanie muzyki w najróżniejszych formatach (MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, DVD, MP3, OGG itd.).

Program pozwala na odtwarzanie zarówno plików zapisanych na dysku twardym czy płycie CD, jak również wszystkim multimediów nadawanych zdalnie (poprzez Internet lub sieć lokalną LAN) za pośrednictwem różnych protokołów dla transmisji strumieniowych. Dzięki temu VLC media player jest jednym z najlepszych rozwiązań do oglądania np. telewizji internetowych nadawanych w różnych standardach. Odtwarzacz obsługuje różne formaty wyświetlania napisów, potrafi dekodować dźwięk z ścieżki Blu-ray Linear PCM czy Dolby Digital Plus, posiada wsparcie dla formatów Dirac, MLP i RealVideo w kontenerach MKV i oferuje również obsługę cyfrowych tunerów telewizji satelitarnej (DVB-S). Kolejną ciekawą opcją oferowaną przez VLC jest umiejętność uszkodzonych lub niekompletnych plików AVI.

Ponadto aplikacja została wyposażona w funkcję konwertowania video i audio do najpopularniejszych formatów (H.264, VP-80, MPEG-2, MPEG-4, Dirac, DivX, DIV3, WMV, Theora / MP3, Vorbis, WMA, WAV, MPEG-4, AC-3). Poza wyborem wyjściowego kodeka mamy możliwość aktywacji opcji usuwania przeplotu i nakładania napisów na obraz.

Miejsce 18 - WTW

WTW
WTW

WTW to interesujący, polski multikomunikator autorstwa Tomka Nagisa, który doskonale sprawdza się jako alternatywa dla Gadu-Gadu i Tlena. Program tworzony był z dużym naciskiem na niezawodność, prostotę i brak jakichkolwiek reklam ;-) Obsługuje sieci GG, Tlen i Jabber, standardowo oferując tylko najistotniejsze funkcje - co przekłada się na szybkość komunikatora i niskie zapotrzebowanie na zasoby systemowe.

Wśród oferowanych opcji znaleźć można opcje rozmowy z jednym lub wieloma kontaktami, mechanizm zakładek, wyświetlanie awatarów na liście kontaktów, ciekawy filtr antyspamowy, wysyłanie SMS-ów, sprawdzanie pisowni, wsparcie dla wtyczek i inne. Warto także dodać, że po skonfigurowaniu powiadomień o nowych aktualnościach w naszym vortalu WTW można je prezentować bezpośrednio na pulpicie, tak jak na przykład powiadomienia o zmianie statusu kontaktów.

WTW w porównaniu do innych komunikatorów domyślnie nie posiada wbudowanych dźwięków, emotikon i oficjalnie nie obsługuje tzw. stylów, jednak standardowy motyw graficzny powinien zadowolić niemal każdego użytkownika - jest przejrzysty i nie razi w oczy zbędnymi wodotryskami. Wadą aplikacji jest niestety brak wyszukiwarki kontaktów w katalogu publicznym.

Miejsce 17 - Total Commander

Obraz

Total Commander to program opierający się na filozofii znanej z Nortona Commandera, również dwa okienka, te same skróty klawiszowe czyli najwyższy poziom wygody w operacjach na plikach i folderach. Oprócz standardowych funkcji spotykanych w tego typu programach, Total Commander oferuje m.in. dostęp do wielu systemów plików (FAT32, NTFS, PocketPC dla palmtopów), wbudowanego klienta FTP/FXP, rozbudowaną obsługę plików skompresowanych (kilkanaście formatów), podgląd dokumentów HTML, grupowe zmiany nazw katalogów i wiele innych...

Od wersji 7 program zawiera wiele ulepszeń, m. in. związanych z interfejsem, rozbudowane wyszukiwanie, a także zakładki z Ulubionymi. Najbardziej widoczną zmianą jest odświeżony interfejs programu. Nowe są ikony menu, ikony folderów, plików czy napędów, a także ikona samego programu. Choć zmiana to na pozór drobna to efekt jest od razu widoczny - w poprzednich wersjach, aż "biły w oczy" przestarzałe ikony rodem z Windows 95.

Inne nowości to m.in. możliwość ustalenia innego koloru tła w panelach dla linii parzystych i nieparzystych, opcja zapisywania w pliku .log wszystkich operacji wykonywanych na plikach, sortowanie plików kolejno według dwóch kolumn (np. najpierw według daty, a następnie według wielkości plików), autouzupełnianie ścieżki przy wpisywaniu komend, definiowanie własnych komend, bezpieczne połączenia FTP poprzez SSL/TLS, tworzenie archiwów ZIP o wielkości ponad 2 GB i wiele, wiele innych.

Miejsce 16 - Mozilla Thunderbird

Obraz

Mozilla Thunderbird to najnowsza spolszczona wersja niezależnego, bardzo dobrego klienta poczty oraz przeglądarki grup dyskusyjnych.

Cechy charakterystyczne programu to wysoka funkcjonalność i bardzo wygodny interfejs użytkownika oraz wsparcie XUL i kanałów RSS. Program charakteryzuje się możliwością otwierania poczty w kartach - podobnie jak to ma miejsce w przeglądarce internetowej. Dzięki temu użytkownik w prosty i szybki sposób może przeglądać wiele e-maili. Także wyniki wyszukiwań wyświetlane są w osobnej karcie, jeśli więc pracujemy z kilkoma wiadomościami nie zostaną one zamknięte podczas poszukiwania interesującej nas frazy.

Kolejna dobra usługa dostępna w Thunderbirdzie to możliwość dobierania dodatków. Pomagają one nie tylko w zmianie wyglądu programu, ale dodają nowe funkcje i rozszerzenia jak kalendarz czy dodatkowy filtr niechcianej poczty. Dodatkami można zarządzać za pomocą menadżera - możemy je wyłączać, aktualizować i usuwać z programu. Ważną usługą jest możliwość archiwizowania danych, aby nie zalegały w folderze Odebrane, ale też nie zostały zupełnie usunięte z pamięci komputera. Thunderbird posiada rozbudowaną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, spamem i phisingiem. Aktualizacje do kolejnych wersji mogą być pobierane automatycznie. Program współpracuje zarówno z Mozilla Firefox jak i innymi samodzielnymi przeglądarkami WWW. Dodatkową zaletą jest szybkość działania aplikacji.

[break]Miejsce 15 - Notepad++[img=notepad]Notepad++ jest bardzo dobrym, darmowym edytorem kodów źródłowych. Projekt bazuje na potężnym komponencie edytora tekstu - Scintilla.

Aplikacja jest napisana w C++, czystym Win32 Api i STL dzięki czemu działa wydajniej, a wielkość pliku jest bardzo mała. Program obsługuje następujące języki: C, C++, Java, C#, XML, HTML, PHP, JavaScript, RC resource file, makefile, ASCII pliki art (rozszerzenia .nfo , screenshot1, screenshot2), doxygen, pliki INI, pliki BATCH, ASP, VB/VBS źródła plików, SQL, Objective-C, CSS, Pascal, Perl, Python, Lua, TCL, Assembler, Ruby, Lisp, Scheme, Properties, Diff, Smalltalk, Postscript i VHDL.

Miejsce 14 - Ashampoo Burning Studio

Obraz

Ashampoo Burning Studio 2010 Advanced to specjalna, bezpłatna wersja programu przygotowana przez producenta dla Czytelników naszego vortalu. Aplikacja przeznaczona jest do nagrywania wielu rodzajów płyt CD/DVD/Blu-ray.

Program oferuje takie funkcje jak tworzenie kopii zapasowych danych do jednej lub kilku płyt CD, DVD lub Blu-ray, kasowanie nośników wielokrotnego zapisu (CD-RW, DVD-RW), zgrywanie muzyki z płyt CD do formatów MP3 lub WMA, nagrywanie filmów do formatów DVD, Video CD (VCD), Super Video CD (SVCD) z opcją automatycznego konwertowania wideo do niezbędnych formatów czy tworzenie pokazu slajdów na nośnikach DVD ze zdjęciami, plikami wideo, tytułami, przejściami i muzyką w tle.

Najnowsza wersja Ashampoo Burning Studio 2010 Advanced pozwala tworzyć i nagrywać obrazy ISO, CUE / BIN oraz pracować w oparciu o własny format zapisu danych - ASHDISC. Dodatkowo autorzy wyposażyli program w moduł odpowiedzialny za tworzenie i drukowanie etykiet (na papierze lub bezpośrednio na płycie wykorzystując technologię LightScribe) oraz opcję tworzenia i przywracania kopii bezpieczeństwa danych znajdujących się na dysku twardym z możliwością ich szyfrowania i kompresowania. Obsługa programu jest bardzo prosta i ogranicza się w większości do wskazania danych (pliki, foldery), które mają zostać nagrane na napęd przenośny.

Miejsce 13 - WinRAR

Obraz

WinRAR to jeden z najpopularniejszych programów do kompresji plików. Program WinRAR obsługuje własny format RAR oraz najbardziej popularny ZIP, a także nie w pełni (tzn. jedynie rozpakowuje) CAB, ARJ, LZH, ACE, TAR, GZip, UUE, ISO, BZIP2, Z oraz 7-Zip, konwertuje do formatu TGZ, umożliwia tworzenie samorozpakowujących się archiwów, dzielenie archiwów na odrębne woluminy, szyfrowanie i zabezpieczanie hasłem. Wyspecjalizowane i oryginalne algorytmy kompresowania plików tekstowych, graficznych i muzycznych są jedną z najbardziej podkreślanych cech WinRARa.

Osobom stawiającym pierwsze kroki z kompresowaniem plików z pewnością przypadnie do gustu wbudowany kreator pozwalający dotrzeć do podstawowych opcji programu (procedura prostych pytań i odpowiedzi). Ponadto niewątpliwym atutem WinRARa jest obsługa archiwum o wielkości sięgającej ponad 8 mld gigabajtów, co przydaje się w przypadku gigantycznych zasobów do kompresji.

Miejsce 12 - GIMP

Obraz

GIMP to darmowa aplikacja, którą z powodzeniem można wykorzystywać zarówno do zaawansowanej obróbki fotografii jak i do tworzenia grafik na potrzeby Internetu.

Podobnie jak Photoshop również GIMP został wyposażony w szereg narzędzi (pędzel, zaznaczenie, gumka, wypełnienie, różdżka, powiększenie, klonowanie, wystawianie tekstu, rozmazanie, ołówek, skalowanie, rozmazanie, lasso itp.) pozwalających wykonać podstawowe operacje na grafice oraz obsługę filtrów umożliwiających zastosowywanie ciekawych efektów specjalnych.

GIMP jak na darmową aplikację oferuje imponującą ilość funkcji. Znajdziemy tu nie tylko takie opcje jak zmiana balansu bieli, odwracanie kolorów, ustawianie kontrastu, jasności, krzywych itp. ale również szereg filtrów odpowiedzialnych między innymi za renderowanie chmur, ognia, dodawanie efektów cieni, rozmycia, wyostrzania, usuwania efektu czerwonych oczu i znacznie więcej. Ponadto GIMP oferuje możliwość pracy na warstwach, tworzenie selekcji, zakładanie ścieżek, możliwość wykorzystania kanałów Alfa, antyaliasing, rozbudowane możliwości skalowania i transformacji obrazu, łączenie tekstu z obrazem, tworzenie animacji, map odnośników dla stron Internetowych, baza bibliotek deseni i gradientów oraz wiele filtrów. GIMP obsługuje wiele formatów graficznych w tym JPEG, BMP, PNG, XPM, TIFF, TGA, MPEG, PS, PDF, PCX, GIF, PSD.

Miejsce 11 - Skype

Obraz
Obraz

Skype to popularny komunikator głosowy autorstwa twórców programu KaZaA oparty na sieci P2P, który pozwala między innymi przeprowadzać rozmowy tekstowe, głosowe i wideo, dzwonić na telefony stacjonarne i komórkowe, wysłać wiadomości SMS oraz faksy.

Aplikacja oferuje znakomitą jakość dźwięku oraz wydajne szyfrowanie 256 bitowym algorytmem AES (Advanced Encryption Standard). Skype nie instaluje żadnych komponentów szpiegujących (spyware), jest bezpłatny i pozwala prowadzić rozmowy z innymi użytkownikami sieci Skype bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Płatne są jedynie rozmowy z rozmówcami korzystającymi ze standardowych numerów telefonicznych, ceny jednak są wyjątkowo atrakcyjne.

Oprócz możliwości dzwonienia pod numery telefonii konwencjonalnej na całym świecie można również korzystając z usługi SkypeIn założyć sobie wirtualny numer telefoniczny, dzięki któremu to do użytkownika Skype zadzwonić będzie mógł każdy posiadacz zwykłego telefonu (komórkowego bądź stacjonarnego). Dodatkowo przez Skype można wysyłać SMSy, przekierować rozmowę na telefon komórkowy lub skonfigurować osobisty numer internetowy dla znajomych, rodziny i kolegów z pracy, aby mogli dzwonić na Skype ze zwykłych telefonów po stawkach lokalnych.

[break]Miejsce 10 - AIMP[img=aimp]AIMP to doskonała alternatywa dla lidera oprogramowania przeznaczonego do odtwarzania plików muzycznych - Winampa. Podstawowym założeniem autorów było stworzenie odtwarzacza audio, a nie kombajnu do wszystkiego. Cel ten zdecydowanie udało się im osiągnąć.

Aplikacja poza samą funkcją ustawiania playlist i odtwarzania muzyki oferuje również zestaw narzędzi pozwalających na edytowanie tagów, konwertowanie dźwięku pomiędzy rożnymi formatami, rippowanie płyt czy rejestrowanie dźwięku. Wszystkie te narzędzia dostępne są w formie zewnętrznej aplikacji nie wchodzącej w skład standardowego odtwarzacza. Takie rozwiązanie sprawia, że sam odtwarzacz wykorzystuje niewiele zasobów systemowych; średnio około 8 MB pamięci RAM.

Dodatkowym walorem AIMPa jest obsługa wtyczek (poszerzających funkcjonalność) i skórek pozwalających na dostosowanie wyglądu odtwarzacza do indywidualnych upodobań. AIMP został wyposażony również w przeglądarkę internetowych stacji radiowych nadających w formatach ShoutCast i IceCast oraz bibliotekę muzyczną. Za jej pomocą możemy w prosty sposób zarządzać zasobami multimedialnymi, wyszukiwać wskazane utwory, tworzyć playlisty, oceniać ulubione MP3, sortować listy, dodawać okładki itp.

Miejsce 9 - foobar2000

Obraz

foobar2000 to program autorstwa Petera Pawlowskiego,współtwórcy WinAmpa, który zrezygnował ze współpracy z NullSoftem.foobar cieszy się opinią programu o rewelacyjnej jakościodtwarzanego dźwięku. Główną cechą wyróżniającą program z "tłumu"jest zastosowane w nim wewnętrzne przetwarzanie danych realizowanena 64 bitach z konwersją na sygnał 16/24 bitowy wyjściowy zditherem (odpowiednio dobranym szumem poprawiający wrażeniaodsłuchowe). Stratne formaty dekodowane są do 32bit więc niezachodzi obcinanie dużych wartości sygnału.

Obsługuje formaty: MP3, MP2, Musepack, Ogg Vorbis, WAV, AIFF,VOC, AU, SND, CDDA, MPEG-4 AAC, FLAC, Monkey's Audio, WavPack,Speex, Mod, SPC. Oferuje wsparcie dla mediów strumieniowych,ujednolicanie głośności utworów, edycję tagów, zapis płyt audio CDoraz konwersję formatów. Dźwięk może być odtwarzany poprzezWaveOut, DirectSound, DirectSound 2 oraz Kernel Streaming. Programprezentuje się bardzo skromnie ale autor zdecydowanie stawia najakość dźwięku.

Miejsce 8 - uTorrent

Obraz

uTorrent (µTorrent) to obok BitTorrenta i BitCometa jeden z najpopularniejszych klientów sieci BitTorrent, charakteryzujący się małymi rozmiarami, niskim zapotrzebowaniem na zasoby systemowe oraz bogatą funkcjonalnością.

Program pozwala na pobieranie udostępnionych przez użytkowników z całego świata różnych danych (muzyki, filmów, oprogramowania itp.), rozpowszechnianych w postaci plików z rozszerzeniem .torrent. Oferuje cały zestaw ciekawych funkcji, które nie obciążają systemu, a znacząco przyczyniają się do wygody pobierania szczególnie dużych ilości danych. Wśród nich znajdziemy m.in. opcje pobierania wielu plików jednocześnie, kolejkowania zadań, nadawanie im priorytetów, a także ustalania limitów transferu i katalogowanie ściągniętych danych.

Jedną z największych zalet uTorrent poza bogatą funkcjonalnością jest minimalne zapotrzebowanie na zasoby systemowe. Program potrafi zadowolić się około 6 MB pamięci RAM, co w połączeniu z funkcją harmonogramu, który umożliwia ograniczenia transferu w wybranych godzinach każdego dnia sprawia, że użytkownicy podczas jego pracy mogą komfortowo pracować z innymi aplikacjami, nawet na starszych komputerach.

Miejsce 7 - avast! Free Antivirus

Obraz

avast! Free Antivirus (dawniej avast! Home Edition) to niezwykle popularny, darmowy program antywirusowy, którego zadaniem jest zabezpieczanie komputera przed szkodliwym oprogramowaniem podczas codziennej pracy z komputerem – wysyłanie/odbieranie wiadomości e-mail, rozmowy za pośrednictwem komunikatorów czy też przeglądanie stron internetowych.

Podobnie jak wiele płatnych, komercyjnych programów antywirusowych również avast! Free Antivirus oferuje ochronę komputera w czasie rzeczywistym i funkcję automatycznego pobierania definicji wirusów. Jest to niezwykle istotne, ponieważ tylko aktualna baza sygnatur wirusów (aktualizowana często nawet kilka razy dziennie) może zapewnić nam maksymalne poczucie bezpieczeństwa. Piąta wersja avasta wniosła sporo znaczących zmian. Wyposażona została w usprawniony i lepiej zoptymalizowany (zwłaszcza dla procesorów wielordzeniowych) silnik antywirusowy.

Począwszy od tej wersji avast! oficjalnie obsługuje heurystykę, choć niektóre funkcje tego typu były już obecne w poprzednich wersjach). Dodano też wykrywanie "potencjalnie niechcianych programów". Znacznie poprawiono także interfejs użytkownika - zrezygnowano z dwóch jego odsłon (prostej i zaawansowanej), a nowy jest zdecydowanie bardziej wygodny w obsłudze.

Miejsce 6 - Google Chrome

Obraz

Google Chrome jest przeglądarką stworzoną przez inżynierów firmy Google. Chrome charakteryzuje oszczędność miejsca, jaką zajmuje interfejs przeglądarki oraz szybkość działania programu. Google projektując Chrome położył szczególny nacisk na jej lekkość, przekładającą na niskie wykorzystanie zasobów systemowych.

Google Chrome został oparty o popularny silnik WebKit, który wykorzystywany jest również m.in. w przeglądarce Apple Safari. Przeglądarka sama w sobie oferuje jedynie podstawową funkcjonalność. Oferuje możliwość przeglądania stron w kartach czy blokowania wyskakujących okien. Interesującą funkcją przeglądarki od Google jest możliwość przemieszczania kart pomiędzy wieloma oknami przeglądarki lub stworzenie nowego okna, specjalnie dla danej karty. Użytkownik ma możliwość przypięcia karty do pasku kart. Dzięki temu karta wyświetlana jest jako pojedyncza ikona (bez tytułu strony). Przypięte karty uruchamiane są automatycznie ponownie przy kolejnych uruchomieniach przeglądarki aż do czasu gdy użytkownik nie zdecyduje się ich odpiąć.

Przeglądarka umożliwia użytkownikowi możliwość konfiguracji funkcjonalności przy pomocy rozszerzeń. Użytkownikom oddany został katalog rozszerzeń, w którym można znaleźć rozszerzenia odpowiadające za sprawdzanie poczty, przegląd nowości z czytników rss czy obsługę kalendarzy. Interfejs przeglądarki dostosowuje się do styli używanych w systemie operacyjnym, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby użytkownik użył motywów dostępnych w katalogu styli. Przeglądarka oferuje również możliwość synchronizacji zakładek, ustawień oraz motywów. W przyszłości pojawi się również możliwość synchronizowania rozszerzeń przeglądarki.

[break]Miejsce 5 - AQQ[img=aqq]AQQ to ciekawa aplikacja przeznaczona do komunikowania się z innymi użytkownikami w obrębie sieci Jabber/XMPP. Program w przeciwieństwie do najpopularniejszego komunikatora w Polsce nie oferuje uciążliwych reklam oraz szeregu usług zaśmiecających interfejs aplikacji.

AQQ poza obsługą własnego serwera Jabber pozwala na korzystanie z innych sieci (Gadu-Gadu, Tlen, ICQ, AIM, Yahoo, MSN) wykorzystując transporty lub zew. pluginy. W przypadku sieci GG możliwe jest podgląd klientów równoczesne zalogowanych do jednego numeru Gadu-Gadu. Dodatkowo program został wyposażony w centrum powiadomień. Pozwala ono na pobieranie najnowszych informacji na temat poczty, wybranych kanałów RSS i Atom, oraz informacji z serwisów społecznościowych w tym Twitter, Facebook i Blip. Są one wyświetlane w głównym oknie programu.

Ponadto AQQ umożliwia wysyłanie darmowych wiadomości SMS za pośrednictwem bramek polskich operatorów, wprost z okna komunikatora. W przypadku wysyłania SMS-ów z płatnej bramki WapSter możliwe jest również przypisywanie numeru telefonu do wiadomości. Programiści oddali do dyspozycji użytkowników również czaty publiczne (pokoje stałe i możliwość zakładania własnych) oraz rozmowy głosowe w ramach sieci Jabber/XMPP.

Miejsce 4 - 7-zip

Obraz

7-Zip to darmowy i coraz bardziej popularny program do kompresji charakteryzujący się najwyższym stopniem kompresji generowanych plików (we własnym formacie 7z).

Aplikacja oferuje obsługę blisko 40 typów formatów w tym najpopularniejszych ZIP, CAB, RAR, ARJ, GZIP, BZIP2, TAR, CPIO, RPM i DEB. Według autorów program umożliwia także o 2 do 10 % wyższą kompresję w formatach ZIP i GZIP niż w programach PKZip i WinZip. Dodatkowe funkcje 7zipa to m. in. możliwość tworzenia samorozpakowujących się archiwum (SFX) dla formatu 7z, integracja poprzez menu kontekstowe z Eksploratorem Windows, własny manager plików, możliwość szyfrowania dla formatu 7z (AES-256) oraz obsługa narzędzia z wiersza poleceń.

Wbudowany manadżer plików oferowany przez aplikację 7-zip jest bardzo prosty w obsłudze i pozwala na błyskawiczny podgląd zawartości archiwów. Dodatkowo użytkownik ma możliwość dodawania do ulubionych często przeglądanych folderów na dysku. Tym sposobem by przedostać się do pożądanej lokalizacji wystarczy skorzystać z odpowiedniego skrótu klawiszowego. Dodatkowo w menu Narzędzia znajdziemy mechanizm odpowiedzialny za testowanie wydajności komputera pod względem szybkości kompresji i dekompresji danych.

Miejsce 3 - Opera

Obraz

Opera to jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych, której znakiem rozpoznawalnym jest pełna zgodność z rekomendacjami W3C oraz spora funkcjonalność zaraz po instalacji. Przeglądarka ma stałą oddaną społeczność skupioną wokół niej. Operę charakteryzuję wysoka wydajność zarówno silnika renderowania strony jak również silnika JavaScript, co przekłada się na szybkość działania aplikacji internetowych.

Użytkownikowi po instalacji oddawany jest w pełni funkcjonalny program do przeglądania zasobów Internetu. Oferuje on możliwość przeglądania stron w kartach, blokowania wyskakujących okien czy obsługę gestów myszy. W program wbudowany został klient poczty elektronicznej oraz grup dyskusyjnych. Co ciekawe Opera posiada również klienta IRC. Nowe wersje Opery prezentują odświeżony, minimalistyczny i konfigurowalny interfejs nakierowany jest na niskie użycie powierzchni ekranu. Opera posiada ekran szybkiego wybierania stron. Dzięki niemu użytkownik może szybko trafić na swoje ulubione strony. Podobnie jak Firefox, Opera posiada zintegrowanego menadżera pobierania plików który obsługuje wznawianie pobierania po np. awarii połączenia internetowego. Tym co wyróżnia Operę to to, że potrafi również pobierać pliki za pomocą protokołu BitTorrent.

Opera od wersji 11 oferuje obsługę rozszerzeń. W katalogu dodatków znajdziemy obecnie około 200 rozszerzeń umożliwiających między innymi pobieranie filmów z YouTube, wyświetlanie informacji o nowej poczcie w Gmailu, tłumaczenie stron internetowych czy proste zarządzanie kontem na Facebooku.

Miejsce 2 - CCleaner

Obraz

CCleaner to bezpłatna aplikacja przeznaczona do optymalizacji i usuwania z systemu zbędnych plików pozostawionych po codziennej pracy z komputerem przez różnego typu aplikacje. Dzięki tym funkcjom program postrzegany jest jako jedno z najlepszych narzędzi do ochrony prywatności.

Aplikacja umożliwia, za pomocą jednego kliknięcia, wyczyszczenie pozostałości po surfowaniu w Internecie w tym listy odwiedzanych stron internetowych i pobieranych plików, ciasteczek (cookies) oraz tymczasowych plików internetowych. Ponadto CCleaner pozwala na opróżnienie zawartości kosza, systemowego schowka, listy ostatnio uruchamianych programów, listy ostatnio otwieranych dokumentów (także w poszczególnych aplikacjach) oraz wielu innych...

CCleaner oferuje również kilka innych przydatnych funkcji. Wśród nich możliwość zarządzania programami uruchamianymi wraz ze startem systemu oraz optymalizowanie jego pracy dzięki usuwaniu tymczasowych plików i wyszukiwaniu potencjalnych problemów w rejestrze. Dodatkowo w module narzędzia udostępniono również możliwość odinstalowywania programów z systemu.

Miejsce 1 - Firefox

Obraz

Firefox to aktualnie najpopularniejsza przeglądarka internetowa w Polsce. Rozwijana od 2002 roku miała na celu zmianę sytuacji, która wtedy panowała na zmonopolizowanym rynku przeglądarek. Najnowsza wersja przeglądarki oparta została o silnik Gecko w wersji 1.9.2, który niemal w pełni obsługuje najnowsze rekomendacje W3C , również te dopiero opracowywane związane z HTML5 oraz CSS3. Jako pierwsza przeglądarka wspiera nowy format czcionek WOFF, który w przyszłości pojawić się ma w pozostałych przeglądarkach.

Program po instalacji oferuje jedynie najpotrzebniejsze według twórców funkcje, dodatkowe funkcje, odpowiadające użytkownikowi. Firefox, podobnie jak inne popularne przeglądarki, posiada prosty interfejs użytkownika, oferuje możliwość przeglądania stron w kartach oraz blokowania wyskakujących okien. Przeglądarka posiada wbudowane mechanizmy sprawdzania pisowni tekstu wprowadzanego przez użytkownika na stronach internetowych. W przeglądarkę został wbudowany menadżer pobierania plików, umożliwiający wznowienie pobierania pliku w przypadku np. zerwania połączenia internetowego.

Programiści Mozilli postawili na aktywny udział użytkowników w rozwoju. Powstała dzięki temu przytłaczająca ilość różnorakich rozszerzeń oraz tematów wizualnych. Na stronie dodatków użytkownik może znaleźć rozszerzenia pogrupowane na kategorie tematyczne: Alarmy i aktualizacje, Kanały, wiadomości i blogi, Karty, Modyfikacje interfejsu, Narzędzia językowe , Narzędzia twórców witryn, Paski narzędzi , Pobieranie plików, Prywatność i bezpieczeństwo, Społecznościowe i komunikacyjne, Zakładki, Zdjęcia, muzyka i filmy, Różne. Wśród ciekawszych rozszerzeń można znaleźć te związane z obsługą gestów myszy, sprawdzaniem stanu kont pocztowych oraz czytników rss czy akceleratory pobierania plików. Firefox jest często wykorzystywany do tworzenia stron internetowych, dzięki takim rozszerzeniom jak Firebug.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (102)