Unia Europejska zgadza się na ekran wyboru przeglądarki

W środę Komisja Europejska przychyliła się do propozycji wprowadzenia ekranu wyboru przeglądarki dla użytkowników systemów operacyjnych Windows XP, Windows Vista oraz Windows 7. Funkcja ta będzie dostępna za pośrednictwem usługi Windows Update.

Redakcja

08.10.2009 | aktual.: 09.10.2009 09:41

Decyzja wydana wczoraj przez Komisję Europejską wydaje się być przełomem w sprawie i najprawdopodobniej zakończy jeden z najsłynniejszych sporów dotyczących naruszenia europejskiego prawa o zasadach uczciwej konkurencji. Przypomnijmy, że cała sprawa dotyczy domyślnego instalowania aplikacji Internet Explorer w systemach operacyjnych z rodziny Windows. Na początku, producent tego OSa zaproponował więc wydanie specjalnej wersji Windows 7 pozbawionej przeglądarki. Nie spotkało się to jednak ze zbyt przychylnym przyjęciem.

W lipcu Microsoft wpadł na pomysł nowego rozwiązania: dodanie specjalnego ekranu, który przy instalacji systemu Windows umożliwiałby wybór przeglądarki (lub przeglądarek) jakie najbardziej odpowiadałyby użytkownikowi. Po kilku poprawkach przedstawiciele spółki z Redmond osiągnęli porozumienie z Komisją Europejską.

Modyfikacje jakie Microsoft wprowadził do swej propozycji od lipca upewniają nas, że konsumenci będą mieli wolny wybór jeśli chodzi o wybór najlepszej dla siebie przeglądarki. - stwierdził w oficjalnym oświadczeniu przedstawiciel europejskich władz. Najważniejszą zmianą wydaje się być dodanie obszernych opisów charakteryzujących wszystkie dostępne programy. Co więcej, ekran dostępny będzie poprzez serwis Windows Update przez pięć lat od jego wdrożenia. Skorzystają z niego użytkownicy takich systemów operacyjnych jak Windows XP, Windows Vista oraz Windows 7.

Brad Smith, przedstawiciel spółki Microsoft nie krył swego zadowolenia z osiągniętego porozumienia. Jego zdaniem, jest ono zdecydowanym krokiem naprzód jeśli chodzi o wyjaśnienie zarzutów pod adresem jego firmy dotyczących nieuczciwej konkurencji w Europie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)