Waze — izraelska nawigacja, którą interesują się giganci

Waze to opracowany w Izraelu system nawigacji korzystający z map tworzonych przez użytkowników, z możliwością informowania na żywo o utrudnieniach na trasie, cenach paliw i lokalizacji znajomych z Facebooka. Aplikacje dostępne są na Androida, iOS, a także na Symbiana, Windows Mobile i dla urządzeń z Javą. Mapę i ostrzeżenia na żywo można oglądać na stronie, choć akurat dla Polski danych praktycznie nie ma.

Podczas tegorocznych targów Mobile World Congress w Barcelonie Waze zdobył tytuł najlepszej aplikacji mobilnej, później został uhonorowany nagrodą Webby, ale nie tylko dlatego ostatnio się o nim mówi. Podobno izraelskim projektem interesują się najwięksi giganci rynku — Facebook, Apple i Google. Dwa niezależne źródła (Globes, Calcalist) poinformowały o tym, że firma z Mountain View przymierza się do zakupu Waze za 1,3 miliarda dolarów.

Obraz

Dlaczego Google, który ma własne mapy, nawigację i informacje o korkach jest zainteresowany izraelską platformą? Nawigacja Waze to nie tylko mapa tworzona przez 47 milionów użytkowników. System ma przede wszystkim możliwość dynamicznego dostosowywania trasy do zmian w ruchu na podstawie informacji zebranych przez użytkowników, co według wielu robi lepiej, niż nawigacja Google'a. Co więcej, Waze wprowadził codzienne aktualizacje map.

Według Globes pracownicy Waze będą mogli pozostać w swoich dotychczasowych siedzibach w Hajfie i Tel Awiwie — tego nie mógł im zaoferować ani Facebook, ani Apple. Niebawem zobaczymy elementy społecznościowe i lepsze dopasowywanie trasy do warunków drogowych w nawigacji Google'a. Los aplikacji na inne niż Android systemy nie jest znany.

Aktualizacja, 12.06.2013 12:40

Google potwierdził przejęcie Waze. Na razie izraelskie produkty będą działać niezależnie, ale na Google Maps w niektórych miejscach pojawią się dane zebrane przez użytkowników Waze. W zamian Waze skorzysta z wyszukiwania Google. Gigant zapewnia, że dostarczy wszystkiego, co potrzebne, aby kwitła społeczność użytkowników nowo nabytej nawigacji — bez nich traci ona sens.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)