Wehikuł czasu — pierwsza strona WWW wraca do życia
30 kwietnia 1993 roku Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN opublikowała deklarację rozpowszechnienia technologii World Wide Web i niepobierania z tego tytułu żadnych opłat licencyjnych. Za pośrednictwem udostępnionej przeglądarki każdy zainteresowany mógł skorzystać z sieci WWW, co w efekcie doprowadziło do bardzo szybkiej popularyzacji standardu i wyparcia konkurencyjnych systemów.
30.04.2013 15:18
Nie istnieje taki aspekt społeczeństwa, który nie zostałby przekształcony z powodu wynalezienia sieci. Począwszy od badań naukowych, przez działalność biznesową, a na edukacji kończąc, sieć zmieniła sposób, w jaki ludzie porozumiewają się, pracują i żyją. Sieć jest świetnym przykładem tego, jaki wpływ na całą ludzkość może mieć prosty wynalazek — ocenia Rolf Heuer, dyrektor generalny CERN. O wadze decyzji o bezpłatnym rozpowszechnianiu standardu przekonuje także James Gillies z CERN, który uważa, że gdyby historia potoczyła się inaczej, obecnie korzystalibyśmy z „produktów sieciowych” Microsoftu, Apple, Vodafone czy jakiejkolwiek innej firmy, natomiast wspólny, otwarty standard prawdopodobnie by nie powstał.
Dla uczczenia okrągłej rocznicy naukowcy z CERN zdecydowali się przywrócić do życia pierwszą stronę internetową, która przez wiele lat przechowywana była w archiwach W3C. Podróż w czasie gwarantowana — witryna oferuje m.in. stworzone 20 lat temu FAQ, w którym znajduje się bardzo ciekawy zapis. Miejcie na uwadze, że klient W3 może odczytywać dane z dowolnych innych systemów (Gopher, WAIS), […] a hipertekst świetnie nadaje się do łatwego prezentowania treści. Dlatego instalujcie klientów W3 i uruchamiajcie serwery W3. Jeśli natomiast chcecie uruchomić serwery Gopher lub WAIS, nie ma problemu: klienci W3 i tak będą mieć do nich dostęp — grzmią sprzed lat jego autorzy.