Windows 7- wygląd uszyty na miarę
Zrzuty w tym poradniku są tylko poglądowe, poradnik nie spowoduje zmiany systemu na to co widać na zrzutach!! Tytuł tego bloga oddaje już cel powstania tego wpisu, swego czasu podczas jednej z wielu dyskusji na forumowym SB padł pomysł zrobienia poradnika na temat kompleksowej zmiany wyglądu Windows 7. Od czasów Visty zawsze grzebię przy wyglądzie systemu, lubię gdy system wygląda tak ja tego chcę, od tego czasu posiadłem troszkę wiedzy na ten temat, dziś chciałbym się tą wiedzą podzielić, tak aby każdy mógł sobie zmienić wygląd w sposób bezpieczny i bezproblemowy.
Od czego zacząć?
Zacząć musimy od wybrania sobie Theme (czyli tematu wizualnego dla Windows 7), trzeba rozróżnić "Theme" od "Styl wizualny".
"Theme" to kompleksowa zmiana, w skrócie, obejmuje zmiany wyglądu: paska zadań, menu start, obramowania okien, przycisków systemowych, pasków postępu, i.t.p.
Na "Styl wizualny" składa się: zmiana koloru obramowań okien, paska zadań, tapety i ewentualnie dźwięków systemowych.
Największy wybór gotowych Theme znajdziemy na DeviantArt, baza jest ogromna, na pewno każdy znajdzie coś dla Siebie...
"Znalazłem to czego szukam ale z czym się to je"
Z tym problemem spotkałem się setki razy, pobieramy Theme, który się nam podoba i nagle okazuje się, że nie wiadomo co z nim zrobić i właśnie tu chciałbym Wam pomóc.
Pierwszą i bardzo ważną sprawą jest wykonanie, przynajmniej, punktu przywracania systemu, lub jego backup, kolejne kroki wiążą się z podmianą kilku plików systemowych, niby wszystko jest bezpieczne ale Windows ma czasem swoje "słabsze dni" :P
Gdy jesteś gotowi, musimy podmienić pliki systemowe, które to pozwolą nam używać niecertyfikowanego Theme, możemy wykorzystać do tego dwa programy (jest ich znacznie więcej, jednak ja zalecam te dwie metody, korzystam z nich od lat nigdy mnie nie zawiodły). Jeżeli posiadasz zainstalowany SunriseSeven to jesteś w uprzywilejowanej sytuacji, otwieramy program, zaznaczmy opcję widoczną za zrzucie poniżej i restartujemy system, po tym jesteśmy gotowi do dalszych kroków:
Jeżeli nie chcemy instalować w/w programu to możemy skorzystać z Universal Theme Patcher ( na dole strony znajdziemy bezpośredni download, proszę dobrać plik zgodny z architekturą naszego systemu czyli x86 dla 32bit i x64 dla 64bit).
Pobrany plik uruchamiamy i widzimy okno oznaczone jako 1 (prawy górny róg), w tym oknie widzimy status naszego systemu (pliki podmienione bądź nie, u mnie już jest widoczny stan "podmienione"). Jeżeli system wymaga podmiany, klikamy "Tak" i zostajemy przeniesieni do okna oznaczonego jako nr. 2, w nim klikamy "Patch" przy każdym pliku i wykonujemy restart systemu (program sam o tym przypomni). W drugim oknie widzimy na belce tytułowej "x86" dla systemu x64, jest to stary bug istniejący od początku, proszę się nie sugerować.
Pobrane i system "załatany"
Teraz Twój system jest gotowy do uruchomienia Theme, który sobie wybrałeś, udaj się do folderu gdzie został pobrany, znajdziesz go jako plik .rar, .7zip lub .zip, wypakuj archiwum i wejdź w nowo utworzony folder, znajdziesz w nim pliki, które będą potrzebne do dalszego działania, często jest tam jeszcze "ReadMe", kilka plików systemowych, jednak nas interesują tylko dwa, widoczne na zrzucie:
Kopiujemy plik stylu wizualnego i folder z taką samą nazwą jak pierwszy plik i udajemy się do tej lokalizacji:
Partycja systemowa-> Folder Windows-> Resources -> Themes
Otwieramy ten ostatni i wklejamy w niego oba pliki, jeżeli wszystko poszło OK, to zobaczymy stan jak na zrzucie (z lewej), aby nasz nowy Theme zaczął działać zamykamy okno Explorera.
Klikamy prawym myszy na pulpicie: Personalizuj -> w nowym oknie powinien (prawy zrzut, kompozycje zainstalowane) pojawić się nasz Theme-> klikamy go‑> czekamy na załadowanie i cieszymy się nowym wyglądem systemu.
Jeżeli jesteś zadowolony z efektu to możesz przestać czytać, jeżeli jednak chcesz czegoś więcej to zapraszam do kolejnej części tego poradnika. ;)
Większe dostosowanie, mieszamy w dll'kach :P
Przejdziemy do bardziej zaawansowanej zmiany wyglądu naszego systemu, to co opisałem powyżej to tylko podstawa. Chciałbym wam zaprezentować malutkie narzędzie z dużymi możliwościowi: Theme Resource Changer, umożliwia zmianę przycisku start, przycisków nawigacyjnych explorer.exe, plików w Shell32.dll bez ingerencji w nie same.
Dlaczego taka metoda a nie inna? Z bardzo prostej przyczyny, zachowujemy podpisy cyfrowe w/w plików, nie ryzykujemy awarii systemu po podmianie, na przykład, Shell32.dll. Narzędzie podmienia wskazane grafiki w t.z.w. "locie", widać to po starcie systemu, gdy zmiana przycisku start następuje około 30 sekund po uruchomieniu.
Pliki udostępniłem na swoim dysku Google, narzędzie jest stworzone przez entuzjastów dlatego niedostępne w oficjalnym obiegu, załączam też skany z VirusTotal, pliki zaliczyły 5 detekcji, wyjaśniam, heurystyka zadziałała, nie ma absolutnie ryzyka, chcesz użyj, nie to nie :P
Należy pobrać archiwum korespondujące z naszą architekturą systemu:
Theme Resource Changer x64 (64BIT) ->Skan VirusTotal
Theme Resource Changer x86 (32BIT) ->Skan VirusTotal
Instalacja zamyka się do oświadczenia, że wykonujesz wszystko na własne ryzyko i potwierdzenia instalacji. Gdy się rozpocznie to zostaniemy uraczeni zabawną animacją, finał instalacji to ukazanie się okna CMD, zamykamy je i system jest gotowy do dalszych działań.
Theme Resource Changer może działać z każdym Theme, nawet oryginalnym Aero. Udajemy się do lokalizacji gdzie system trzyma wszystkie Theme, przypomnę:
Partycja systemowa-> Folder Windows-> Resources -> Themes
Otwieramy folder z nazwą Theme, na zrzucie "Semtex", tworzymy w nim foldery: [item]explorer.exe[/item] [item]shell32.dll[/item] [item]explorerframe.dll[/item]
Bardzo ważne, wszystkie grafiki umieszczone w w/w folderach muszą być w formacie .png 32bit! Proszę też pliki nazwać numerami widocznymi na zrzutach, jest to ważne dla prawidłowego wyświetlania.
W folderze explorer.exe możemy umieścić przycisk start i ramkę zdjęcia użytkownika, którą widzimy w menu start:
Folder explorerframe.dll zmienia przyciski nawigacyjne w explorer.exe jak również przyciski paska adresu, nie ma wpływu na wygląd samego Internet Explorer ;)
Na koniec zostawiłem Shell32.dll, nieumiejętne podmiany tej biblioteki potrafią rozjechać system, tu nie musimy się tym przejmować, jak wspominałem, wszystko odbywa się w pamięci. W shell32.dll możemy podmienić grafiki widoczne w panelu sterowania systemu, zrzuty wyjaśnią to najlepiej ;)
Na końcu podam kilka linków do pobrania potrzebnych grafik, w większości są w formacie .bmp, podam też link do konwertera: .bmp do .png i odwrotnie, narzędzie działa bez instalacji, na zasadzie drag - drop.
Jeżeli dotarłeś aż tu, to gratuluję, wpis wyszedł obszerny, jednak mam nadzieję, że ktoś skorzysta. Wydaje się, że to dużo roboty, jednak całość zamyka się do kilu klików, Ctrl C/Ctrl V. Najgorszy jest pierwszy raz, później nabiera się wprawy i wszystko "robi się" dużo szybciej. :P
Linki:
AlphaConv Konwersja bmp do png.
Poza tym Google jest tego pełne. :P
Jeżeli ktoś ma pytania postaram się udzielić odpowiedzi w komentarzach.