Windows 8: ReFS i publiczna beta w lutym, zapowiedź sklepu we wtorek
Według nieoficjalnych informacji publiczna beta systemu Windows 8 ma zostać udostępniona w lutym przyszłego roku. Możemy też spodziewać się nowego systemu plików — ReFS. Już za kilka dni natomiast dowiemy się więcej na temat sklepu Windows Store.
02.12.2011 11:13
The Next Web dotarł do informacji ze źródeł zbliżonych do Microsoftu, że firma planuje już wkrótce wydać publiczną wersję beta systemu Windows 8. Najbardziej prawdopodobna data to luty przyszłego roku, choć nie są wówczas planowane żadne większe konferencje — jedynie Mobile World Congress pod koniec miesiąca, choć tam z pewnością pierwsze skrzypce będzie grać Windows Phone. Beta Windows 8 może zostać wydana tydzień wcześniej, w okolicach 20 lutego. Jeśli ta informacja się potwierdzi, mogłoby to oznaczać, że finalna wersja Windows 8 pojawi się w czerwcu lub w lipcu.
Inną ciekawostką odkrytą w najnowszych kompilacjach, które wyciekły z Microsoftu jest nowy system plików. Nie jest to jednak już Protogon, o którym głośno było kilka miesięcy temu. Całkiem możliwe, że jest to tylko zmiana nazwy, ale Microsoft utwierdził nas w przekonaniu, że faktycznie zamierza nowy system plików umieścić w Windows 8 — opcje formatowania nośników w tym systemie pojawiły się w graficznym interfejsie użytkownika. Niestety niewiele wiadomo o ReFS, podobnie jak wcześniej o Protogonie. Wygląda na to, że będzie to system oparty o strukturę bazy danych (podobnie jak niegdyś WinFS, choć bezpośrednich porównań raczej należy unikać) i, przynajmniej obecnie, nie można zainstalować systemu operacyjnego na partycji sformatowanej przy pomocy tego systemu plików.
Przy okazji warto wspomnieć, że na 6 grudnia Microsoft zaplanował konferencję prasową, na której poda do wiadomości szczegóły związane z planowanym uruchomieniem zintegrowanego z systemem sklepu online z aplikacjami — Windows Store — odpowiednika Mac App Store. Co już dzisiaj wiadomo o sklepie Microsoftu? Dostępne w nim będą wyłącznie aplikacje z interfejsem Metro (i tylko tam można będzie je kupić). Zakupy będą związane z kontem użytkownika, a nie komputerem, co umożliwi korzystanie z zakupionego oprogramowania na maksymalnie pięciu komputerach. W sklepie będą dostępne wersje testowe, a już zakupione aplikacje będzie można aktualizować za pośrednictwem Windows Store. Pozostałe aplikacje (bez interfejsu Metro, czyli póki co przeważająca większość) będą mogły być promowane w Windows Store pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów, ale Microsoft w celu zakupu będzie odsyłał na stronę producenta.