Windows XP rok później trzyma się nieźle. Wciąż wyprzedza Windows 8
Już niemal rok minął od zakończenia wsparcia dla Windows XP. Jak po tym czasie wygląda jego popularność? Wciąż zaskakująco dobrze, oczywiście nie dla Microsoftu, dla którego przestarzały system jest kulą u nogi. Problem jest natomiast poważny, bo pomimo wieku stara wersja okienek jest popularniejsza niż Windows 8.
02.04.2015 | aktual.: 02.04.2015 10:23
O rynkowym udziale poszczególnych systemów możemy przekonać się za sprawą statystyk prowadzonych przez firmę NetMarketShare. Dane z marca nie nastrajają optymizmem. Liderem jest oczywiście Windows 7, który pracuje na ponad 58% komputerów. Jego pozycja wydaje się niezagrożona i nawet nowy system Microsoftu, o ile okaże się udany, nie będzie w stanie szybko go zdetronizować. Na drugim miejscu jest… właśnie Windows XP. Jego udział wynosi niespełna 17%. Jako liczba procentowa to niewiele, pamiętajmy jednak, że przekłada się to na miliony komputerów pracujących na całym świecie.
Jak w porównaniu do niego wypada najnowsza stabilna wersja Windows? Zaskakująco słabo. W ponad dwa lata od premiery Windows 8.1 pracuje na 10,6% komputerów. Aż 3,5% komputerów wciąż korzysta z niezaktualizowanej wersji Windows 8. Wspólnie notują one mniejszy udział na rynku niż XP, a na dodatek pokazują problem fragmentacji związanej w wydaniem dużej aktualizacji. Problem jest tym dziwniejszy, że przecież udostępniana bezpłatnie wersja 8.1 wprowadziła znaczące zmiany związane z interfejsem użytkownika i poprawiła niektóre aspekty, na które skarżyło się wiele osób.
Powodem może być fakt, iż ta aktualizacja znajduje się w sklepie Windows Store, a nie Windows Update. Nie każdy korzysta natomiast z interfejsu Modern i jego aplikacji, takie osoby mogą więc nawet nie wiedzieć o możliwej aktualizacji. Wiele osób podczas próby dokonania aktualizacji napotkało natomiast najróżniejsze problemy: a to paczka pobiera się w nieskończoność, a to system nie działa prawidłowo po aktualizacji i konieczne jest cofnięcie tej operacji. Sprawy nie ułatwia funkcja odświeżania systemu, która najczęściej cofa nas do Windows 8. Biorąc pod uwagę wspomniane problemy, zapewne nie każdy chce przechodzić ponownie przez taką aktualizację.
Kwestia użytkowników kurczowo trzymających się Windows XP jest natomiast bardzo złożona. W niektórych przypadkach migracja do nowej wersji i związane z tym opłaty nie są potrzebne, w innych na aktualizację nie pozwala sprzęt. Wiele komputerów z tym systemem pracuje w Chinach. Choć Microsoft od dawna stara się różnymi sposobami „przekonać” do migracji, na niewiele się to zdaje. Bardzo udany system nie chce odejść, a korzystający z niego użytkownicy szukają kolejnych sposobów na poprawę jego pracy i zwiększenie bezpieczeństwa. Latem ubiegłego roku wydano nawet nieoficjalny dodatek Service Pack 4 dla Windows XP, który zawierał poprawki przygotowane z myślą o użytkownikach biznesowych i nowe wersje środowiska Microsoft .NET Framework.