Windows 7 zużywa zbyt dużo pamięci?

Ostatnio można było natknąć się w Internecie na informacje o bardzo dużym zużyciu pamięci przez Windows 7. Ich źródłem była publikacja firmy Devil Mountain Software, która na podstawie badań 23 tysięcy komputerów włączonych do exo.performance.network stwierdziła, że 86% badanych komputerów z Windows 7 miało bardzo mało wolnej pamięci. Wynik ten porównano z Vistą (80%) oraz Windows XP (40%). Na podstawie tych danych formułowane było w alarmistycznym tonie twierdzenie o zasobożerności Windows 7. Jak jest jednak w rzeczywistości?

Grzegorz Niemirowski

Systemy Windows zawsze były uważane za zużywające więcej pamięci niż powinny i na pewno jest w tym trochę racji. Duże zużycie pamięci nie jest pozytywnym zjawiskiem. Powoduje ono, że mniej pamięci pozostaje na aplikacje i dane użytkownika przez co konieczne jest częstsze korzystanie z powolnego, w stosunku do RAMu, pliku wymiany. Niemniej Windows nie zużywa dla swoich potrzeb jakichś gigantycznych ilości pamięci a ponadto dochodzi jeszcze jedna ciekawa kwestia. Twórcy Windows a także innych systemów operacyjnych zaczęli się zastanawiać bowiem czy pozostawianie dużych, nieużywanych obszarów pamięci jest na pewno dobrym pomysłem i czy nie można by ich jakoś wykorzystać.

Wymyślono, że można by na podstawie analizy najczęściej używanych programów i plików ładować je do wolnej pamięci. Gdy użytkownik będzie chciał uruchomić załadowany wcześniej program, nastąpi to bardzo szybko, nie będzie bowiem potrzebny odczyt z dysku. To ciekawe rozwiązanie może jednak sprawiać wrażenie mającego dużą wadę: zmniejszona zostanie znacznie ilość wolnej pamięci. Problem ten jednak w rzeczywistości nie istnieje. Gdy bowiem jakiś program będzie chciał zaalokować pamięć, system będzie mógł bez problemu zaoferować obszar pamięci użyty wcześniej do załadowania często używanych danych. Dane te bowiem i tak są na dysku, mogą być więc bez szkody nadpisane. Tak więc pamięć tę można traktować jako wolną. W menedżerze zadań Windows 7 jest ona oznaczona jako buforowana. Prosta implementacja tego mechanizmu, znana jako PreFetcher znalazła się w Windows XP. Jej ulepszona wersja, pod nazwą SuperFetch, została umieszczona w Viście i Windows 7. To właśnie SuperFetch sprawia wrażenie, że system zajmuje całą wolną pamięć, niezależnie jak dużo jej zainstalowano.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (278)