Xposed Framework teraz także dla Androida 5.0 i 5.1 Lollipop

Użytkownicy nowych wersji Androida Lollipop mogą już korzystać ze stabilnej wersji dodatku Xposed Framework. Po wielu miesiącach testów i wydań niestabilnych autorzy poinformowali o wprowadzeniu wersji stabilnej. Dzięki dodatkowi możemy znacznie zmodyfikować system i dopasować zachowanie urządzenia do własnych potrzeb.

Xposed Framework teraz także dla Androida 5.0 i 5.1 Lollipop
Redakcja

01.09.2015 10:00

W przeciwieństwie do konkurencyjnych platform takich jak iOS czy Windows Phone, Android pozwala najczęściej na szeroką personalizację. Nawet w przypadku urządzeń zablokowanych użytkownik może swobodnie zmieniać program uruchamiający, klawiaturę ekranową, a także instalować dodatki modyfikujące interfejs. Dla niektórych takie opcje okazują się niewystarczające, a nakładka producenta zbyt uboga w ustawienia. Co robić w takiej sytuacji? Można oczywiście zainstalować w pełni zmodyfikowane oprogramowanie, ale te nie musi być do końca stabilne, a czasami powoduje, że tracimy zalety fabrycznego systemu od producenta. Rozwiązaniem okazuje się właśnie Xposed.

Obraz

Pojawienie się Xposed Frameworka było pewnym przełomem. Ta paczka pozwala bowiem na wykorzystanie dostępu typu root do uzyskania dostępu do kluczowych funkcji systemowych. Dzięki temu możliwe jest używanie osobno instalowanych modułów, które zmieniają ich zachowanie. Możliwości tego rozwiązania są niemalże nieograniczone i pozwalają na zmianę nawet bardzo zaawansowanych mechanizmów systemowych. Wszystko zależy od finezji i wyobraźni deweloperów tworzących dodatkowe moduły. Wprowadzenie Androida 5.0 Lollipop było natomiast pewnym problemem: pod maską zaszły ogromne zmiany, zmieniło się także całe środowisko uruchomieniowe, bo wykorzystano ART. W efekcie Xposed nie działał, konieczne było jego częściowe przepisanie, a także testy zakrojone na szeroką skalę.

Teraz nie musimy się już niczego obawiać, na łamach forum XDA znajdziemy paczki instalacyjne – zarówno plik APK odpowiadający za instalację aplikacji, jak i pliki ZIP do flashowania z poziomu recovery przeznaczone dla procesorów ARM, ARM 64 i x86. W przeciwieństwie do Androida 4.4 i starszych instalacja wymaga takich właśnie dwóch kroków, sam dostęp root to bowiem za mało. Autorzy zaznaczają ponadto, że w przypadku urządzeń Samsunga i ich fabrycznego oprogramowania możemy natknąć się na problem bootloopa tj. zapętlonego restartu. Wynika to ze zmian, jakie firma samodzielnie wprowadziła do środowiska ART. W innych przypadkach możemy natomiast Xposed zainstalować i cieszyć się z jego możliwości.

Jeżeli chcecie mieć większą kontrolę nad swoim Androidem, a także zmodyfikować go, aby był lepiej dopasowany do Waszych potrzeb, zachęcamy do wypróbowania Xposed. Dzięki modułom takim jak np. GravityBox możemy sterować takimi opcjami jak skróty na ekranie blokady, automatyczne przełączanie typu sieci, dodawać szybkie sterowanie typu PIE i tryb pełnoekranowy, nagrywać co dzieje się na ekranie, a także modyfikować akcje wykonywane po naciśnięciu przycisków ekranowych. Jego możliwości są ogromne, a to tylko wierzchołek góry oferowanej nam przez moduły dla Xposed.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)