Z cyfrówki do Facebooka w pięć minut
Nie ma okresu bardziej sprzyjającego robieniu zdjęć niż lato - młodsi mają w tym okresie dwa lub tryz miesiące wakacji, starsi kilkanaście dni urlopu. Często wracając do domu z wakacyjnych wojaży przywozimy aparaty wypełnione po brzegi ciekawy zdjęciami. Warto przed szerszym wykorzystaniem tych fotografii, na przykład przed umieszczeniem ich w serwisie społecznościowym, poddać je niewielkim modyfikacjom - wykadrować, zmniejszyć rozmiar w celu zaoszczędzenia transferu, poprawić kolory a nawet dodać interesujące efekty specjalne. Tak przygotowane zdjęcia z pewnością prezentują się o wiele lepiej, niż fotki bezpośrednio wyciągnięte z aparatu.
Czym modyfikować zdjęcia?
By poddać fotki z wakacji podstawowej obróbce, nie potrzebujemy kosztującego kilka tysięcy złotych Photoshopa, wystarczy nam Paint.NET - prosty w obsłudze, darmowy edytor grafiki rastrowej. Wyróżnia się na tle konkurencji dużymi możliwościami, niskimi wymaganiami sprzętowymi i niewielkim rozmiarem zajmowanym na dysku. Paint.NET oraz spolszczenie interfejsu programu można pobrać z naszego vortalu. Oczywiście w naszej bazie znajdziecie wiele płatnych i darmowych aplikacji do odróbki grafiki, mniej lub bardziej skomplikowanych - Paint.NET jest tu tylko przykładem.
Rozpoczynamy pracę z programem. Po instalacji i uruchomieniu aplikacja wita nas przejrzystym menu i białym obszarem roboczym. Otwórzmy więc przykładową grafikę - naszego niezastąpionego Pirata - i spróbujmy wykonać na niej kilka podstawowych operacji. W tym celu w menu wybieramy Plik -> Otwórz i odszukujmy miejsce, w którym zapisane jest nasze zdjęcie.
Kadrowanie i pomniejszanie
Gdyby nasz Pirat chciał dodać swoją podobiznę do konta w serwisie społecznościowym, musiałby odpowiednio wykadrować swoją postać, dopasować jej rozmiar i zapisać w formacie JPEG z odpowiednim stopniem kompresji. W programie Paint.NET wykonanie tych wszystkich czynności jest bardzo proste. By wykadrować Pirata z naszej grafiki, wybieramy w panelu 'Narzędzia' lewy-górny przycisk z symbolem prostokąta z zaznaczonymi wierzchołkami - jest to narzędzie 'Zaznaczanie prostokątne' dostępne także z klawiatury poprzez wciśnięcie klawisza 'S'. Teraz zaznaczmy Pirata i wybieramy z menu Obraz -> Przytnij do zaznaczenia (skrót klawiszowy Crtl+Shift+X). Udalo się! Wykadrowaliśmy naszego Pirata.
Warto pamiętać, że mimo kadrowania nasze zdjęciem może być za duże, by móc sensownie wykorzystać je w Internecie. By zmniejszyć grafikę, wybierzmy z menu Obraz -> Zmień rozmiar (skrót klawiszowy Crtl+R). Po zaznaczeniu opcji 'Zachowaj proporcje obrazu' zmieniamy szerokość i wysokość obrazka tak, by były one nie większe niż 1000 pikseli. Zmiana ta jest konieczna, by masze zdjęcia były poprawnie wyświetlane na ekranach o typowej rozdzielczości 1280x800 pikseli. W identyczny sposób możemy zmieniać rozmiar także niewykadrowanych, pobranych bezpośrednio z aparatu ujęć.
Edycja kolorów, efekty specjalne
Paint.NET pozwala nałożyć na edytowaną grafikę liczne efekty oraz manipulować jej kolorami. Służą do tego znajdujące się w menu grupy funkcji 'Dostosowanie kolorów' oraz 'Efekty'. Pierwsza grupa pozwala między innymi wpływać na równowagę tonalną fotografii - ciekawie efekty można uzyskać wybierając narzędzie 'Poziomy', 'Automatyczne poziomy', 'Sepia' czy 'Odcień i nasycenie' - warto eksperymentować szukając pożądanego efektu.
Menu 'Efekty' daje nam dostęp do wielu przekształceń grafiki podzielonych na 7 kategorii - Artystyczne, Fotografia, Renderowanie, Rozmycie, Stylizujące, Szum i Wykrzywianie. Przy edycji fotografii przydatny może okazać się filtr 'Redukcja szumu' pozwalający na usunięcie ziarna z niedoświetlonych fotografii.
Usuwanie efektu czerwonych oczu
Często zdarza się, że na zdjęciach robionych przy użyciu lampy błyskowej występuje efekt tzw. czerwonych oczu. Dzieje się tak wówczas, gdy światło lampy błyskowej dociera do dna oka, odbija się i wraca do obiektywu aparatu. By usunąć taką skazę ze zdjęcia, musimy zaznaczyć oko i wybrać z menu Efekty pozycję Fotografia - Usuwanie czerwonych oczu. Następnie manipulując suwakami 'Tolerancja' i 'Procent nasycenia' usuwamy czerwone zabarwienie oka.
Zapisujemy gotowe zdjęcie
Gdy już dokonamy wszystkich przekształceń, zapiszmy nasze dzieło wybierając z menu Plik -> Zapisz jako. Wybieramy typ pliku JPEG i klikamy 'Zapisz'. W kolejnym oknie ustalamy siłę kompresji grafiki. Im niższą wartość wybierzemy, tym większe pojawią się zniekształcenia i tym mniej nasz plik będzie zajmował. Dobrym kompromisem jest tutaj poziom 85% i radzimy ustawić poziom kompresji według tego kryterium. Należy także pamiętać, że najważniejszym parametrem wpływającym na rozmiar pliku graficznego jest rozdzielczość obrazka, czyli jego szerokość i wysokość. Warto zredukować wymiary naszych zdjęć przed ich publikacją w Sieci.Paint.NET obsługuje kilka najpopularniejszych formatów plikówWybieramy poziom kompresji pliku JPEG
Aplikacja może samodzielnie wykryć, w jaki sposób łączą się ze sobą poszczególne ujęcia - gdyby jednak silnik Image Composite Editor zawiódł, możemy samodzielnie zmienić ustawienia opcji 'Camera motion' i ustalić odpowiednią orientację kolejnych kadrów. Gotową panoramę możemy wykadrować, usuwając puste przestrzenie i zapisać w formacie JPEG, PNG lub kilku innych. Istnieje także możliwość eksportu naszej panoramy do Adobe Photoshop lub umieszczenia jej w Photosynth - webowej aplikacji umożliwiającej oglądanie scen 3D.
Efekt końcowy po automatycznym kadrowaniu