Założyciel grupy FreeXperia dołącza do Sony
Współpraca między twórcami urządzeń, a deweloperami tworzącymi nieoficjalne wersje oprogramowania, nie zawsze wygląda dobrze. O ile część firm zaczyna zauważać takie korporacje jak CyanogenMod jako ciekawą i tańszą alternatywę przy tworzeniu oprogramowania (Oppo, OnePlus One), to większość z nich podchodzi dość sceptycznie do świata tzw. custom ROM-ów i na wszelki wypadek trzyma się od nich z daleka.
Jedną z firm wiodących prym na poletku współpracy z deweloperami jest Sony. Firma ta we wrześniu 2011 roku nawiązała współpracę z grupą FreeXperia, która tworzyła CyanogenModa dla urządzeń Sony. Założyciel i jeden z dwóch głównych programistów grupy, Alin Jerpelea, znalazł zatrudnienie w japońskiej korporacji, o czym przeczytać można w stosownym wpisie na blogu Sony.
Jestem szczęśliwy z powodu dołączenia Alina do naszego zespołu, jako, że jego osoba wspomoże rozwój projektu AOSP realizowanego przez Sony. Pozwoli nam to jeszcze bliżej współpracować ze środowiskiem zaangażowanym w tworzenie nieoficjalnego oprogramowania. Powiedział szef działu relacji deweloperskich Sony, Karl-Johan Dahlström.
Sony Ericsson było dość sceptycznie nastawione do custom ROM-ów i utrudniało użytkownikom wgrywanie zmodyfikowanych wersji jądra systemu. Po przejęciu Ericssona firma diametralnie odmieniła swoją politykę i postanowiła wykorzystać FXP, jako alternatywę dla często późno dostępnych aktualizacji oprogramowania. Od tego czasu urządzenia Sony mogą zostać w łatwy sposób odblokowane, o ile pozwala na to operator sieci komórkowej, który często stosuje blokadę SIM.
Rok temu szeregi Samsunga opuścił założyciel CyanogenModa, Steve Kondik. Koreański gigant od tamtego czasu skutecznie walczy ze społecznością skupioną przy forach internetowych, wprowadzając zabezpieczenia uniemożliwiające odblokowywanie bootloaderów, lub rootowanie urządzeń. Aby uzyskać dostęp roota na amerykańskim wariancie Samsunga Galaxy S5, społeczność zebrała prawie 20 tysięcy dolarów, które mają zostać przekazane do rąk dewelopera, który odnajdzie skuteczną metodę wgrania aplikacji Superusera.
Włączenie Jerpelei, który swój talent pokazał za czasów Xperii X10, w grono pracowników Sony pozwala wierzyć, że coraz więcej urządzeń tej firmy będzie posiadało otwarte źródła, z których będą mogli korzystać wszyscy zainteresowani. Do tej pory tylko kilka telefonów i tabletów mogło się pochwalić publicznymi źródłami. Ostatnim urządzeniem, które zostało wsparte przez Sony, był mid-endowy smartfon Xperia L.