Zamykając okienko jedynie potwierdzisz, że chcesz aktualizację do Windowsa 10

Czy to desperacja w obliczu znacznie wolniejszego niż planowanotempa aktualizacji starych Windowsów do „dziesiątki”? Microsoftjuż wcześniej posunął się do cichegoustawiania daty zainstalowania Windowsa 10, zmuszając doręcznego usuwania tego planu. Teraz w Redmond zdecydowano sięzmienić zachowanie interfejsu użytkownika, by nakłonić doinstalacji podstępem.

Zamykając okienko jedynie potwierdzisz, że chcesz aktualizację do Windowsa 10

Do czego służy czerwony przycisk z „x” w belce okienkainterfejsu Windows? Wiedzą to chyba wszyscy – po prostu zamykaokienko. Ale nie to okienko. Od teraz „przypominajka” Gwx.exe, pocichym ustawieniu terminu rekomendowanej aktualizacji do Windowsa 10,w praktyce zamienia przycisk zamykania okienka w przyciskpotwierdzenia akcji. Zamknięcie okna przestało przerywać proces –wszyscy ci, którzy zamknęli okno informujące o aktualizacjizgodnie z ustawieniami Windows Update, jedynie potwierdzili, żeswoją aktualizację otrzymają.

Poinformował o tym pierwszy Brad Chacos, starszy redaktor serwisuPCWorld, pisząc, że ofiarą tej praktyki została jego żona. Wgrudniu zeszłego roku w powiadomieniach Gwx.exe zniknęły przyciski pozwalające zrezygnować z tejrewelacyjnej oferty firmy z Redmond – pozostały jedyniepozwalające na natychmiastową aktualizację lub rozpoczęciepobierania „dziesiątki”, by zaktualizować system później.Zrezygnować można było jedynie zamykając okienko.

@BradChacos Work at a repair shop. So many customers called complaining about how they hit the "X" as usual and got upgraded to Windows 10.

— Trevor Darby (@MakingTrevenue) May 22, 2016Wydana w maju kolejna wersja „przypominajki” zaczęłainformować o Windowsie 10 jako rekomendowanej aktualizacji, zustawionym harmonogramem. Tu już pozostał tylko przycisk OK. Tymrazem jednak zamknięcie okienka Gwx.exe niczego już nie zmienia –ustawiony plan aktualizacji pozostaje w mocy. Jedynym sposobem nauniknięcie jest kliknięcie niewielkiego linku „kliknij tutaj”do zmiany terminu aktualizacji lub zrezygnowania z niej.

Chacos słusznie zauważa, że taka praktyka jedynie zachęcaużytkowników do całkowitego wyłączenia usługi Windows Update,co czyni systemy bardziej podatnymi na ataki wykorzystująceniezałatane luki. Najlepiej w tej sytuacji sięgnąć po nowenarzędzie Never10, które skutecznie radzi sobie z „przeszkadzajką”Microsoftu. Pobrać Never10 możecie z naszej bazyoprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (370)