9 dobrych programów na Androida cz. 4
19.11.2013 23:34
Witam w kolejnym wpisie z propozycjami aplikacji na Androida. Na sam początek chciałbym przypomnieć aplikację od Google prosto z chmur...
Oczywiście chodzi o Google Drive (Dysk). Usługa udostępnia nam 15GB powierzchni dyskowej w chmurze za darmo i wygodne zarządzenie za pomocą aplikacji webowej jak i klienta na komputery stacjonarne oraz smartfony. Pomimo wielu wad i zalet, znalazła się tam funkcjonalność z grupy "must have". Chodzi mianowicie o funkcję "Skanowanie". Jest to taki ręczny skaner dokumentów wzmocniony o filtry korygujące obraz. Aplikacja automatycznie rozpoznaje skanowany dokument i dokonuje jego poprawienia w zakresie geometrii, kontrastu i nasycenia barw. Dokonuje przy tym odpowiedniego kadrowania, aby finalnie był widoczny tylko sam dokument. Jeżeli nie spodoba nam się korekcja automatyczna, to możemy dokonać tego manualnie.
Mamy tutaj do dyspozycji dość precyzyjne narzędzie do kadrowania obrazu. Możemy tego dokonać za pomocą ramki, która wyznacza nam właściwy dokument i na jej podstawie zostaje dokonane przekształcenie perspektywy oraz następuje kadrowanie. Operacja przebiega bardzo wygodnie i sprowadza się do ustawienia niebieskich kropek na rogach. Kolejna opcja daje nam możliwość dostosowania kontrastu i nasycenia. Finalnie skan ląduje w naszej części chmury w postaci pliku PDF.
A teraz przechodzimy do moich propozycji, czyli 9 aplikacji. Zaczynam tym razem od pozycji czysto rozrywkowych:
- Ocena: 4,5
- Rozmiar: 18MB
- Ważne uprawnienia: pełny dostęp do sieci, zapobieganie przejściu telefonu w stan uśpienia
- Wymaga Androida: 2.3.3+
Zabijacz czasu jakim jest ta gra, wyróżnia się realistyczną fizyką kulki. Widać to szczególnie na dokładnej animacji jej ruchu - to wystarczy aby zapewnić nam wiele minut rozrywki, a czasami wcale nie jest tak łatwo jak by się mogło wydawać. Musimy przetoczyć kulę przez labirynt, pomiędzy otworami. Chwila nieuwagi i "spadamy" do dziury. To jeszcze nie wszystko, jak opanujemy slalom, to czeka nas zabawa z dodatkowymi przeszkadzaczami w postaci obrotowych klocków czy armatek.
- Ocena: 4,4
- Rozmiar: 10MB
- Ważne uprawnienia: pełny dostęp do sieci, pełny dostęp do karty SD
- Wymaga Androida: 2.1+
Kolejna propozycja to totalnie nie mający sensu wyścig z czasem. No może przesadziłem, ale ta gra pozwala nam na oderwanie się od świata zewnętrznego i poubijać trochę kryształów. Zasada jest bardzo prosta - należy pozamieniać miejscami dwa kryształy, tak aby w prostej linii znalazły się co najmniej 3 takiego samego rodzaju. W takim przypadku znikają, a z góry spadają następne. Jak mamy szczęście i podczas redukcji biżuterii spadające kamienie ułożą nam samoczynnie kolejne rzędy jednakowych błyskotek - dostajemy dodatkowe bonusy. Pomiędzy normalnymi kryształami są również specjalne, które powodują np. wybuch i zniszczenie innych "brylantów" w okolicy. Wszystko sprowadza się się do tego, aby jak najszybciej oczyścić planszę, bo czas biegnie nieubłaganie. Zabawę umila nam spokojna, klimatyczna muzyczka.
- Ocena: 4,0
- Rozmiar: 161MB
- Ważne uprawnienia: twoja lokalizacja, pełny dostęp do sieci, pełny dostęp do karty SD
- Wymaga Androida: 2.3.3+
Automatów do gry było już sporo, ale jeden przykuł moją uwagę bardziej. Od czasów Amigi i pinballi pokroju Slam Tilt, nie znalazłem chyba żadnego porządnego "flipera". Pinball Rocks HD podąża w dobrym kierunku. Dobra grafika 3d, dobra muzyka i proste sterowanie - to cechy wyróżniające ten tytuł. Możemy ustawić widok tylko z góry lub z ruchomą kamerą, która podąża za kulą. Niestety screeny nie oddają tego efektu tak jak jest to w rzeczywistości, dlatego najlepiej samemu sprawdzić grę na żywo. Miłośnicy efektów 3d, powinni być zadowoleni z trybu wyświetlania, dostosowanego do oglądanie przez okulary anaglifowe. Wystarczy jeszcze podłączyć naszego smartfona do TV i mamy niezapomniane wrażenia - a potem ból głowy (uboczny efekt specjalny tzn. amazing future effect). Podsumowując - dobra zabawa na dobrym poziomie z dobrą rockową muzyką. Jedynym minusem jest to, że jest tylko jeden stół w pełni grywalny (bezpłatnie), pozostałe możemy tylko przetestować (w sumie jest ich pięć) i ewentualnie je dokupić.
4. Pocket Tanks
- Ocena: 4,8
- Rozmiar: 32MB
- Ważne uprawnienia: pełny dostęp do sieci, pełny dostęp do karty SD, odczytywanie stanu i informacji o telefonie
- Wymaga Androida: 2.3+
To jest chyba najlepszy klon pecetowej legendy Scorched Earth, w jaki miałem okazję grać. Kto nie pamięta tych godzin spędzonych razem z rodziną/znajomymi. Rozgrywka toczy się na losowo wygenerowanym terenie, na którym osadzone zostają dwa czołgi. Każdy z nich ma możliwość wybrania sobie arsenału amunicji - tuż przed rozgrywką. Wyboru dokonujemy z jednej puli i na przemian dobieramy arsenał, ewentualnie rozkładamy losowo (random). Następnie w rozgrywce turowej, strzelamy do przeciwnika wybraną bronią. Zanim jednak naciśniemy "FIRE", musimy ustawić kąt nachylenia lufy i moc strzału. Na przeszkodzie stanie nam teren oraz wiatr, którego kierunek i siła skutecznie zmieniają warunki. Zabawa może się toczyć z komputerem lub z drugą osobą. Szkoda że nie może być więcej uczestników - byłoby ciekawiej, szczególnie przy grze na większym ekranie. Nie da się przekazać słowami tej niesamowitej grywalności - trzeba po prostu zagrać.
5. RoboVox
- Ocena: 3,7 (wersja PRO: 4,2)
- Rozmiar: 7,9MB
- Ważne uprawnienia: pełny dostęp do sieci, pełny dostęp do karty SD, nagrywanie dźwięku, zapobieganie przejściu telefonu w stan uśpienia
- Wymaga Androida: 2.3.3+
Aplikacja zmienia nasz głos na jeden z 24 modeli dźwiękowych. Dodatkowo możemy płynnie regulować wysokość i stopień modulacji, co daje możliwość dobrania oczekiwanego brzmienia. Zmiany dokonujemy za pomocą czerwonego promienia, który jest widoczny na wskaźniku dźwięku. Program może pracować w 3 trybach: papugi - dziękuj funkcji VOX, aplikacja rozpoznaje kiedy coś mówimy do mikrofonu i nagrywa dźwięk, następnie odtwarza go z wybranym efektem; tryb nagrywania: ręcznie uruchamiamy nagrywanie, aby następnie odtworzyć efekt; tryb real time: gdy podłączymy słuchawki, to efekty są stosowane w czasie rzeczywistym. Jedynym minusem wersji LITE, jest ograniczona liczba profili efektowych.
- Ocena: 4,2
- Rozmiar: 839kB
- Ważne uprawnienia: pełny dostęp do sieci, BT
- Wymaga Androida: 2.3.3+
Libre Office na PC to bezpłatna alternatywa dla MS Office. W skład pakietu wchodzi aplikacja do tworzenia prezentacji - Impress. The Document Foundation stworzyło również aplikację na Androida, która jest bezprzewodowym pilotem do sterowania pokazem slajdów. Połączenie może być zestawione przez Bluetooth lub WiFi, choć tego pierwszego mi się nie udało. Po WiFi działa całkiem sprawnie. Aby połączyć naszego smartfona z komputerem, należy włączyć funkcje eksperymentalne w Libre Office oraz zaznaczyć opcję: "Włącz zdalne sterowanie". Aby podczas połączenia bezprzewodowego nasz "pilot" zobaczył prezentację, musimy jeszcze zaznaczyć "Włączenie sieci bezprzewodowej" w opcjach. Pojawia się nazwa komputera i po kliknięciu ukazuje się podgląd slajdów. Możemy "kierować" wyświetlaniem za pomocą palca lub klawiszami głośności. Niestety zdarza się, że aplikacja się "wywali" podczas zmiany orientacji ekranu, ale poza tym działa całkiem dobrze.
7. ElectroDroid
- Ocena: 4,8
- Rozmiar: Zależy od urządzenia (~3,31MB)
- Ważne uprawnienia: pełny dostęp do sieci
- Wymaga Androida: Zależy od urządzenia
ElectroDroid to kompendium wiedzy dla hobbistycznych elektroników. Mamy tutaj "Kalkulatory" do przeliczania i odczytywania kodów elementów elektronicznych, obliczania wartości w podstawowych układach. Szczegółowo są też opisane piny całej serii złącz. Aplikacja zawiera też bazę danych podstawowej wiedzy elektro-techniczno elektronicznej. Możliwa jest też instalacja dodatkowych wtyczek, które dodadzą nowe funkcje np. symulator obwodów elektrycznych.
8. QuickPic
- Ocena: 4,7
- Rozmiar: 404kB
- Ważne uprawnienia: pełny dostęp karty SD, NFC, zapobieganie przejściu w stan uśpienia
- Wymaga Androida: 2.0+
Galerii było już wiele, ale z tą związałem się na stałe. Bardzo dobrze działa na systemach w wersji 4.x, bo wspiera sprzętową akcelerację. Przy tym nie ma zbędnych "ficzerów", a tylko to co przydatne. Widok może być w formie listy lub siatki miniaturek, które są buforowane przy pierwszym wczytaniu katalogu. Przez to podgląd zawartości folderów, jest błyskawiczny. Możemy uruchomić pokaz slajdów lub przeglądać zasoby ręcznie. Galeria posiada bardzo proste i wygodne narzędzie do kadrowania, zmiany rozdzielczości i obrotu zdjęć. Można wybrać katalogi, które mają być widoczne oraz te, które mają być wykluczone. Ogólnie jest prosto i funkcjonalnie.
9. TuneIn Radio
- Ocena: 4,6
- Rozmiar: 8,6MB
- Ważne uprawnienia: pełny dostęp do sieci, karty SD, BT, przybliżona lokalizacja, zapobieganie przejściu w stan uśpienia
- Wymaga Androida: 2.3+
Ostatnia aplikacja powinna nam umilić czas do następnego wpisu 9DPnA :‑) Jest nią radio internetowe, które jeszcze nigdy mnie nie zawiodło. Wygonie posortowane stacje z automatycznym zasugerowaniem tych w okolicy. Spokojnie możemy posłuchać rodzimych nadawców naziemnych jak również rozgłośnie internetowe takie jak choćby Polska Stacja. Możemy skorzystać z takich opcji jak ustawienie radia jako alarm (budzik) czy też włączyć tryb samochodowy z wygodnymi dużymi przyciskami. Radio samo odnajduje i wyświetla okładki albumów - czyż to nie jest piękne? Nie. Bo nie przy każdej stacji, ale ogólnie daje radę :‑)
Każdą z powyższych propozycji można pobrać za darmo. Wystarczy tylko kliknąć na tytuł aplikacji, a zostaniemy przekierowani na odpowiednią stronę w Google Play.
To już wszystko co przygotowałem, mam nadzieję że znaleźliście coś dla siebie. Jeżeli nie - no cóż, przepraszam - to widocznie nie był wpis dla Was.