Intel Galileo - wygląd i specyfikacja
Intel Galileo jest płytką kompatybilną z Arduino opartą o procesor Intel ® Quark SoC X1000 (32‑bitowy system klasy Intel Pentium) o taktowaniu 400MHz 16 KBytes L1 cache. Jest pierwszą płytką w oparciu o architekturę Intel ® przeznaczoną do sprzętu i oprogramowania kompatybilnego z Arduino Uno R3. Posiada wbudowany system Linux z bibliotekami dla Arduino.
Ponadto posiada pamięci 512 KB SRAM oraz 256MB DRAM DDR3, 8MB pamięci na system linux, zegar RTC z możliwością podpięcia zasilania 3V do podtrzymywania zegara. Płytka wymaga zasilana 5V 800mA i tylko taki zasilacz (z napięciem 5V) można podłączyć. Nie ma możliwości podłączenia zasilacza np. 9V jak ma to miejsce w Arduino R3. Układ wyprowadzeń pinów jest identyczny jak w Arduino R3, dlatego bez najmniejszego problemu możemy wpiąć Shieldy ( tzw. Skorupki) pasujące w R3 do intel Galileo. Programowanie pinów odbywa się tak samo jak w przypadku innych Arduino, za pomocą programu Arduino IDE oraz dodatkowo z poziomu zainstalowanego Linuksa na płytce m.in. w językach C/C++, Python oraz Bash.
Co w zestawie
W zestawie startowym otrzymujemy:
- płytkę intel Galileo
- zasilacz z końcówkami (5V/3A)
- kabel USB (do podłączenia z komputerem)
- nóżki ze śrubkami
- pomocnika astronautę (maskotka/wisiorek)
- informator z szybkim startem
Całość jest włożona do dość ładnego opakowania. W pudełku znajduje się też urządzenie, które przy wyciąganiu płytki odtwarza znany dźwięk z reklam intela (układ reaguje na zmianę jasności).
Poniżej prezentuję nagranie z rozpakowania urządzenia i krótkiego opisu i porównania wielkości intel Galileo do innych znanych płytek.
Złącza
intel Galileo posiada identyczne złącza jak w arduino R3 oraz kilka dodatkowych złącz, dzięki którym nie będziemy musieli dokupywać dodatkowych Sheldów.
Intel Galileo posiada m.in.
- 14 złącz cyfrowych (w tym 6 x PWM)
- 6 złącz analogowych
- ICSP
- UART
- SPI
- I2C
- USB Host
- USB Coector
- LAN 10/100
- RS-232
- microSD
- JTAG
- mini PCI Express
Pełną specyfikację można znaleźć na stronie arduino.cc
Wygląd
Poniżej przedstawiam zdjęcia samej płytki oraz innych płytek na tle intel Galileo
[join][img=ig3][join][img=ig5][join][img=ig6][join][img=ig7][join][img=ig8][join][img=ig9][join][img=ig10][join][img=ig11]
Postaram się przygotować opis instalacji Linuksa oraz dodatkowych sterowników dla LAN i WiFi. Nie zabraknie również opisu sterowania pinami i pisania programów dla intel Galileo zarówno w środowisku Arduino IDE jak i z poziomu Linuksa za pomocą bash, C/C++ i Pythona. Jeśli zdążę, spróbuję przygotować jakiś prosty projekt w oparciu o iG i urządzenia takie jak serwa, silniki, diody itp.
Jeśli znalazłeś błąd, zgłoś go w komentarzu, lub masz pomysł i chciałbyś, abym coś sprawdził, też o tym napisz.
Wpis powstał w ramach akcji DP i Intela "Przetestuj sprzęt od Intela" dlatego przy okazji dziękuję za dostarczenie płytki do testów.