Subiektywny przegląd Windows 8 RTM - część 2: Pierwsze wrażenia
Witam w drugiej części mojego przeglądu Windows 8. Jeśli nie czytałaś / czytałeś jeszcze części pierwszej to zapraszam to lektury W tym wpisie podzielę się spostrzeżeniami na temat nowych elementów samego systemu. Jednakże na początek:
Ciekawostki
System w wersji x86 zajmuje niecałe 7 GB plus 350 MB ukrytej partycji zarezerwowanej przez system.
Mam do tego lekki bład graficzny, który towarzyszył mi również w poprzedniej wersji - a mianowicie po zmianie schematu kolorów dla klasycznego UI na najczarniejszy etykiety belek okien są bardzo słabo widoczne. Dlatego przerzuciłem się na kolor biały, który o wiele lepiej mi pasuje do nowej kolorystki niż standardowy niebiesko-podobny. Nie wiem czy to wina emulacji czy też faktycznie zaniedbanie twórców interfejsu.
Nowa kolorystyka
Tak jak widać na powyższym obrazku kolorystyka zmieniła się nieco w stosunku do Windows 7. Obramowanie okien pozbawione jest efektów przeźroczystości - jedynie pasek zadań jest lekko transparentny. Cały interfejs stracił "połysk" co w moim odczuciu wyszło mu na dobre. Wszystkie elementy wyglądają minimalistycznie i czytelnie. Jedynie ikony klasycznego interfejsu nie uległy dużej zmianie.
Dwa w jednym
Jak już wiadomo do dyspozycji mamy 2 interfejsy użytkownika: kafelkowy ModernUI oraz klasyczny Aero [nie jestem do końca pewien czy to jednak Aero, widziałem różne informacje na ten temat]. Niestety nie ma możliwości [a przynajmniej jeszcze nie znalazłem] wyłączenia jednego lub ustawienia domyślnego - w zamyśle ModernUI ma być głównym interfejsem wspieranym przez klasyczne UI. Kolorystyki obu środowisk możemy zmieniać niezależnie. Do dyspozycji mamy 2 miejsca konfiguracji:
- Panel sterowania
- Ustawienia PC
Modern UI w paru słowach
Nowe środowisko preferuje przedstawianie aplikacji w formie kafelków o dynamicznej zawartości.
Każdy element możemy przesuwać i zmieniać jego rozmiar. Można również ustawić opcje wyświetlania, odpiąć element, odinstalować lub otworzyć lokalizację. Możemy zaznaczyć kilka kafelków na raz.
Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na pustym polu mamy możliwość wyświetlenia wszystkich aplikacji. Z tego miejsca możemy dodać aplikację do panelu Start. Brakuje mi tutaj jednak zaznaczania wielu pozycji. Przy większej ilości elementów przenoszenie to może być lekko męczące.
Zmiana wyglądu panelu jest prosta i zawiera kilka pozycji - mi jednak brakuje możliwości wgrania własnej tekstury dla tła.
Nowe stare
Klasyczny interfejs również uległ zmianie. Do okien eksploratora dodano wstążkę, którą możemy rozwijać i zwijać wg potrzeb. Rozwiązanie jest dość wygodne i wbrew pozorom nie zajmuje dużo miejsca.
Przeciągając kursor myszy w któryś z prawych rogów ekranu wywołujemy pasek z podręcznymi ustawieniami oraz notyfikację kalendarza. Wygląda to ciekawie, ale dla mnie mało wygodne rozwiązanie. Z pozycji paska możemy wyszukiwać elementy, dzielić się zawartością, zarządzać urządzeniami, ustawiać notyfikacje czy też wyłączyć / zrestartować komputer.
Ciekawe możliwości
System poza nowym interfejsem doczekał się kilku wartych uwagi funkcji.
Snap multitasking
Jest to mechanizm pozwalający na uruchomienie kilku niezależnych od siebie aplikacji na jednym ekranie. Możemy np kodować za pomocą edytora w klasycznym UI i przeglądać internet w przeglądarce korzystającej z ModernUI. Jedna z aplikacji zajmuje większość ekranu, a druga zaś pozostały kawałek, przełączanie pomiędzy nimi polega na przeciągnięciu paska oddzielającego poszczególne podglądy w celu udostępnienia większej powierzchni ekranu.
Operacje na plikach
Istotną zmianę widać podczas kopiowania plików. Do dyspozycji mamy wykres prędkości kopiowania połączony z postępem. Dostajemy możliwość spauzowania i wznawiania kopiowania. Wszystkie zadania są teraz grupowane w jednym oknie. Rozwiązanie bardzo wygodne i bardzo chciałbym zobaczyć to w Windows 7.
O wiele lepiej system radzi sobie w przypadku konfliktów nazw plików. Teraz możemy niezależnie wybrać, który plik ma zostać zamieniony, a który ma pozostać oryginalny.
Nowy menedżer zadań
Narzędzie to zmieniło się bardzo w stosunku do poprzednich wersji. Oczywiście zmiany na plus. Do dyspozycji mamy dwa widoki: [list] [item]Prosty - tylko lista aktywnych aplikacji z możliwością ich zakończenia[/item][item]Zaawansowany - pokazujący pogrupowane wszystkie działające aplikacje i usługi. Dający dostęp do podglądu wykresów wydajności.[/item][/list]
Zaskoczył mnie brak komunikatora AQQ na liście w trybie prostym. Okazało się, że pokazuje ona tylko aktywne apliakcje, a AQQ schowane do zasobnika systemowego zostawało przenoszone do grupy aplikacji działających w tle. Podczas rozmowy AQQ pojawiało się na liście jako aktywne. Jest to kolejna rzecz, którą chciałbym zobaczyć w Windows 7.
Rozpoznawanie mowy
W Windows 8 zaimplementowano nowy silnik rozpoznawania mowy. Postanowiłem przetestować go na koniec. Usługa ta pozwala nam np na poruszanie się po pulpicie. Wystarczy wydać polecenia Desktop - Computer - Enter i już mamy otworzone odpowiednie okno.
Możemy również dyktować tekst. Mój angielski nie jest aż tak zły, jednakże dopiero po kalibracji i przetrenowaniu silnika można było powiedzieć, że dałoby się używać tego typu rozwiązania. Poniższy test przedstawia dyktowanie po kalibracji - pierwsza linijka napisana ręcznie, próbowałem przedyktować ją aż do skutku.
W razie potrzeby możemy przeliterować słowo i dodać je do słownika.
W moim odczuciu daleko tutaj jeszcze do poziomu silnika Google, który radzi sobie z rozpoznawaniem mowy nawet w naszym rodzimym języku. Podobno Microsoft ma pracować nad tą funkcjonalnością - zobaczymy jakie będą wyniki.
Opinia końcowa
Jak na razie oceniam nowy system bardzo pozytywnie. ModernUI jest do zniesienia, nowy wygląd bardzo mi się podoba [no może poza standardowym kolorem obramowania okien, ale to można zmienić]. Ulepszenia, które zaprezentowałem są dla mnie jednym z argumentów, aby przenieść się na ten system. Jednakże wolałbym umieszczenie ich w Windows 7. Być może jakiś Service Pack? :) Dziękuję za uwagę, czekam na komentarze, uwagi, pytania. Pozdrawiam :)
Subiektywny przegląd Windows 8 RTM - część 3: Opinie, uwagi i wnioski ...