Rzut okiem na Windows 7 E
Windows 7 E to owoc wielu latprzepychanek pomiędzy Microsoftem a władzami antymonopolowymi -specjalna wersja systemu pozbawiona całkowicie Internet Explorera,która zapowiedziana została by rozwiązać spór z Komisją Europejską.Windows 7 E ma być jedyną wersją sprzedawaną w europejskiej strefieekonomicznej, nie będzie możliwości nabycia Windows 7 w wersjipełnej, takiej jak np. w USA. Niedawno jednak pojawiły sięinformacje, że być może uda się uniknąć tego podziału, a zamiastusuwania Internet Explorera z systemu Microsoft zaoferuje ekran wyboru przeglądarki po instalacji systemu. Takczy inaczej na dzień dzisiejszy nadal Windows 7 E pozostaje "wgrze", a my sprawdziliśmy, jak wygląda Windows 7 bez InternetExplorera, jakie są konsekwencje braku przeglądarki i jaksamodzielnie ją zainstalować.
28.07.2009 | aktual.: 08.09.2009 16:24
Instalator systemu Windows 7 E nieróżni się absolutnie niczym w stosunku do pełnej wersji. Jedynarzecz, dzięki której rozpoznamy instalowaną wersję to umowalicencyjna, w której podana jest pełna nazwa systemu - Windows 7Ultimate E. Po zakończeniu instalacji wita nas kreator pierwszegouruchomienia i po raz pierwszy duże logo systemu z dopiskiem "E" -i to nawet nieco "artystycznym" :-)
Kreator pierwszego uruchomienia z logiem Windows 7 E
Po zalogowaniu do systemu naszymoczom ukazuje się pulpit wraz z paskiem zadań, na którym nie maikonki Internet Explorera 8. Na próżno także szukać jakiegokolwiekśladu po przeglądarce w systemie - wpisanie adresu URL w oknieUruchom skutkuje błędem o braku programu potrzebnego douruchomienia polecenia. Nie można także dodać funkcji "InternetExplorer 8" w oknie Włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows, bo poprostu takiej funkcji tam nie ma. Również w oknie Domyślne programynie znajdziemy możliwości wyboru domyślnej przeglądarki - bo żadnaw systemie nie istnieje. Internet Explorer nie figuruje także jakoopcjonalna aktualizacja w usłudze Windows Update.
Pulpit systemu Windows 7 E po zalogowaniu
Próba wywołania adresu URL kończy się fiaskiem...
...podobnie jak próba dodania przeglądarki tradycyjnymimetodami
Internet Explorera nie ma też w oknie Domyślne programy
Logo z dopiskiem "E" będzie namtowarzyszyć niemal przez cały czas, wszędzie tam, gdzie zwykle mamydo czynienia z logiem systemu - na przykład na ekranie logowaniaoraz w oknie właściwości systemu czy w oknie informacji o systemie(winver). Numer kompilacji oraz jej parametry pozostają oczywiścieidentyczne z pełną wersją RTM na znak, że technicznie - pozabrakiem przeglądarki - oba systemy nie różnią się niczym.
Ekran logowania do systemu Windows 7 E
Okna właściwości systemu oraz informacji o systemie
Jak zainstalować przeglądarkę?W systemie bez przeglądarki niepracuje się komfortowo - instalacja Windows 7 E boleśnieuzmysławia, że przeglądarka internetowa stała się czymś absolutnieniezbędnym. Ponieważ w systemie nie ma nawet Internet Explorera,nie ma możliwości zwyczajnego udania się na przykład na stronyvortalu dobreprogramy i pobrania Internet Explorera, Firefoksa,Chrome, Opery, Safari czy dowolnej innej przeglądarki. Musimyporadzić sobie inaczej.
Sytuacja na szczęście nie jest beznadziejna. Opcji jest kilka.Microsoft przygotowuje tzw. Internet Explorer Feature Pack naoddzielnej płycie CD, którą bezpłatnie do wersji pudełkowychdodawać będą na życzenie sprzedawcy. Sercem tego pakietu będzieoczywiście przeglądarka Internet Explorer 8. Nabywcy nowychkomputerów najprawdopodobniej otrzymają komputer juz zpreinstalowaną przeglądarką - jaka ona będzie, to już zależy odintegratora OEM. Jeśli mimo tego na naszym komputerze nie będzieżadnej przeglądarki, możemy poradzić sobie samodzielnie za pomocąprotokołu FTP, którego obsługa wbudowana jest w EksploratorWindows.
Niektórzy producenci przeglądarek internetowych oferują możliwośćpobrania wersji instalacyjnych ze swoich serwerów plików (FTP). Douzyskania dostępu do tych serwerów nie potrzebujemy przeglądarki,wystarczy sam system Windows lub inny klient - np. Total Commander(tego jednak bez przeglądarki najprawdopodobniej i tak nie będziemymogli pobrać...). W przyszłości być może kolejni producenci dodadząmożliwość pobrania przeglądarek za pomocą FTP.
Oto przykładowe adresy FTP, pod którymi dostępne są najnowszewersje popularnych przeglądarek:
ftp://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/3.5.1/win32/pl(Firefox 3.5.1 PL) ftp://ftp.opera.com/pub/opera/win/964/int(Opera 9.64 PL)Wystarczy otworzyć dowolne oknoEksploratora Windows, np. Komputer, i wkleić do paska adresupowyższy adres FTP. Pojawi się lista plików na serwerze - wśródnich wersja instalacyjna przeglądarki. Teraz pozostaje już tylkoskopiować instalator na pulpit i uruchomić.
Pobieranie Firefoksa z serwera FTP Mozilli