Przegląd antycznej prasy #1 – Baltcom '89 - Comtech
22.07.2013 | aktual.: 24.07.2013 08:51
Witam wszystkich czytelników, jako że jest to mój pierwszy wpis wypadałoby się przedstawić. Mam na imię Maciej (jak nietrudno jest się domyślić). Mój nick wziął się z kombinacji mojego imienia i pierwszych liter kolejno drugiego imienia i nazwiska, a akurat na tym blogu ktoś mi zajumał oryginalną formę i musiałem dodać domenę mojej strony domowej ;]. Mam 15 lat, mieszkam w trójmieście. Interesuję się webmasterką...bla, bla, bla nikogo reszta zapewne nie interesuje :)
Przejdźmy do meritum. Ostatnio robiąc porządki na poddaszu w domku letniskowym natknąłem się na gazety z roku 1989. Dwie z nich z zawartością w postaci zaproszeń na międzynarodowe targi odpowiednio: gdańskie „baltcom” '89 jak i poznańskie „infosystem” '89. Ogólnie wpadłem na pomysł, aby taką gazetkę przeanalizować i zobaczyć co w tamtym czasie cieszyło się popularnością i jakie nowinki technologiczne były wtedy dostępne, ostatnio również pomyślałem, aby taką analizą podzielić się z wami na blogu. Wpisy będą się pojawiały raz na tydzień, może dwa i każdy z nich będzie przedstawiał osobną „reklamę”.
Sieć lokalna łącząca PDP‑11/SM z systemami mikrokomputerowymi PC/XT/AT/386.
O ile o samej sieci lokalnej nie udało mi się znaleźć żadnych informacji(zapewne było to autorskie rozwiązanie), o tyle postaram się opisać przedstawione typy mikro komputerów:)
PDP-11
Był serią komputerów 16 bitowych, produkcja wystartowała w roku 1970, a ostatni model wyszedł z fabryki w 1990, czyli rok po wydrukowaniu tej gazety. W zależności od modelu posiadał od 248kB do 4MB pamięci operacyjnej. Do programowania używało się języka C. W latach 70. sprzedało się ponad 170000 sztuk sprzętu z tej linii. Używany był głównie do edukacji i nauki. Ciekawostką może okazać się, że na modelu PDP‑11/44 odkryto J/psi meson. Wyposażony został w autorski system operacyjny bazujący na DOS, a także CP/M
SM
Był rosyjskim klonem PDP‑11, w zależności od modelu posiadał od 128kb do 256kb pamięci operacyjnej i ok. 2.5 mb dysku. Produkcja zaczęła się w drugiej połowie lat '80. Posiadał czytnik taśmowy, dwa dyski.
Generator aplikacji turboGEN
FOXbase+
Procedularny język programowania, używany jako baza danych dla mikrokomputerów. Bazował na dBase. Niewiele informacji można o nim wyczytać. Jego następcą był FoxPro.
System minikomputerowy
CT-CS 16/24
Autorskie rozwiązanie Comtechu, prawdopodobnie miał zbliżoną konfigurację do SM/PDP-11.
A na koniec zapraszam do przeczytania artykułu z 4.02.1989 r. z gazety "Polityka" autorstwa Henryka Jezierskiego pt. „Komputerowa niekonsekwencja”.
Zachęcam do oceniania i komentowania wpisu :)