1. Szybka instalacja Windows Server 2012 w wirtualnej maszynie pod Windows 8 bez HYPER-V
Jest to pierwszy wpis z mojej serii o Windows Server 2012. Chciałbym tutaj pokazać jak w ok. 10 min zainstalować system Windows Server 2012 w wirtualnej maszynie na Windows 8 Core, czyli wersji bez HYPER-V.
Pierwotnie chciałem do tego wykorzystać oprogramowanie HYPER-V będące składnikiem systemu Microsoft Windows 8, jednak nie jest ono dostępne dla wersji Core z której korzystam, więc użyłem darmowego odpowiednik - VMWare Player. Jest to trochę ograniczona wersja VMWare Workstation. Między innymi brakuje tutaj bardzo przydatnych Snapshoot-ów oraz zaawansowanego zarządzania siecią. Sama konfiguracja VMWare Player jest bardzo podobna do płatnej wersji Workstation, którą opisałem w tym artykule, więc zamiast Player-a możemy wykorzystać Workstation. Z wersji Player możliwa jest również późniejsza migracja do VMWare Workstation.
W kolejnych częściach serii chciałbym przedstawić konfigurację poszczególnych usług, najprawdopodobniej zaczynając od DNS.
POBIERANIE NIEZBĘDNYCH PLIKÓW
1. Wchodzimy na stronę http://technet.microsoft.com/pl-pl/evalcenter/hh670538.aspx?ocid=&wt.m..., klikamy na przycisk GET STARTED NOW znajdujący się pod napisem Download the Evaluation VHD, logujemy lub rejestrujemy się i pobieramy plik EXE ważący ok. 2,5 GB. Następnie uruchamiamy pobraną aplikację i klikamy przycisk Uruchom mimo to... Po uruchomieniu, obraz zostanie sprawdzony i rozpakowany do folderu Pobrane.
2. Wchodzimy na stronę https://my.vmware.com/web/vmware/free#desktop_end_user_computing/vmwar..., a następnie pobieramy i instalujemy plik VMware-player-XXX.exe. Nie opiszę tutaj samej instalacji, ponieważ ogranicza się ona do klikania Dalej, Dalej, Dalej...
TWORZENIE WIRTUALNEJ MASZYNY
3. Uruchamiamy VMWare i akceptujemy licencję.
4. Klikamy Create a New Virtual Machine, zaznaczamy I will install the operating system later i klikamy Next >. Na następnym ekranie kreatora wybieramy jaki system operacyjny chcemy zainstalować.
5. Ustalamy nazwę maszyny i pojemność wirtualnego dysku. Ustawienia wirtualnego dysku nie są istotne, ponieważ i tak go później usuniemy.
6. Klikamy Finish, a następnie Edit Virtual Machine Settings. Nie możemy zmienić ustawień jeszcze w kreatorze, ponieważ nie mielibyśmy dostępu do nieutworzonego jeszcze obrazu dysku.
7. Z listy po prawej stronie okna, wybieramy Hard Disk (SCSI), a następnie klikamy Remove oraz Add... W kreatorze dodawania sprzętu wybieramy Hard Disk i klikamy Next >.
8. Wybieramy Use an existing virtual disk, Next >, wskazujemy ścieżkę do pobranego obrazu, zamykamy kreator i ustawienia maszyny wirtualnej, a następnie klikamy Play Virtual Machine. System kilka razy się zrestartuje, a w między czasie VMWare będzie chciał zaktualizować "sterowniki" dla systemu wewnątrz maszyny. Pozwalamy mu na to i czekamy aż wszystko się zakończy.
PIERWSZE URUCHOMIENIE SYSTEMU I AKTUALIZACJA STEROWNIKÓW
9. Po ostatnim restarcie system poprosi nas o wybór języka oraz ustalenie hasła administratora.
10. Logujemy się do systemu i po całkowitym jego załadowaniu, klikamy w przycisk Update Tools, znajdujący się na dole okna. Następnie, po chwili, klikamy w dymek, który pojawi się w prawym górnym rogu wirtualnego monitora i wybieramy Run setup64.exe. Następnie instalujemy aktualizacje klikając Next, Next, Next...
11. THE END