Krótki poradnik DVCS, na przykładzie Mercurial - TortoiseHg. III
06.09.2011 21:29
Plan na ten odcinek: 1) Utworzyć katalog z prostym plikiem tekstowym. 2) Utworzyć repozytorium, i dodać plik. 3) Zmienić zawartość pliku i dodać zmianę do repozytorium. 4) Wycofać zmiany z tego pliku.
1' W katalogu domowym (lub gdziekolwiek indziej) utwórzmy folder PPM -> Nowy -> Folder, nazwa może być dowolna np. "Testowy". Przejdźmy do niego.
2' W nowym katalogu utwórzmy plik tekstowy PPM -> Nowy -> Dokument tekstowy. Nazwę pozostawmy standardową. Otwórzmy go w jakimś edytorze tekstu (np. notatniku) i wpiszmy: Bardzo ważny tekst, który nie może nam zginąć! Zapiszmy plik.
3' Utwórzmy nowe repozytorium Hg, PPM -> TortoiseHg -> Utwórz nowe repozytorium tutaj.
Opcje zostawiamy takie jakie są domyślnie. Po udanym utworzeniu zobaczymy katalog .hg oraz plik .hgignore, ich znaczenie zostanie później wytłumaczone. Następnie musimy dodać plik do repozytorium, tak aby zmiany w nim były śledzone, PPM -> TortoiseHg -> Dodaj plik...
Mamy możliwość wybrania wszystkich plików, które chcemy dodać oraz, podglądnięcia ich zawartości. Po dodaniu pliku, możemy zobaczyć uaktualnioną ikonkę pliku. To jeszcze nie koniec. Mercurial nie przechowuje poszczególnych zmian, a ich zbiory. Jeśli uznamy, że dokonaliśmy tyle zmian, że warto je zapamiętać w repozytorium tworzymy commit, PPM -> Hg commit...
Po lewej widzimy pliki, których będzie dotyczyła ta zmiana. Po prawej u góry, możemy dostarczyć krótki komentarz (bardzo dobra praktyka, pozwala na zorientowanie się jakie zmiany dotyczy commit). A na dole widzimy podgląd pliku. Po udanym zapisaniu zmian, ukaże się nam czyste okienko zapisywania zmian. Możemy je już zamknąć. Warto również zauważyć kolejną zmianę ikonki naszego pliku tekstowego.
4' Znowu edytujemy plik tekstowy w edytorze tekstu (np. Notatniku) i zmieniamy jego zawartość na: Bardzo ważny tekst, który nie może nam zginąć! Oraz jakiś równie ważny dopisek. Zapisujemy plik (i znowu zmieniła się ikonka pliku!), oraz tworzymy nowy commit. PPM -> Hg commit... Tym razem w okienku dialogowym po prawej na dole możemy zobaczyć aktualne zmiany jakie zostaną zapamiętane, na czerwono usunięte linijki, na zielono dodane.
5' Teraz klikamy na wolnej przestrzeni PPM -> TortoiseHg -> Aktualizuj W okienku które się pojawi wpisujemy 0 i klikamy enter. Sprawdzamy zawartość naszego pliku tekstowego, a tam nie ma drugiej linijki. Aby przejść do najnowszej wersji, powtarzamy czynność aktualizacji, ale zamiast wpisywania libczy zostawiamy wartość Default, i druga linijka w naszym pliku na powrót się pojawia.
Terminologia
PPM: prawy przycisk myszy ( a dokładnie akt jego naciśnięcia), czyli wywołanie menu kontekstowego repozytorium: skatalogowana "historia" zmian w projekcie commit (zmiana): migawka zmian w projekcie (można ją ograniczyć tylko do niektórych zmian), to nich składa się historia projektu
W następnym odcinku powiem więcej o tym czym tak naprawdę są zmiany i repozytorium Mercurial, oraz pokażę, że może on również śledzić zmiany które obejmują zmianę nazwy pliku.