4 odpowiedzi na odwieczne pytania ze świata IT
Co jest lepsze: Windows czy Linux? Windows. Który system mobilny jest lepszy: iOS czy Android? iOS. Oprogramowanie: Darmowe czy płatne? Płatne. Która przeglądarka jest najszybsza? Ta, która aktualnie, działa najszybciej na twoim komputerze.
Czy musze uzasadniać te odpowiedzi? Nie, odpowie każdy zdrowrozsądkowo myslący człowiek. Tak, odpowie geek i wda się w wielokomentarzową dyskusję udowadniającą, że jednak nie, a jesli tak, to i tak nie, "bo się nie znam". Logiczne jest, że ktoś kto chce korzystać z drukarki na komputerze wybierze Windows, a nie Linuxa. Podłącza kable i działa. Nie trzeba szukać sterowników, uzywać konsoli. No, ale jeśli ktoś przebrnął przez instalację Linuxa, to pewnie da radę zainstalować drukarkę, Neostradę, Netię i pewnie jeszcze odpali film z polskimi napisami.
iOS jest dopracowanym, działającym systemem, działającym na konkretnym sprzęcie, dostosowanym do jego mozliwości. Android działa raz tak raz tak, w zależności od wersji, sprzętu w telefonie i umiejetności użytkownika. Owszem są setki aplikacji rozszeżających możliwości smartfona, ale 80% właścicieli takiego telefonu nie potrzebuje kompasu w telefonie, lecz możliwości zadzwonienia do żony, albo kochanki (męża/kochanka). I tu problem, pukam ten ekran tu, pukam tam, czekam, az sie załaduje, pukam i dopiero dzwonię. O sms‑ach nie wspomnę. Oczywiście są telefony z Androidem, które chodza gładko, nawet szybciej niż sprzęt od Apple, ale to niestety wyjatek potwierdzający regułę. (disclaimer: taa, ja wiem, że w Nokii dzwonienie to czysta przyjemność, ale Nokia nie jest odpowiedzią na pytanie: IOS czy Android?)
Instalnąłem sobie ostatnio program pocztowy Thunderbird 6.0.2 - wolne oprogramowanie od Mozilli. Co tam bedę korzystał Outlooka, który pochodzi od twórców zła wszelkiego - Microsoftu. Pierwsze wrażenie - dobre - ładny wygląd, wygodne otwieranie wątków w kartach, tylko, że jakoś tak dzieje się to powoli. Skąd ja to znam? Hmm? Mozilla? To ci od Firefoxa - wspanialej przegladarki, ale bardzo powolnej. Ale brnę w to nadal. Instaluje dodatki: grupowanie maili w wątki (podobnie jak w poczcie gmail) - świetna sprawa! Uruchamiam, programik zaczyna konwersję widoku i... Błąd! Mam za dużo wiadomości, jeśli usunę jakiś plik z jakiejś bazy danych, to wtedy mi się zindeksuje. Hmm.. - z tego co mi wiadomo, nie mam na to czasu! Ale nie poddaję się. Ustawienia, jak peceta kocham , potrzebuję tylko jednej rzeczy: sygnatura z logiem firmy. Ładuję szablon html, ktory działał w Outlooku... logo się nie wyświetla. Szukam w Googlu, ktoś miał ten sam problem, ktoś podal gotowy kod html. Ale nie dział, może we wcześniejszej wersji grało - u mnie nie. Czara goryczy przelewa się, gdy program przestawia moją tożsamość na jakąś inną i nie mogę wysłać maila. Przecież byla tylko jedna tożsamość, więc jak się mogła przestawić. Ok, dziękuję, rezygnuję wracam do starego, platnego Outlooka. I tu niespodzianka - nie da się zwrotnie zaimportować wiadomości z Thunderbirda. Gdy przechodziłem na wolne oprogramowanie nie było problemu z importem. Ale gdy chcę się z tego wycofać, to prosze pana, przykro mi, ale nie. Albo pan zostaje, albo traci wiadomości. Wolność?
Czas pogodzić się z faktami: wolność dają pieniądze, za które tę wolność mozna sobie kupić. Wolne oprogramowanie jest wspaniałe, tanie, ale nie zawsze się sprawdzi. Android ma więcej możliwości modyfikacji wyglądu niż iOS, ale działa sprawniej.
Mam nadzieję, że moje odpowiedzi są satysfakcjonujące i juz nie ma potrzeby zapełniać for dyskusyyjnych, blogów i innych wikipedii niekończącymi się dyskusjami o wyższości świąt Wielkiego Okna nad Bożym Jabłkiem. Jeśli sa jeszcze jakieś pytania ze świata IT, które was dręczą chetnie odpowiem.