po instalacji systemu cz.1...
13.12.2011 17:02
Witam
Ilu z Was kupiło komputer z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows lub co dopiero go zainstalowała i przejrzała na oczy, że sam system to za mało by nasz osobisty komputer spełniał nasze oczekiwania. Moje porady może będą banalne dla nie których czytelników lecz pragnę Was zapewnić, iż nie raz słyszałem pytania, na które tutaj postaram się odpowiedzieć, tak by komputer był gotowy do codziennej pracy i by taka praca była dla nas bezstresowa i komfortowa. Pragnę zaraz oświadczyć iż jest to jest przykładowy i ogólny zarys czynności co trzeba zrobić, a nie instrukcja krok po kroku do określonego zestawu komputerowego. Po pierwsze co musimy ustalić to jaki system zainstalowaliśmy lub nam zainstalowano w przypadku zakupu nowego komputera, wiec czy to jest: Windows XP: Home Edition, Professional Windows Vista: Starter, Home Basic, Home Premium, Business, Enterprise, Ultimate Windows 7: Starter, Home Basic, Home Premium, Professional, Enterprise, Ultimate po druge dla jakiej platformy sprzętowej jest system przeznaczony tzn. 32bit czy 64bit ? po trzecie czy już mamy zainstalowany serwis pack i w której wersji, odpowiednio dla systemu: Windows XP - powinien być zainstalowany Service Pack 3 Windows Vista - powinien być zainstalowany Service Pack 2 Windows 7 - powinien być zainstalowany Service Pack 1 Te wszystkie informacje dowiemy się z opakowania Windows'a lub klikając PPM (prawym przyciskiem myszy) na ikonę "mój komputer" i wybierając "właściwości"
Jak już wiemy to wszystko radziłbym, ściągnąć ze stron producentów odpowiednie sterowniki i oprogramowanie do naszego sprzętu który mamy w komputerze lub też obok niego i tu przydadzą się wyżej ustalone informacje. Większość urządzeń zostanie rozpoznana i zainstalowana przez nasz system lecz nie zawsze to będą pełnowartościowe sterowniki wykorzystujące cały potencjał naszego sprzętu. Prawie zawsze do zakupionego sprzętu dostajemy płyty instalacyjne lecz w 90% znajduje się tam starsze oprogramowanie niż na stronie producenta, a już nie wspomnę gdy komputer ma już kilkanaście miesięcy:)
Zaczniemy od płyty głównej będą nam potrzebne informacje na temat producenta, modelu i wersji bios. Tu zaznaczę, że po aktualizacji bios'u wszystkie w nim zawarte ustawienia przełączają się na domyślne nie zawsze najlepsze dla naszego sprzętu, więc trzeba w niego "wejść" i poustawiać co trzeba. Tu podaje linki do najpopularniejszych producentów płyt głównych: ASRock, Intel, Asus, Gigabyte, MSI, eVGA, Zotac wchodząc na odpowiednią stronę, ściągamy odpowiednio najnowsze sterowniki i oprogramowanie odradzam wersje Beta, gdyż są to wersje rozwojowe i mogą nam przynieś wiele kłopotów choć nie muszą lecz po co ryzykować:) Tutaj trzeba pamiętać by zainstalować sterowniki od: chipset'u, kontrolera dysków, jak są zintegrowane karty: graficzna, dźwiękowa, sieciowa
Analogicznie postępujemy do następnej części naszego komputera i nawet jak jest zintegrowana z naszą płytą główną to na stronie producenta układu graficznego będzie zazwyczaj nowszy sterownik, a chodzi mianowicie mi teraz o kartę graficzną i tu już mamy dwóch największych producentów układów graficznych tu podaje linki do nich: Nvidia, Ati/AMD. Mniej istotne w tym przypadku jest która firma produkuje naszą kartę graficzną, a są takie jak: Asus, Gigabyte, Gainward, MSI, XFX, Zotac, Evga, HIS, Palit, Sapphire - itp itd...
Mmm co mamy jeszcze w naszym piecyku potocznie nazywanego komputerem, wiec na pewno dyski twarde, napędy optyczne czasem czytniki kart z tymi urządzeniami, każdy z w/w systemów powinien sobie poradzić bez problemu i zainstalować go. Często gęsto mamy fajną multimedialną klawiaturę, mysz, kamerę internetową czy też drukarkę teraz podam parę linków do producentów tych urządzeń i tu też będziemy potrzebować podstawowych informacji o tym sprzęcie tj: producent i model.
Logitech, 4Tech, Genius, Media-Tech, Tracer, Trust, Razer ; Canon, Epson, Lexmark, HP / Hewlett-Packard, Brother.
Ach bym zapominał czasem w komputerze mamy zainstalowany tuner telewizyjny i tu podam linka do bardzo popularnego na naszym rynku producenta tego sprzętu: Leadtek
Na koniec radziłbym wejść w "Menadżer urządzeń" i zobaczyć czy wszystko jest zainstalowane oraz czy nie ma błędów w zainstalowanym sprzęcie. W razie gdy pojawi się jakiś sprzęt bez sterownika lub z błędem należy skorzystać z funkcji "aktualizuj sterownik" lub odszukać odpowiedni w internecie tą drugą metodę zdecydowanie polecam.
Teraz po zainstalowaniu wszystkich niezbędnych sterowników możemy przejść do instalacji service pack'ów jeżeli zachodzi taka konieczność. Tu podam linki do pakietów auktualizacji dla odpowiednich systemów: Windows XP: Service Pack 1, Service Pack 2, Service Pack 3 - tylko wersje 32bit'owe; Windows Vista: Service Pack 1, Service Pack 2 - do wyboru wersja 32 lub 64 bit'owa; Windows 7: Service Pack 1 - do wyboru wersja 32 lub 64 bit'owa;
W przypadku gdy nasza płyta lub partycja instalacyjna nie mają najnowszego service pack'a radziłbym na przyszłości zintegrować service pack'i z nią przy pomocy odpowiedniego programu np: nLite dla systemu XP lub vLite dla systemu Vista lub Seven (7), co zaoszczędzi nam czasu i zachodu przy następnej instalacji "świeżej" kopii systemu.
Jak nie, bo mamy najnowszy pakiet poprawek zainstalowany to włączamy usługę Windows Update i instalujemy wszystkie aktualizacje do naszego komputera. Po zakończeniu tej operacji mamy już aktualny system operacyjny i zainstalowany cały sprzęt ! Możemy być dumni z siebie !
Na tym zakończę pierwszą cześć, mam nadzieje że coś przydało Wam się z w/w wiadomości. W drugiej części opiszę jakie programy warto zainstalować, gdyż system to nie wszystko.