systemd 214: w stronę bezstanowego Linuksa i chronienia wybranych katalogów w piaskownicach

Kłótnie o stosowanie w linuksowych dystrybucjach demonainicjalizacji systemd (który w praktyce staje się demonem dowszystkiego) praktycznie ustały, po tym jak wybrały go ostatecznieDebiani Ubuntu.Dzisiaj spośród bardziej znanych dystrybucji jedynie Gentoo Linux iSlackware wolą trzymać się od systemd z dala. Mimo sukcesu, jegotwórca Lennart Poettering nie spoczął jednak na laurach. Naserwerach freedesktop.org opublikował najnowszą wersję systemdoznaczoną numerem 214, przynoszącą dziesiątki mniejszych iwiększych ulepszeń.

13.06.2014 17:08

Wśród najważniejszych nowości wprowadzonych w nowej wersji,Poettering wymieniapiaskownice dla systemów plików, dzięki którym można uczynićpliki z wybranych katalogów (np. /home czy /usr) niedostępnymi albodostępnymi tylko do odczytu dla wskazanych usług systemowych,obsługę nowych interfejsów sieciowych przez networkd (główniedla łączenia ze sobą kontenerów aplikacyjnych przez wirtualnyEthernet), oraz wstępne wsparcie dla systemów bezstanowych.

Obraz

Ta ostatnia możliwość zapowiada się najbardziej interesująco.Systemd 214 pozwala na odbudowanie katalogu /var, jeśli jest onpusty w momencie uruchamiania systemu. Poettering w informacji onowej wersji opisuje, jak dzięki temu można stworzyć od rękisetki instancji kontenerów z tego samego drzewa plików, któredzięki podłączeniu do nich ulotnego /var, kasowanego po skasowaniukontenera, nie będą sobie nawzajem przeszkadzały. W kolejnejwersji systemd możliwe się stanie na tej samej zasadzieuruchamianie systemu z pustym katalogiem /etc (czy też katalogiem/usr podpiętym w trybie tylko do odczytu i całym rootem jakotymczasowy system plików tmpfs).

Oprócz tych zmian, systemd 214 dostał możliwość wykrywaniawirtualizacji bez uprawnień roota, uruchamia swoje demony networkd,resolved i bus-proxy jako wydzielonych użytkowników, rozbudowujeobsługę gniazdek i kończy z grupą floppy, jako żedyskietek dawno już nikt nie widział. Usunięto też wsparcie dlastarych skryptów inicjalizacyjnych SysV i LSB z rdzenia systemd.Zajmuje się tym teraz oddzielny generator, który w razie potrzebytworzy obsługujące te skrypty jednostki systemd.

vUDS June 2014 - Ubuntu Server: plans around systemd

Tyle o nowej wersji. Canonical najwyraźniej bardzo poważniepodszedł do kwestii migracji z Upstarta na systemd. Oczekuje sięobecnie, że dokona się ona do wydania Ubuntu 16.04 LTS. Jużdzisiaj można uruchomić jednak Ubuntu 14.10 z systemd, dziękieksperymentalnym pakietom, jakie wylądowaływ repozytorium dla tego systemu.

To co się dzieje, nie znajduje oczywiście poklasku w całejlinuksowej społeczności. Obwieszczenie Poetteringa szybko spotkałosię z komentarzami w stylu nowotwór ma nową nazwęczy złośliwościami o tym, jak to podstawowy budulcowy bloklinuksowych systemów wprowadza więcej problemów niż rozwiązuje.Zarzuty te pewnie jednak nigdy nie ustaną, a fakt wykorzystaniasystemd w najnowszym Red Hat Enterprise Linuksie dowodzi, że demonten stał się wystarczająco dojrzałą częścią system ipozostanie z nami w Linuksie na dobre przez wiele lat.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)