Czy jestem taki Super? Super AMOLED w Motoroli RAZR
Krótka notka na temat wyświetlacza zastosowanego nie tylko w Motorola RAZR.
Otóż dziś w nocy dość długo korzystałem z RAZR, pobierałem aplikacje, trochę grałem, nie obeszło się też bez przeglądania stron www. Podczas tych czynności dostałem smsa na moją osobistą komórkę, mimo, że to stary grat zauważyłem coś dziwnego otóż, biały kolor na moim starym smartfonie był biały podczas gdy na super nowoczesnym wyświetlaczu Motoroli do koloru białego trochę mu brakowało, gdyż miał on lekkie zielonkawe zabarwienie. Co więcej na tym się nie skończyło, gdyż gdy mamy aktualnie czarny ekran nie ze względu na zablokowany telefon, lecz ze względu na ciemną tapetę, czy też inną czynność to dostrzec można ciemne plamki.
Owe ciemne plamki wyglądają w ten sposób . Zdjęcie znalezione na Forum XDA jest trochę wyolbrzymione, ale jednak wyświetlacz w testowanym przeze mnie egzemplarzu posiada identyczne kropeczki jak ten ze zdjęcia po lewej. Tyle, że tło nie jest aż tak zielone, lecz czarne.
Wiele osób uważa to za bad pixele, jednak musze was zmartwić jest to charakterystyczna cecha AMOLED’ów, pozostaje tylko kwestia ilości tych plamek w niektórych modelach jest ich więcej w niektórych mniej, ciekawe czemu.
Postanowiłem zapytać wuja google co on na temat zielonej poświaty (nie wiem jak to dokładnie nazwać). Prawda okazała się zatrważająca. I o tym teraz będzie mowa.
Otóż wyświadczał testowanej przeze mnie Motoroli RAZR wyprodukowany jest jak już wszyscy wiemy w technologii Super AMOLED Advance i uwaga wykorzystuje on matrycę zwana PenTile. W matrycy tej piksele są ułożone w kolejności CZERWONY ZIELONY NIEBIESKI ZIELONY CZERWONY itd., podczas gdy w matrycy z której korzysta Samsung GALAXY SII jest to standardowe ułożenie CZERWONY ZIELONY NIEBIESKI i od nowa.
Po lewej matryca z Super AMOLED Plus natomiast po prawej matryca typu PenTile.
Stosowanie matrycy PenTile skutkuje oprócz tą zieloną poświatą również inna w moim odczuci wadą. Szczególnie jest to widoczne gdy mamy kolor szary oraz jego niektóre odcienie, wówczas ma on strukturę… hmm.. tkaniny, a przynajmniej tak to wygląda. Bardzo jest to widoczne np. w Markecie po kliknięciem przycisku Instaluj, gdy trwa ładowanie informacji na temat praw aplikacji/gry.
Materiał został przygotowany w ramach konkursu „Testuj i wygraj Motorola RAZR™” Więcej informacji na temat telefonu znajdziecie w aplikacji testowej: https://apps.facebook.com/mototesty/Article/view/list/id/36