WhatsApp przestanie działać. Sprawa dotyczy starych smartfonów

WhatsApp na starych smartfonach z Androidem przestanie działać. To już ostatnie dni, kiedy użytkownicy pewnej generacji smartfonów będą mogli korzystać z popularnego komunikatora. Trzeba przy tym podkreślić, że sprawa dotyczy niewielkiej liczby użytkowników.

WhatsApp przestanie działać na starych smartfonach
WhatsApp przestanie działać na starych smartfonach
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images

20.10.2023 | aktual.: 17.01.2024 15:57

WhatsApp niebawem przestanie działać na starszych urządzeniach. Z oficjalnych informacji wynika, że smartfony, które działają w oparciu o system Android w wersji 5.0 lub niższej, utracą dostęp do WhatsAppa w październiku 2023 r. To standardowe działania firmy, która wraz z kolejnymi aktualizacjami stopniowo "odcina się" od starszych urządzeń.

W przypadku smartfonów z systemem Android w wersji 5.0 lub niższej, wsparcie twórców komunikatora zakończy się 24 października 2023 r. Od tej pory nie będzie możliwości korzystania na nich z WhatsAppa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

System Android w wersji 5.0 miał premierę 4 listopada 2014 r. To na tyle dawno, że z pewnością niewielu jest już użytkowników, którzy korzystają ze sprzętów, które miały premierę w tamtym czasie. Przykładowe modele, które były dostępne na rynku w tamtym czasie to ZTE Blade A570, Sony Xperia M5, czy LG G2.

Dla pokazania z jak małą skalą mamy do czynienia, warto przytoczyć dane udostępniane w serwisie statcounter.com. Możemy tam zauważyć, że we wrześniu 2023 r. użytkownicy systemu Android w wersji 6.0 stanowili 0,35 proc. wszystkich korzystających z urządzeń z Androidem. Android 5.0 i starszy to zatem prawdopodobnie wartości pomijalne, które dotyczą jednostkowych przypadków.

Korzystanie z tak starych smartfonów w celu obsługi współczesnych aplikacji może być trudne choćby ze względu na małą ilość miejsca na dane oraz niewielką ilość pamięci RAM w starych urządzeniach. Brak wsparcia tak starych systemów przez komunikator WhatsApp nie powinien być wobec tego dla nikogo zaskoczeniem, ani nie powinien być specjalnie martwiący.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Komentarze (17)