Here we go, elementaryOS - Luna Beta 1!
14 listopada została opublikowana pierwsza Beta elementaryOS - Luna. Jak zapowiadają twórcy jest to najbardziej oczekiwana platforma open source... szczerze mówiąc Ja osobiście jej nie mogłem się doczekać, dlatego też na moim netbooku tego samego dnia Luna zawitała jako natywny system!
Od dawien dawna używałem Ubuntu z Gnome 2 jako swojego domowego systemu, aż do momentu, gdy kolesie z Canonicala stwierdzili, że trzeba czegoś nowego co zapoczątkowało Unity w tej dystrybucji pingwina, które ewidentnie mi nie przypadło. Dalej przewijałem się przez większość dostępnych interfejsów graficznych, które jakoś do mnie nie przemawiały - zaraz ktoś powie, że jest Xfce, które praktycznie "naśladuje" starego poczciwego Gnome 2, ale jak pisałem linijkę wyżej "nie przemawiały", a gnome fallback mode przestaje być wspierany.
eOS to dystrybucja oparta na Ubuntu 12.04 lecz z nowym "świeżym" a'la jabłkowym interesem. Wszystko jest tu ładnie dopracowane od strony graficznej - cieszy oko. Po świeżej instalacji wszystkie domyśle programy mają ujednolicony wygląd i posiadają naprawdę elementarne funkcje - nazwa sytemu do czegoś zobowiązuje ;) Dlatego jak oczekujesz przykładowo rozbudowanej przeglądarki internetowej to musisz przygotować się na de‑instalację podstawowej przeglądarki Midori i zmianę jej na Firefox lub Chrome. Podobnie jest z klientem poczty Geary, czy edytorem tekstowym Scratch ;)
W Lunie po za dopieszczonymi graficznie programami mamy do czynienia z menadżerem okien Gala i zupełnie nową przeglądarką plików Files, która została skrojona na potrzeby tejże dystrybucji. U dołu ekranu zaś znajduje się popularny dock - Plank. To całe zgrane środowisko i skrojone na miarę przyciągnęło mnie do tej dystrybucji. Ktoś za raz napisze że można doinstalować wszystkie bajery do zwykłego Ubunciaka i z tym się zgodzę, ale nie otrzymamy tak dobrze skonfigurowanego Gnome (kolorki się rozjeżdżają) , co ma miejsce w eOS, a oprócz tego może coś się nam skopać :). Dla odważnych możemy to zrobić kilkoma poleceniami :
sudo add-apt-repository ppa:elementary-os/daily sudo apt-get update sudo apt-get install elementary-desktop
Dość ciekawą opcją w Gali jest możliwość z mapowania narożników ekranów, do wyboru mamy kilkanaście predefiniowanych opcji, ale oprócz tego możemy wykonać dowolną jedną komendę. Problem w tym, że możemy zdefiniować tylko jedno takie polecenie. Miejmy nadzieję, że zmieni się to w kolejnych wersjach.
Więcej nie będę pisał... tylko zapraszam do testowania ;) Używam Lunę już równo tydzień i jestem bardzo zadowolony. System działa stabilnie, czasami zdarzają się drobne wywałki, ale to nic poważnego w końcu mamy do czynienia z wersją Beta.
Update:
Aplikacje korzystające z domyślnych ikon systemowych świetnie się komponują się w zakładany wygląd autorów tejże dystrybucji. Dla przykładu umieściłem zrzut ekranu z gedita i Firefoxa, które właśnie z takich ikon korzystają i zrzut vlc, który posiada odrębne obrazki.