MyGica ATV1200 – krótka znajomość
Od czasu kiedy miałem kontakt z mini-komputerem firmy MINIX nie mogę sobie darować, że nie został u mnie na dłużej. To urządzenie uzupełniało mój "SMART" telewizor o funkcje, których nie miał lub miał, ale nie nadawały się do normalnego użytkowania. Dlatego też zacząłem poszukiwać podobnego rozwiązania, ale innego producenta (bo MINIXa już znam ). I tak o to w moim domu, obok mojego TV pojawiła się MyGica ATV1200.
ATV1200 jest wyposażone w dwurdzeniowy procesor ARM Coretx-A9 o taktowaniu 1,5 GHz, układ graficzny Mali400, 1GB RAM, a to wszystko spaja system Android w wersji 4.1. Użytkownik na swoje dane ma przeznaczoną 2GB pamięci nand. Jak można się domyślić urządzenie nie grzeszy dobrą specyfikacją, albowiem nie jest najnowszym modelem tego producenta. Plusem w tym urządzeniu jest szereg wyjść audio/wideo, dzięki którym możemy wykorzystać je na starszych telewizorach - nawet takich bez HDMI - szok - Android na CRT !
[join][img=a17][join][img=a16]
MyGica charakteryzuje się skromnym wyglądem - bez rządnych udziwnień. Przedni panel wykonany jest z "przydymionego" plastiku, zaś top‑cover oczywiście z metalu, który został pokryty matowym farbą. Jego wymiary także są niewielkie bo tylko 161 x 131 x 39 mm. Na lewej ścianie znajdziemy 4 porty USB 2.0 i slot na kartę SD, zaś z tyłu urządzenia mamy wspominaną wcześniej mnogość portów:
- wyjście HDMI 1.4a
- wyjście analogowe wideo: komponent i kompozyt
- wyjście audio cyfrowe: optyczne i koaksjalne
- wyjście audio analogowe - stereo
- złącz RJ45
Do połączenia z Internetem nie tylko możemy wykorzystać złącze ethernetowe, ale także wbudowany moduł WiFi działający w standardach 802.11b/g/n.
System
Jak przystało na normę w takich rozwiązaniach tu też mamy do czynienia z systemem operacyjnym od Googla. Na tą chwilę wersja Androida 4.2.1 jest już masakrycznie nieświeża i producent mógłby się połasić o jego aktualizację, ale to raczej, za jego sprawą nie nadejdzie.
Jak lubię czystego Androida na telefonach komórkowych, to zupełnie czegoś innego oczekuje od producentów tego typu rozwiązań, ale o tym napiszę później. Przy pierwszym włączeniu systemu pojawia się sympatyczny i przejrzysty kreator podstawowych ustawiań.
Po przejściu wstępnej konfiguracji naszym oczom ukazujże się autorski launcher producentów urządzenia i w tym momencie cały czar pryska - jest on powolny i brak jemu przejrzystości poprzednika. Nie można nic w nim zmienić dwa górne szeregi aplikacji są za hard-kodowane. [img=a15]
Co do preinstalowanych aplikacji też nie ma szału MyGica nie pokusiła się o doinstalowanie jakiś aplikacji ekstra, dzięki którym ten produkt mógłby zyskać na wartości. I tak na "dzień dobry" między innymi użytkownik dostanie: [list] [item]Netflix[/item][item]Skype[/item][item]XBMC - które się wyłącza lub zawiesza[/item][item]sklep Amazon[/item][item]Advanced Task Killer[/item][/list]
Wszystkie wymienione aplikacje możemy bezproblemowo zainstalować sami, a nawet ich brak nie zostanie zauważony. Porównując do Minixa to MyGica wypada naprawdę blado.
Wydajność
Na samym początku mojego wpisu wspominałem, że nie jest to świeże urządzenie i na potwierdzenie tych słów załączam wynik z Antutu - 8774 punktów to naprawdę już jest mało ;)
Video - totalna porażka
No i na koniec coś czego nie mogę zrozumieć. Odpaliłem kilka filmów za pomocą XBMC i zauważyłem dziwna ziarnistość wideo - żałuję że nie mogłem tego uchwycić apartem. Testowane przez mnie pliki audio-wizualne na pewno nie były uszkodzone więc by wskazywało, że testowane urządzenie miało problemy z poprawnym dekodowaniem ramek. Nie udało mi się znaleźć zależności między użytymi kodekami w tych plikach. I ten moment skreślił MyGice ATV1200 u mnie na dobre.
Podsumowaie
MyGica ATV1200 to przestarzały komputerek z przestarzałym Androidem na pokładzie. Po za nieudanym launcherem, który fakt możemy swobodnie zastąpić, to nic mnie do tego urządzenia nie przekonało, po za analogowymi wyjściami, dzięki którym możemy przemienić stary TV w podstawowy odtwarzać plików audio/wideo. Odstraszyć może cena, ponieważ w popularnym serwisie aukcyjnym nadal utrzymuje się na poziomie ~430zł - O.o - za taką kwotę możemy swobodnie nabyć coś lepszego i nowszego :) Za problemy z wideo oczywiście wziąłem rozwód z MyGicą i rozglądam się za czymś innym.
Plusy
- Złącze RCA
- Pełne okablowanie
Minusy
- Stary Android
- Ziarnistość na HDMI (artefakty)
- Kiepski Launcher
- Wykonanie
- Cena