Xiaomi Redmi 2 Prime — odświeżony średniak jeszcze lepszy!
Po nieudanym zakupie Elephone S2 (dotarł do mnie nie ten model, który zamawiałem — więcej tutaj ), przyszedł czas na kolejną próbę przełączenia się na telefon o mniejszych gabarytach. Tym razem na moim celowniku znalazł się Xiaomi Redmi 2 Prime (Pro). Do tego zakupu zostałem zmuszony przez los, ponieważ mój aktualny telefon uległ małej awarii — nie wygrał z grawitacją.
Xiaomi Redmi 2 Prime to odświeżona wersja tego modelu. Producent zdecydował wznowić produkcję już kultowego Redmi 2, ale posiadającego 2 GB pamięci RAM. Urządzenie zostało oznaczone numerem HM2014813 — ważna informacja dla tych, którzy zakupią owy telefon, ale o tym trochę później! Redmi 2 to ciekawa propozycja za małe pieniądze. Przede wszystkim ze względu na procesor Snapdragon 410, który działa dużo sprawniej niż wszystkie Mediateki, a także za obsługę LTE. Poniżej krótka wypunktowana specyfikacja:
- Procesor: Qualcomm Snapdragon 410 MSMS8916, quad core 1.2GHz
- Układ graficzny: Adreno 306 GPU
- Ekran IPS 4,7” cala o rozdzielczości HD, 312 IPP
- System: Android 4.4 z nakładką MIUI v6
- Pamięć RAM: 2GB RAM
- Pamięć na dane: 16 GB
- Kamerki: 2.0MP przednia + 8.0MP tylna
- Bluetooth: 4.0
- WLAN: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot
- Bluetooth v4.0, A2DP, LE
- GPS z A-GPS, GLONASS, Beidou
- Bateria: 2200 mAh
- Dual-SIM: 4G LTE (TDD/FDD)
- Waga: 133 g
- Wymiary: 134×67,2×9,4 mm
Telefon przybył do mnie z Gearbest.com około 15 dni temu. Oczywiście na początku trochę sceptycznie do niego podchodziłem, ale nie ze względu na jego rozmiary czy rozdzielczość wyświetlacza, ale zainstalowane MIUI. Z tą nakładką miałem styczność dosłownie kilka razy i przyznam, że zupełnie nie przypadła mi do gustu, jednak tylko krowa poglądów nie zmienia.
Pudełko i zawartość
Standardowo muszę zacząć od tego, co znajdowało się w kartoniku. Xiaomi jak inni stawia na ekologię. Redmi przyszedł do mnie „w dość ascetycznym opakowaniu, które właściwie jest zwykłym kartonem”. Wyposażenie też nie zaskakuje. W zestawie otrzymamy ładowarkę, kabel microUSB i jakąś ulotkę.
Solidne wykonanie
Obudowa R2 jest po prostu zwykła i nie wyróżnia się niczym. Dzięki zaokrąglonym rogom i małym wymiarom, 134 x 6,2 x 9,4 mm, telefon bardzo fajnie leży w dłoni i telefon nigdzie nie uwiera. Do tego dochodzi waga urządzenia, która wynosi zaledwie 133 g.
Na przednim panelu znajduje się 4,7” calowy ekran IPS. W górnej części standardowo został umieszczony głośniczek do rozmów, aparat 2,0 MP, czujnik światła i zbliżenia. Pod ekranem Xiaomi zdecydowało się umieścić trzy niepodświetlone przyciski pojemnościowe — zaczynając od lewej: Menu, Home oraz Back. Pod nimi została umieszczona wielokolorowa dioda LED.
Całość została pokryta szkłem AGC Dragontrail.
Plecki obudowy wykonane są z dobrej jakości tworzywa sztucznego, które sprawia wrażenie wytrzymałego. Dla mnie brakuje tylko jednej rzeczy, aby tylna klapka była trochę zmatowiona lub pokryta gumową powłoką, przez co pewniej leżałaby w dłoni. Na tylnym panelu umieszczono 8 MP aparat z doświetlającą diodą LED.
Przyciski regulacji głośności i zasilania zostały umiejscowione na prawym boku. Port miniJack znajdziemy na górnej krawędzi Remi2, a port microUSB na dolnej. Dość ciekawym posunięciem jest umieszczenie dodatkowego mikrofonu (służącego do rozmów głośnomówiących i aparatu) nad tylnym aparatem, a główny przeznaczony do rozmów znajduje się tuż obok USB.
Wyświetlacz
4,7” ekran zastosowany w Xiaomi Redmi 2, jest naprawdę dobrej jakości. Do odwzorowania kolorów i kątów widzenia nie można się przyczepić. Wyświetlacz prezentuje obraz o rozdzielczość HD, czyli 720x1280. Liczba pikseli przypadająca na cal (dpi) wynosi 312, co jest wystarczające, aby obraz był czytelny.
Aparaty
Jak już wspomniałem powyżej, telefon został wyposażony w dwie kamerki tylną 8‑megapikselową (Omnivision) i przednia 2MP. Główny aparat potrafi uwiecznić chwilę w rozdzielczości 3264 x 2448 pikseli w formacie obrazu 4:3.
Zdjęcia wykonane tym sprzętem są dobrej jakości – zresztą poniżej trochę próbek, które pozostawiam waszej ocenie. Jakby ktoś miał ochotę przejrzeć oryginalne zdjęcia to dostępne są pod linkiem.
[join][img=zzz4][join][img=zzz5]
Oczywiście 8MP potrafi nagrywać filmy wideo w jakości FullHD (1080p) w trzydziestu klatkach na sekundę.
Bateria
Xiaomi Redmi 2 został wyposażony w akumulator o pojemności 2200mAh, który powinien swobodnie wystarczyć na jeden intensywny dzień pracy — czyli ogólnie rzecz biorąc standard.
W moim wykonaniu bateria wystarcza mi na około dwa dni — co jest bardzo dobrym wynikiem. Przy intensywnym korzystaniu wiadomo — akumulator szybciej się rozładuje. Z testu PC Mark wynika, że powinna wystarczyć na około 5,5 godzin.
System
Jak nadmieniłem we wstępie, początkowo nie byłem przekonany do interfejsu, w który został wyposażony Android 4.4. A mowa tu o MIUI w wersji 6. Kilka razy próbowałem podejść do dzieła Xiaomi, ale zawsze kończyło się to szybkim rozstaniem. Teraz było inaczej. Mówiąc szczerze, byłem troszeczkę zmuszony, aby do MIUI się przekonać. Faktycznie interfejs posiada szereg udogodnień i funkcjonalności, których nie znajdziemy w standardowym Androidzie. Początkowo miałem problem, aby odnaleźć się w całej sekcji ustawienia, ponieważ została nieźle przeorana przez chińskich programistów.
Sam system działa płynnie — nie miałem sytuacji, kiedy by się z mulił lub przestał odpowiadać. Oryginalnie Xiaomi Redmi 2 posiada ROM, który nie jest dobrze spolszczony i idzie to odczuć podczas „zwiedzania” menu i wstępnej konfiguracji urządzenia. Jedak nie ma co płakać, bo z odsieczą przybywają nam polscy fani z MIUIPolska.pl, którzy tworzą swoje własne „kompozycje” z poprawioną polską lokalizacją na wszystkie telefony Xiaomi. Z oryginalnym ROMem miałem dość ciekawą przygodę, którą opisałem dwie sekcje niżej ;)
Benchamrki
Czym by była moja recenzja, gdyby nie pojawiły się w niej cyferki z popularnych programów testujących wydajność słuchawek. W tych programach, po Xiaomi Redmi 2 Pro, nie ma co się spodziewać wyników z kosmosu, ponieważ układ Snapdragon 410 nie na leży do wydajnych. Przesiadając się z telefonu z procesorem Mediatek MT6752, obawiałem się, że odczuje różnicę, a jest wręcz na odwrót. Czasami mam wrażenie, że niektóre aplikacje chodzą sprawniej. A wracając do wyników, to prezentują się one następująco:
Komunikacja
Jak każdy szanujący się telefon Xiaomi Redmi 2 został wyposażony w dwa sloty na kartę SIM działające w trybie „dual stand-by”.
Połączenia głosowe przez tę słuchawkę są bardzo dobrej jakości, nie ma szans, aby użytkownik mógł na tę podstawową funkcjonalność narzekać.
Dobrym posunięciem producenta było zapewnienie wsparcia dla coraz bardziej popularnego LTE. Któremu możemy zawdzięczać wysokie transfery — aż do 150 Mbps (pobierania) i do 50 Mbps (wysyłania). W moim przypadku wynik Speedtesta wyglądał następująco:
Moduł Bluetooth i WiFi działają bez zarzutów. Również GPS sprawuje się poprawnie. Zlokalizowanie satelitów nie zajmuje więcej niż minutę.
Przygoda
Pierwsze chwile z Redmi 2 zabiły mi niezłego ćwieka, albowiem podczas korzystania w MIUI zaczęły pojawiać się nachalne reklamy. Pokazywały się, tam gdzie mogły, między innymi w belce powiadomień i jako wyskakujące okienka – przykrywające nawet pełnoekranowe aplikacje (gry). Początkowo winy zacząłem szukać u siebie, ponieważ masowo instalowałem aplikacje, których używałem w poprzednim telefonie. Po przeskanowaniu Redmi 2 antywirusem znalazłem trzy zagrożenia, które były zakorzenione w pierwotnych plikach Romu.
Nie czekając, zgłosiłem problem na głównym forum Xiaomi. Jednak żadnej sensownej pomocy nie otrzymałem, a nawet w drugą stronę — jeden z Moderatorów stwierdził, że to moja wina, ponieważ zainstalowałem jakieś śmieciowe aplikacje. Aby potwierdzić swoją niewinność, wykonałem operację przywrócenia ustawień fabrycznych telefonu. Okazało się, że miałem rację i owe trojany siedziały od samego początku w systemie. Postanowiłem wymienić Rom na nowy – tym razem zrobiony przez polską ekipę z MIUIPolska.pl. Wymiana okazała się bajecznie prosta. Wystarczyło tylko pobrać odpowiednią paczkę na telefon i z aplikacji „Aktualizacje” wybrać ją do instalacji. I voila! Nowy lepszy, a przede wszystkim czysty system był już ze mną!
Wnioski
Xiaomi Redmi 2 Prime (Pro) to ciekawa alternatywa dla innych niskobudżetowych urządzeń napędzanych procesorami MediaTek. Smartfona obsłużymy swobodnie jedną ręką dzięki jego małym rozmiarom. O stabilności systemu (po zmianie) i wydajności nie można powiedzieć złego słowa. Wszystko jest skrojone na odpowiednią miarę. Użytkowanie go przez około dwa tygodnie dało mi do zrozumienia, że telefony powyżej pięciu cali nie są dla mnie. Z czystym sumieniem mogę polecić Redmi 2 wszystkim, którzy szukają telefonu o mniejszych gabarytach za nieduże pieniądze: 130$ (~482zł).