iOcean „Rock” — flagowiec chińskiego producenta
30.03.2015 | aktual.: 22.09.2017 11:11
Z początkiem Nowego Roku każdy szanujący się producent musi zaprezentować modele urządzeń, które zastąpią starszych braci. Firma iOcean już przed 1 stycznia informowała za pomocą serwisów społecznościowych, że szykuje coś nowego. Do sieci trafiały kontrolowane wycieki w postaci zdjęć i krótkich newsów, żeby po dwudziestym dniu pierwszego miesiąca roku ogłosić sprzedaż nowego modelu o nazwie iOcean “Rock” M6752. Telefon po części wziął nazwę od procesora, w który został wyposażony, czyli Mediatek MT6752. Jest to 64‑bitowy procesor z 8‑rdzeniami Cortex-A53. W zestawie z tym mocnym CPU znajdziemy układ graficzny Mali-T760 MP2, 700 MHz - przez co słuchawka oferuje naprawdę doskonałą moc.
Nie byłoby mojego wpisu gdybym nie zamieścił informacji co producent umieszcza w pudełku z telefonem, a trochę się tego znalazło. Same pudełko wygląda dość interesująca, ponieważ jego tekstura jest mieniąca jakbyśmy patrzyli na kawałek kamienia. Oczywiście na pudełku nie zabrakło informacji na temat modelu i jego specyfikacji. W środku zaś po za słuchawką znajdziemy:
- ładowarkę
- kabel microUSB
- folie ochronną na ekran
- ochroną obudowę na tył telefonu
- krótką instrukcję obłsugi
- bateria o pojemności 2300 mAh,
Wygląd i pierwsze wrażenia
Nie ukrywam - jestem fanem tej marki (nie pytajcie dlaczego), od samego początku kiedy iOcean zapowiedział model “Rock” wiedziałem, że prędzej czy później pojawi się on w moim domu i zastąpi starszy model X8. Stylizacja nowego modelu jest zupełnie inna od poprzednika. Zachowany klasyczny styl - charakterystyczny dla aktualnych trendów jest zupełnie na miejscu. Przedni panel został pokryty srebrną - delikatnie mieniącą się farbą, która w połączeniu z metalową ramką, wygląda elegancko - z resztą popatrzcie na fotki.
Jak widać na załączonych obrazkach M6752 posiada duży - 5,5 calowy wyświetlacz o rozdzielczości Full HD. Tuż nad nim znalazła się 5 MP kamerka, głośnik, dioda LED i czujnik oświetlenia. Wszystkie poprzednie modele iOceana posiadały pojemnościowe przyciski pod ekranem - tu jest inaczej, przyciski zostały zwirtualizowane i stały się częścią ekranu (dla mnie jest to zmianą na duży plus).
“Plastikowa” tylna klapka, została pokryta materiałem (bardzo przyjemnym w dotyku), który uniemożliwia wyślizgnięcie się telefonu, a zarazem imituje w wyglądzie biały granitowy kamień (dostępny jest także czarny kolor ). W górnej części - po środku została umieszczona 14 MP kamerka z dużą i mocną diodą LED, zaś poniżej znajdują się otwory dla dużego “dzwonkowego” głośnika, który dobrze pełni swoją rolę, choć pewnie nastolatkowie, które słuchają w autobusach muzyki na takich głośnikach mogłyby narzekać. Pod klapką znajdziemy dwa sloty na dwie karty SIM i jedną SD.
Po prawej stronie słuchawki zostały umieszczone trzy fizyczne przyciski. Dwa odpowiedzialne za regulację głośności i trzeci “zasilania”. Natomiast gniazdo miniJack znajdziemy na górze, a port microUSB w podstawie. Lewa strona została wolna od jakichkolwiek przycisków kontrolujących.
Ogólnie iOcean M6752 sprawia wrażenie wykonanego z bardzo dobrej jakości materiałów i jestem pewien, że tak jest znając jego starszych braci.
Wyświetlacz
5,5 calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1920x1080 pikseli zapewnia wygodną pracę z tym urządzeniem. Kąty widzenia są bardzo dobre we wszystkich osiach. Pięciopunktowemu dotykowi także nie można nic zarzucić, choć czasami interakcja między przyciśnięciem, a wykonaniem zajmuje dłuższy ułamek sekundy, ale myślę że to jest do poprawienia w kolejnych aktualizacjach OTA. Producent nie podaje z jakiego szkła został wykonany wyświetlacz, ale możemy być pewni, że jest ono wytrzymałe, ponieważ John Li (szef iOcean) bezproblemowo rozłupał nim włoskie orzechy ;) [youtube=http://youtu.be/I5OxPhDxJWg]
Specyfikacja i Wydajność
Od początku tego roku wielu producentów z Państwa Środka, zaprezentowało smartfony z najnowszym SoC Mediatek, którym właśnie jest MT6752, jednak iOcean troszeczkę wyszedł przed szereg i w “Rock” umieścił 3 GB RAM - co na pewno jest jego zaletą. Więcej szczegółów specyfikacyjnych poniżej:
- SoC - Mediatek MT6752 ośmiordzeniowy 64-bitowy procesor ARM Cortex A53 @ 1,7 GHz, z GPU Mali-T760 GPU MP2
- Pamięć RAM - 3GB RAM
- Pamięć FLASH - 16 GB + gniazdo micro SD (obsługa do 64 GB)
- Wyświetlacz - 5.5” IPS - 1920 × 1080 (Full HD)
- Wi-Fi - 802.11 b/g/n
- Bluetooth 4.0
- GPS / A-GPS
- Sieć komórkowa
- [list]o 2G GSM - 850/900/1800 / 1900MHz
- 3G - UMTS / WCDMA 900/2100 MHz
- 4G - 800/1800 / 2100MHz (FDD LTE TDD LTE, a TS-SCDMA)
[/item][item]Dwa sloty kart SIM[/item][item]USB - 1x micro USB 2.0 OTG Port[/item][item]Kamera[/item][item] [list] [item]14.0 MP[/item][item]5.0 MP[/item]
Wszystkie komponenty wykorzystane przy budowie tego modelu łączą się w fajną - dobrze wyglądającą spójną całość.
A jak "Rock" wygląda w środku? (zdjęcia)
[join][img=z19][join][img=z18]
Użytkownicy M6752 naprawdę nie muszą się martwić o to, że telefon w jakiś momentach będzie spowalniał. Wszystko powinno działać płynnie, a dzięki 3 GB pamięci ram możemy trzymać więcej włączonych aplikacji w tle. Sam rozruch systemu trwa mniej niż 20 sekund - co też jest dowodem na omawianą przeze mnie szybkość.
Benchmarki
Jeśli chodzi o standardowe programy testujące wydajność to iOcean ma całkiem dobre wyniki, zresztą wiedziałem czego się spodziewać, albowiem jakiś czas temu testowałem telefon Orgtec WA1, który posiadał taki sam SoC.
- Antutu: 40969
- Geekbench 3: 809 (single-core) | 3734 (multi-core)
- PC Mark: 3502 (work performance)
- Vellamo: 1237 (Metal) | 1815 (Multicore) | 2851 (Chrome Browser)
- 3D Mark: 10175 (Ice storm unlimited) | 5617 (Ice storm extreme) | 9113 (Ice storm)
- Quadrant : 18024
- Anomaly 2 : 142096 (High) | 348446 (Medium) | 856448 (Low)
3Dmark Benchmark pokazuje ograniczenia dwurdzeniowego układu graficznego Mali-T760 zastosowanego w tym procesorze. Dla przykładu Rockchip RK3288 osiąga około 7000 punktów z Mali-T764. Jednak to i tak są zadowalające wyniki i wiadomo, że owy sprzęt będzie dobrze się sprawdzał jako “przenośna konsola gier”, na której nie uraczymy żadnych przycinek w najnowszych tytułach. Gdyby parametry tego telefonu porównać do auta, to pewnie fajnie by mruczał pod maską ;)
Bateria
Większość ludzi przerazi fakt, że iOcean zdecydował się umieścić w telefonie tak małą baterię 2300 mAh. Jednak czas pracy akumulatora jest przyzwoity, swobodnie powinniśmy przepracować na nim cały dzień, oczywiście jeśli nie będziemy grali głównie w gry, ani nadmiernie korzystali z Internetu.
Przyznam, że jestem oszczędnym użytkownikiem i ta pojemność akumulatora wystarczała mi na dzień z hakiem. Dobrą wiadomością jest to, że baterie naładujemy od 0% do 100% w przeciągu 3h załączoną ładowarką. Pod naciskiem użytkowników producent zadeklarował, że w kwietniu pojawi się nowa bateria o zwiększonej pojemności - 3000 mAh.
GSM, GPS, WiFi, Bluetooth
Na poziom sygnału GSM nie można narzekać. Telefon nawet w zapadłych dziurach zawsze złapie jakąś kreskę, dzięki czemu można swobodnie przeprowadzić rozmowę. Zaś jeśli chodzi o LTE także nie zawodzi, poniżej zrzut z SpeedTestu.
Wydajność Wi‑Fi jest doskonała. W każdym miejscu mojego mieszkania mam pełen zasięg, podczas gdy niektóre urządzenia po oddaleniu się na kilka metrów informowały o 50% jakości sygnału. Transfery sieci także są wysokie, więc nie można nic złego powiedzieć.
Pamiętając o problemach GPS w poprzednich generacjach procesorów MediaTek można by mieć obawy, że i w tym mogą znaleźć się jakieś uchybienia. Jednak GPS łapie fixa z satelitami w kilka sekund od włączenia funkcji lokalizacji, również do jego dokładności nie można się przyczepić.
Za pomocą Bluetooth powiążemy urządzenie z innymi i prześlemy dane w dowolnym kierunku.
System
Od kilku ostatnich modeli iOcean stara się zachować spójny interfejs systemu. Android w wersji 4.4 dostaje zmodyfikowany laucher, w którym możemy ustawić różne animacje przejścia między kolejnymi ekranami. W dwóch ostatnich ekranach użytkownik znajdzie spory widget do odtwarzania muzyki i kolejny uruchamiający aparat.
[join][img=s22][join][img=s23]
Poza launcherem w systemie znajdziemy jeszcze opcję Inteligentnego wybudzania (odblokowywanie telefonu puknięciami w ekran lub gestami), Harmonogram włączenia/wyłączenia, Dropzone (pływający widget), czy Bottom quickaction.
System działa płynnie i stabilnie - podczas dwutygodniowego testowania nie zdarzyło mu się zawiesić lub spontanicznie zrestartować. Ważną informacją jest to, że iOcean pracuje już nad aktualizacją do Androida Lollipop, który ma nadejść z aktualizacją OTA. Gdy już jesteśmy przy uaktualnieniach systemu, w zeszłym tygodniu M6752 doczekał już się pierwszego updatu, w której dokonano optymalizacji kamery, dodano aplikację Safe Manager i poprawiono drobniejsze błędy.
Aparat/Kamerka
Jak zostało nadmienione we wstępie, telefon posiada dwie kamerki z przodu 5 MP i drugą z tyłu 14‑megapikselową. Oba aparaty oferują wysoką jakość zdjęć.
W dziennym świetle nie ma problemu, aby zrobić fotkę na bardzo dobrym poziomie. Zaś w nocy jest troszeczkę słabiej, na zdjęciu łapie się sporo szumów, lampa LED ratuje sytuację. Aparaty w iOcean M6752 nie wypadają najgorzej, choć na rynku jest kilka modeli telefonów, których jakość zdjęć jest lepsza. Trochę próbek poniżej.
Wnioski
iOcean “Rock” M6752 to naprawdę świetny telefon za rozsądną cenę (~200$), o dobrych parametrach, z wysokiej klasy ekranem o rozdzielczością Full HD. Szybki procesor i dużo pamięci RAM zapewnia wydajną i przyjemną pracę na tym urządzeniu. Można mieć zastrzeżenia do pojemności baterii, która nie podoła przy większym obciążeniu i nie dociągnie do końca dnia.
Plusy
- Szybki procesor
- Dużo pamięci RAM (3 GB RAM)
- Jasny i ostry wyświetlacz o dużej rozdzielczości
- Ogólnie dobra wydajność systemu
- Aktualizacja OTA
- Brak preinstalowanych śmieci w systemie.
Minusy
- Mała bateria
- Tylne głośniki nie brzmią mocno - gimbaza nie będzie zadowolona
- Zdjęcia w nocy zawierają dużo szumów
Jeśli kogoś nie przekonuje design iOceana “Rock” to może zainteresować go jego młodszy brat, który w sprzedaży pojawi się już niedługo. Mowa tu o iOcean X9.
Telefon podobnie jak model X8, będzie pokryty z dwóch stron wysokiej jakości szkłem, w środku znajdziemy procesor MT6752 i 3GB RAM, a wszystko zwieńczy 5” wyświetlacz. Więcej informacji na temat X9 znajdziecie na facebooku producenta.