iOcean X1— bo życie powinno być kolorowe
iOcean X1 powstał, aby wypełnić lukę w ofercie tego producenta, albowiem cały czas brakowało w niej telefonu w cenie nie przekraczającej 200$. Oczywiście nie omieszkałem zdobyć tego modelu, aby pomęczyć go w swoim domowym laboratorium :)
X1 przyjechał do mnie dwa tygodnie temu i ten czas bardzo miło będę wspominał. Jest to bardzo ładny telefon, który swobodnie możemy obsługiwać jedną ręką, ale do rzeczy!
Słuchawka została wyposażona w ten sam procesor i układ graficzny co telefon z mojego poprzedniego wpisu, czyli Mediatek MT6582M 1.3GHz Quad-core i Mali-400 MP2o taktowaniu 416 MHz, ten układ został wybrany ze względu ja jego niską cenę, a nie wcale niskie osiągi.
Specyfikacja:
- Procesor: Mediatek MT6582M 1.3 GHz Quad-core
- Układ graficzny: Mali-400 MP2
- 2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
- 3G: WCDMA 2100MHz/900MHz lub WCDMA 850/1700/1900 MHz
- System: Android 4.4
- Pamięć wbudowana: 8GB (6,16 GB dla użytkownika)
- Pamięć RAM: 1GB
- Bluetooth: 4.0
- WiFi: 802.11b/g/n 2.4GHz, wsparcie dla WiFi Direct
- Bateria: Li-Polymer 1600mAh
- Ekran: 4.5" IPS o rozdzielczości 540x960px
- Kamerki: tylna 8,0 MP, przednia 2.0 MP
Wygląd:
iOcean X1 ma dość prostą konstrukcję. Jak przystało na wszystkie telefony z przodu posiada ekran - kto by się spodziewał! Wyświetlacz ma przekątną 4,5 cala, nad nim znajduje się przednia kamerka, dioda sygnalizacyjna i głośnik przeznaczony do rozmów. A poniżej mamy trzy klawisze pojemnościowe: Home, Menu, i przycisk powrotu.
Po prawej stronie słuchawki umieszczono trzy fizyczne przyciski - dwa odpowiedzialne za regulację głośności i przycisk zasilania. Ponadto w górnej części telefonu, znajdziemy również port USB i gniazdo słuchawkowe.
Na pleckach X1 znajdziemy tylną kamerę i diodę LED - umieszczoną w środkowo-górnej części i główny głośnik (lewy dolny róg).
Pod klapką w telefonie zajdziemy trzy sloty dwa na kartę SIM, jeden na kartę SD i oczywiście baterię.
Warto nadmienić, że producent oferuje obudowy w różnych kolorach i możemy je swobodnie nabyć - dzięki temu możemy dostosować wygląd telefonu do naszego stroju ;)
Tylna klapka jak i reszta podzespołów wykonana jest z lekkiego tworzywa sztucznego, dzięki czemu telefon jest bardzo lekki - tylko 130 gram.
Ekran:
iOcean X1 został wyposażony w 4,5 calowy ekran IPS działający w rozdzielczości 540*960 pikseli. Jakość ekranu jest bardzo dobra, a składa się na to znakomity kąt widzenia, czy dotykowy panel, który działa bez zarzutu. W skrócie Wyświetlacz zgodny z oczekiwaniami.
Wydajność
A teraz porozmawiajmy o trzewiach X1 ;) W słuchawce mamy do swojej dyspozycji cztero-rdzeniowy SOC MediaTek (MTK6582M) i GPU Mali-400 MP2 - jest to bardzo skromny zestaw, ale producent w tej cenie nie mógł zaoferować nic więcej. Ale nie zmienia to faktu że ten budżetowy duet poradzi sobie bezproblemowo w codziennych czynnościach. Poniżej znajduje się jak zawsze zestaw benchmarków:
Kamerki
Zastosowane kamerki w X1 moim zdaniem spełniają swoją powinność i jakość zdjęć jest na wystarczającym poziomie. Głównym ośmio-megowym aparatem swobodnie uchwycimy chwilę, a najlepiej jakby ta chwila była dobrze oświetlona :)
Przedni 2 MP swobodnie wystarczy do rozmów z przez Skype, czy inne ustrojstwo do wideo rozmów. Oczywiście możemy go wykorzystać do robienia sobie selfie :)
Bateria
W tym modelu producent wykorzystał baterię o pojemności 1600mAh, jednak ze względu na procesor o niskiej poborze mocy i mały ekran bateria powinna starczyć na +/- dwa dni normalnego używania.
Ja oczywiście nie odmówiłem sobie sprawdzić jak długo ten akumulator będzie dział w trybie ciągłej pracy i wykorzystałem do tego benchmark PCMark.
GPS/WiFi/GSM&WCDMA
GPS działa bardzo szybko, w przeciągu kilku sekund znajduje ~10 satelit, a z połową łapie bezproblemowego fixa. Jednak szkoda, że telefon nie został wyposażony w funkcję kompasu.
Działaniu WiFi nie można nic zarzucić działa zgodnie z oczekiwaniami.
Telefon nie ma żadnego problemu z zasięgiem - nie znalazłem miejsca w mojej miejscowości, żeby był z nim problem. iOcean X1 pojawił się w dwóch wersjach dla Europy (3G: WCDMA 2100MHz / 900MHz) i Ameryce Łacińskiej (WCDMA 850/1700/1900 MHz) - czyli mamy TAK dla Aero2!
System
iOcean aktualnie w swoich produktach preinstaluje zrootowanego Androida w wersji 4.4, więc spełnia wymagania jeśli chodzi o wersję systemu. Zaś jeśli chodzi o zaśmiecenie to jest ono minimalne - jedyną niefajną aplikacją jest WeCal, którego wymieniłbym na zwykły kalendarz od Googla. Firma także połasiła się o modyfikację systemu, z których możemy wyróżnić Variety UnLock (dodatkowe opcje odblokowania telefonu), Inteligentne wybudzenie (odblokowywanie telefonu puknięciami w ekran lub gestami), Harmonogram włączenia/wyłączenia, Dropzone (pływający widget) i Bottom quickaction. Sam system działa stabilnie!
[join][img=s15][join][img=s16]
Podsumowanie
iOcean X1 jest dobrym produktem, w dość niskiej cenie. Zachowuje się bardzo dobrze w codziennych czynnościach. Telefon dla mnie spełnia wszystkie wymagania - zaczynając od rozmiarów całości, ekranu po sam performance i stabilność.
Plusy
- czysty Android
- root
- kompaktowe rozmiary
- wymienne obudowy
- stosunek cena/jakość
Minusy
- brak wbudowanego kompasu
- mała pojemność baterii
BTW. Z okazji świąt firma iOcean zorganizowała mały konkurs, w którym wygrać można najnowszy model ich telefonu. Zainteresowanych zapraszam pod ten link: http://woobox.com/5qsb6m