Recenzja Sony Xperia X Performance
Przez ostatnie dwa tygodnie miałem przyjemność testować najdroższy model z najnowszej serii urządzeń Xperia: X Performance. Jak się spisuje ten flagowiec od Sony z perspektywy posiadacza Z3? Czy wprowadzane przez Sony nowości są warte zainteresowania tak przeciętnego, jak i wymagającego użytkownika? Zapraszam do recenzji.
Zestaw i wykonanie
Xperię X spakowano w kartonowe pudełko dobrej jakości, na bokach którego umieszczono ciekawie się prezentujące grafiki a zamknięcie zdobi duża litera X. Całość pod względem designu przypomina znaną z urządzeń Apple prostotę. W środku znajdziemy miejsce na słuchawki (których w zestawie testowym nie ma) i dodatkowe kartony na dokumentację, kabel USB i ładowarkę. Zarówno zestaw testowy jak i sprzedawany w sklepach jest skromny, ale to standard obecnie i trudno oczekiwać by jakikolwiek producent wyszedł przed szereg.
Na pierwszy rzut oka trudno najnowszego flagowca odróżnić od średniego modelu X - mamy tu bowiem praktycznie identyczną obudowę wykonaną z metalu (ramki i tył) i szkła na przodzie. Dla jednych niemal identyczna w stosunku do innych Xperii bryła będzie wadą, dla mnie jednak jest to zaleta - dopracowany przy premierze Z3 design wciąż prezentuje się świetnie i jego zmiana na siłę byłaby pozbawiona sensu. Metalowa powierzchnia w kolorze srebrnym dobrze radzi sobie z maskowaniem zarysowań jak i nie uwidacznia śladów użytkowania urządzenia.
Boczne ramki przypominają to co znamy już z ostatniego flagowca - Z5 - prawa krawędź to kolejno: szeroki przycisk zasilania (ukrywa świetny skaner linii papilarnych), przesunięte ku dołowi klawisze głośności i wreszcie sprzętowy przycisk aparatu. Lewa krawędź skrywa tylko jedną zaślepkę slotu na kartę SIM i microSD (podobnie jak w modelu X tacka jest wspólna, połączona z zaślepką). Na dolnej krawędzi umieszczono port USB i mikrofon, a na górnej wyjście słuchawkowe i drugi mikrofon. Natomiast na tyle znajdziemy wyłącznie wygrawerowany napis Xperia i obiektyw aparatu z diodą flash. Podobnie jak w tańszym modelu X zabrakło tu charakterystycznych dla ostatnich flagowych modeli Z narożników, które zwiększały szansę przetrwania upadku.
Specyfikacja
- Układ: Qualcomm® Snapdragon 820 64-bit z szybkim ładowaniem
- 3 GB pamięci RAM
- 32 GB pamięci na dane + slot na microSD do 200GB
- Ekran 5" Full HD, TRILUMINOS, X-Reality dla urządzeń przenośnych, dynamiczne poprawianie kontrastu
- Typ karty SIM: Nano
- System Android Marshmallow 6.0.1
- Bateria :2700 mAH
- Główny aparat: 23 MP Exmor™ RS typu 1/2,3”, hybrydowy autofokus z funkcją przewidywania , szybkie uruchamianie, Clear Image Zoom z 5x, szerokokątny obiektyw G o ogniskowej 24 mm, F2.0, fotografowanie w słabym świetle: ISO 12 800/ISO 3200, technologia SteadyShot z trybem Intelligent Active Mode — stabilizacja nagrań wideo, tryb lepszej automatyki, nagrywanie filmów w jakości Full HD, pulsacyjna lampa błyskowa LED
- Aparat z przodu: 13 MP Exmor™ RS typu 1/3”, szybkie uruchamianie , obiektyw szerokokątny o ogniskowej 22 mm, F2.0, rozpoznawanie scenerii przy słabym świetle: ISO 6400, technologia SteadyShot z trybem Intelligent Active Mode — stabilizacja nagrań wideo , tryb lepszej automatyki, nagrywanie filmów w jakości Full HD 1080p
- Łączność: 2G/3G/4G LTE/A-GNSS (GPS + GLONASS)/ Wi-Fi /Miracast/Bluetooth® 4.2/DLNA/Google Cast/NFC
- Dźwięk: technologia Hi - Res Audio (LPCM, FLAC, ALAC, DSD), DSEE HX, LDAC, cyfrowa eliminacja hałasu, clear Audio+, dźwięk przestrzenny S-Force Front
- Warianty koloru obudowy: szary, grafitowa czerń, limonkowe złoto, różowe złoto
- Wymiary: 143,7 x 70,5 x 8,6 mm , 165 g
- Akcesoria: covery: SCR58, SBC30, SBC28 i zestaw słuchawkowy High Resolution Audio MDR-NC750 (sprzedawane osobno)
- Inne: obsługa gry Zdalnej (PS4 Remote Play), skaner linii papilarnej, obsługa trybu rękawiczek, wzbudzania, usypiania ekranu dwuklikiem, certyfikat wodoszczelności IP65/IP68
Specyfikacja powinna zadowolić każdego - producent nie żałował bowiem RAM‑u, wydajnego układu Snapdragon i dużej ilości pamięci wbudowanej. Fani kart pamięci z pewnością docenią fakt, że Sony nadal oferuje w swojej flagowej serii slot na microSD, natomiast miłośnicy mobilnej fotografii z pewnością docenią zarówno główny, jak i przedni aparat. Świetną specyfikację "wieńczy" perfekcyjnie wykonana obudowa.
System i nakładka
Podobnie jak Xperia X model X Performance posiada najnowszy system od Google – Android w wersji 6.0.1 wzbogacony o autorskie oprogramowanie dodatkowe i nakładkę, które choć nadal w dużym stopniu pod względem design nawiązują do forsowanej przez Google stylistyki to naprawdę mogą się podobać. Ciekawym dodatkiem jest spójne tło motywu głównego z wybraną wersją kolorystyczną Xperii: jeśli kupiliśmy smartfon w wersji srebrnej z białym przodem to tło ekranu blokady jest białe, jeśli czarną to ciemne itd.Również pod względem wydajności, ogólnego działania najnowszego systemu od Sony nikt nie powinien narzekać – całość działa płynnie i bez zacięć. Niestety także w tym modelu zabrakło systemowej opcji nagrywania zawartości ekranu, którą Sony zwykle umieszczało w menu wyłączania. Wygląd i działanie nakładki (wideo z Xperii X, większych różnic jednak brak):
Aparat i multimedia
Flagowy model posiada identyczne jak Xperia X aparaty: główny 23MPx i przedni, stworzony głównie z myślą o selfie czy wideorozmowach 13MPx.
Na jakość zdjęć większość użytkowników nie będzie narzekać i co ważne po raz pierwszy tryb automatyczny (który z oczywistych względów jest najczęściej używany) nie ogranicza rozdzielczości zdjęć - mamy dostępne nie tylko znane dotąd 8 MPx, lecz także 20 i 23 MPx (przy czym ten ostatni generuje zdjęcia tylko 4:3 a nie 16:9). Tryb manualny pozwala na dostosowanie zaawansowanych ustawień jak choćby balans bieli, oświetlenia, fotografowanej sceny etc. Zarówno przednim, jak i tylnym aparatem nagramy wideo w jakości tylko FullHD (tylny oferuje wybór 30 lub 60 klatek na sekundę), co biorąc pod uwagę możliwość nagrywania w 4K w poprzednich modelach jest dla mnie totalnym nieporozumieniem. Przykładowe zdjęcia i wideo:
Do naszej dyspozycji są też dodatkowe tryby jak rozszerzona rzeczywistość, zdjęcia seryjne, zdjęcia z dwóch aparatów jednocześnie, panoramy i kilka innych.
Smartfon posiada głośniki stereo, które grają czysto i głośno. W połączeniu z szerzej opisanym poniżej ekranem sprawiają, że Xperia X Performance perfekcyjnie spisuje się jeśli chodzi o muzykę, filmy czy inne multimedia. Także wyjście na słuchawki jest wysokiej jakości, obsługuje headsety eliminujące hałas z otoczenia, oferuje czysty i głośny dźwięk. Testowany model obsługuje także cenioną technologię dźwięku wysokiej jakości High Resolution Audio. Do tej Xperii idealnie pasuje najnowszy zestaw słuchawkowy MDR‑NC750 wyposażony nie tylko w obsługę wspomnianej Hi - Res Audio lecz także cyfrową eliminację hałasów z otoczenia - więcej o tym zestawie w osobnej recenzji już wkrótce. Niestety tym razem nie mogę powiedzieć, że mamy do czynienia z urządzeniem oferującym wszystko, co być powinno. Z jakiegoś bowiem powodu to pierwszy od dawna flagowiec (i chyba nawet pierwsza Xperia od kilku lat) która nie posiada radia FM - dla fanów lokalnych rozgłośni jest to spora wada. Poza tym jednym elementem trudno już się do czegoś przyczepić bowiem mamy tu wsparcie między innymi WiFi Direct, Miracast, DLNA, USB‑OTG, Gry Zdalnej, slot na karty microSD.
Ekran
Tradycyjnie już dla smartfonów Sony zastosowany w opisywanej Xperii ekran ma rozdzielczość FullHD 1080p, co moim zdaniem jeszcze przez co najmniej kilka lat będzie najlepszą opcją – jest to bowiem idealny kompromis między oczekiwaniami użytkownika a ograniczeniami baterii w urządzeniach mobilnych. Do jakości tego 5” ekranu nie można mieć żadnych zastrzeżeń – kąty widzenia jak i kolory są bardzo dobre. Podobnie jeśli chodzi o jasność ekranu – maksymalna pozwala na użytkowanie smartfonu nawet w ostrym słońcu i to bez zauważalnej straty ostrości kolorów. Podobnie jak w modelach X, XA Ultra bardzo dobrze działa tutaj czujnik oświetlenia, który niemal idealnie dobiera poziom jasności do otoczenia dzięki czemu wygodnie można korzystać z automatycznej regulacji jasności. Docenić też można z pewnością znane już od Z3 funkcje Tryb Rękawiczek czy wzbudzania ekranu szybkim dwuklikiem, do której doszła teraz możliwość analogicznego wygaszania ekranu - poprzez dwuklik na pustej powierzchni.
Bateria - czas działania, ładowanie
Czas pracy na baterii, tradycyjnie już dla urządzeń mobilnych tego japońskiego producenta jest bardzo dobry - dwie doby bez ponownego ładowania przy standardowym użytkowaniu osiągałem bez problemów, a niewielkim wysiłkiem można dotrwać nawet nawet do 3 dób bez podładowywania (oczywiście przy ograniczonym użytkowaniu, zmniejszonej jasności ekranu). Do naszej dyspozycji jest też ceniony przez wiele osób na całym świecie mechanizm Stamina (w wersji zwykłej jak i Ultra)
Podobnie jak w ostatniej Xperii Z5 także i tym razem Sony zmniejszyło pojemność akumulatora - z 2900 mAh do 2700 mAh, co zapewne ma związek z tym, że i ekran jest mniejszy - o 0,2". W praktyce czas działania nie zmienił się w znaczący sposób - na co z pewnością miała wpływ daleko idąca optymalizacja systemu. Czas ładowania od 10 od 100% to około 2 godziny. Ogólnie mówiąc to kolejny smartfon Sony, którego bateria jest mocnym atutem w walce z konkurencją.
Podsumowanie
Model X Performance jest przez firmę Sony, jak i wszystkich zainteresowanych określany mianem flagowca - z jednej strony trudno się z tym nie zgodzić bowiem zastosowane materiały do wykonania obudowy, wydajny układ Snapdragon 820, oprogramowanie, czy wreszcie aparat są na prawdę na najwyższym poziomie, to jednak z drugiej strony, szczególnie po tym jak miałem okazję sprawdzić tańszy model X, czuć pewien niedosyt - zaczynając na braku nagrywania w jakości 4K (ktoś powie "po co to komu", ja jednak uważam, że być powinno) przez brak dobrych słuchawek w zestawie sprzedażowym, braku radia FM na średnio istotnych różnicach w stosunku do tańszego modelu kończąc. Oczywiście to wciąż świetny sprzęt, który ma wiele niepodważalnych zalet, a brak radia FM, nagrywania 4K i dość wysoka cena nie są wstanie tego zakryć.
Czy warto?
Jeśli potrzebujemy do szczęścia wydajnego układu Snapdragon 820 i akceptujemy braki to tak, jest to dobry wybór - cena podobna jak u konkurencji, ale otrzymujemy wysokiej klasy głośniki stereo, obsługę Hi‑Res audio, świetny ekran, bardzo dobrze wykonaną obudowę, świetną optymalizację skutkującą bardzo dobrym czasem pracy na baterii i wreszcie dobry aparat.
TL:DR? Zalety i wady w punktach
Plusy
- charakterystyczne dla topowych Xperii perfekcyjne wykonanie - metalowa obudowa
- świetny skaner linii papilarnych
- bardzo dobry ekran (kolory, kąty widzenia i jasność)
- dopracowane i stylistycznie spójne oprogramowanie
- bardzo dobry aparat, aplikacja nim sterująca, przycisk migawki na bocznej krawędzi
- szybki, inteligentny autofokus ze śledzeniem obiektów w ruchu
- skaner linii papilarnych - wygodne zabezpieczenie danych
- głośniki stereo
- obsługa standardu HI-RES AUDIO
- tryb rękawiczek, wzbudzanie i gaszenie ekranu dwuklikiem
Minusy
- brak nagrywania 4K
- brak wygodnego złącza magnetycznego do ładowania
- mało widoczna różnica w stosunku do tańszego, też wydajnego modelu X
- brak zestawu słuchawkowego MDR-NC-750 w komplecie (sprzedawany osobno)
- brak radia FM!
Za użyczenie sprzętu na potrzeby recenzji dziękuję Sony_Mobile_PL