Miesiąc z tabletem Samsung XE500 i Windows8
10.11.2013 | aktual.: 11.11.2013 16:52
Właśnie mija miesiąc od zakupu nowego tabletu- Samsunga Smart PC XE500 (znany też jako ATIV TAB5) i myślę, że jest to dobra pora by napisać pierwsze podsumowanie z użytkowania tabletu. Tym, którzy nie mieli okazji zapoznać się z pierwszymi wrażeniami po zakupie zapraszam najpierw do tego wpisu, z kolei zainteresowani biurowymi funkcjami tabletu powinni tutaj kliknąć.
1. Jakość wykonania tabletu i akcesoriów.
Miesiąc to według niektórych jeszcze za mało by wypowiadać się na ten temat. Osobiście tak nie uważam- przez miesiąc intensywnego użytkowania można już wykryć ewentualne wady, niedoróbki itp. W przypadku modelu xe500 po miesiącu użytkowania nie mam się do czego przyczepić- nic nie skrzypi choć tablet jest zrobiony z plastiku, obudowa wydaje się być trwałą- póki co brak rys, zadrapań a nie obchodzę się z tabletem jak z jajkiem więc wykonanie jest na naprawdę niezłym poziomie. Jedyne na co chciałbym zwrócić uwagę to sposób montażu loga Samsung na tyle tabletu- noszę go w pokrowcu Intela (otrzymanym na HotZlocie) i do szczelin pod logiem wchodzą nitki z tego pokrowca. Mnie to nie przeszkadza ale wiem, że są ludzie, którzy na to zwracają uwagę. Jeśliby ktoś kupował pokrowiec warto wybrać taki, który ma miękkie pokrycie w środku i nie będzie wtedy problemu. Pomimo wykonania z plastiku tablet po miesiącu nadal mi się podoba i wiem jedno- przy tej wielkości to jedyny sensowny materiał- owszem aluminium jest ładniejsze ale i cięższe a tablet jako urządzenie do trzymania w ręku powinien być jak najlżejszy.
- Zasilacz
jest podobny do tych, które są oferowane do laptopów- składa się z dwóch części. Choć nie jest on duży (patrz zdjęcie poniżej) to jednak wygodniejszy byłby zasilacz na wzór tego z tabletów/smartfonów z androidem. Zupełnie nie rozumiem też czemu zasilacz dla tabletu ma "grubą" wtyczkę podczas gdy ten od mocniejszego laptopa Sony ma zwykłą wtyczkę, którą o wiele łatwiej się wpina do gniazdka- upierdliwe bo jednak tablet ładuje się dość często a laptop i tak mam pod napięciem 24/7.
- Klawiatura- stacja dokująca
Przez miesiąc z klawiatury korzystałem raptem może z 10 razy. Powód jest prosty- denerwuje mnie brak części numerycznej a o dziwo co chciałem coś pisać na klawiaturze to trafiały mi się często liczby i wprowadzanie ich bez części numerycznej jest niewygodne i sprawiało, że często wolałem pisać na ekranowej gdyż tam jest numeryczna niż na docku. Nie mniej przełamałem się i ostatnio zacząłem częściej korzystać z niej. Jakość wykonania oceniam póki co na bardzo dobrą- klawisze wykonano z "dobrego" plastiku, mają niski skok więc pisanie tekstów jest całkiem wygodne (o ile nie piszemy liczb). Także ten wpis powstaje na tablecie wpiętym do stacji dokującej.
2. System operacyjny - Windows 8
Ogólnie nie przepadam za ósemką- zdecydowanie wolę Windows7. Nie mniej na tablecie system ten spisuje się naprawdę nieźle a menu start zajmujące całe 11.6" może nie jest idealnym rozwiązaniem (brak mi choćby stale widocznego paska zadań oraz irytuje lokalizacja opcji wyłącz komputer) tak na tablecie jest całkiem wygodne. Jeśli chodzi o pulpit to domyślnie wygląda paskudnie ale po spersonalizowaniu wygląda już całkiem nieźle. W porywie kasowania efektów graficznych MS wykasował jednak aplet pozwalający dostosować kolor czcionek na ramkach okien. Skutek- po ustawieniu ulubionego koloru czarnego nie widać nagłówków okien. Musiałem "pójść na kompromis" i zmniejszyć poziom czerni. Nadal brak mi efektu szkła ale przynajmniej jakoś teraz to wygląda. Docenić trzeba wstążkę w oknach- wygodne to. Część z Was pewnie zapyta teraz czemu kupiłem tablet z Windows8 skoro nie lubię tego systemu? odpowiedź jest prosta- bo nie ma porządnej alternatywy- android czy iOS to systemy przeznaczone do zabawy a jakakolwiek praca na nich nie jest tak wygodna jak na Windows. Poza tym na Windows nie ma problemów z działaniem sterowników do różnych urządzeń a dzięki temu, że to x86 to mam dostęp do swoich ulubionych aplikacji Win32 (szczególnie cieszę się z dostępu do desktopowej Opery ale nie tylko). Ważny jest też komplet złącz (USB, HDMI) bez konieczności kupowania i noszenia drogich adapterów.
Jeśli chodzi o aktualizację do Windows8.1 to na razie nie będę tego robił- potrzebuję sprawnego sprzętu i nie mam teraz ani czasu ani ochoty by się użerać jak coś się zepsuje podczas aktualizacji...
3. Wydajność i bateria
Jeśli chodzi o wydajność to jestem zadowolony- sprzęt chodzi płynnie, szybko się włącza/wyłącza. Procesor Atom z2760 jest wystarczający jak na moje potrzeby i cieszę się, że nie uległem chęci kupna wersji pro. Jak już wspomniałem w pierwszym wpisie gdy zajdzie potrzeba większej mocy to mam laptop jeszcze.
Bateria- po miesiącu mogę napisać, że jest bardzo dobrze. Tablet spokojnie wytrzymuje ponad 10h- średnio w ciągu godziny (ekran na ok 50%- poziom pozwalający komfortowo za dnia pracować) schodzi jakieś 7% baterii. Przykładowo między godzinami 8‑16 zeszło 46% baterii, moduł wifi włączony cały czas, połączony z siecią przez ok 2h, ekran przez 3/4 tego czasu także włączony (notowanie w snote). Jeśli chodzi o czas jaki jest potrzebny do naładowania baterii to nie bardzo mam jak się wypowiedzieć bo tablet ładuję nocą- rano wstaję i jest naładowany (na pewno jednak poniżej 6h trwa ładowanie).
4. Wielkość
Wielu z was wątpi w to, czy 11.6" to odpowiedni rozmiar dla tabletu. Jeszcze przed kupnem byłem pewny, że to jest ok. Po miesiącu tylko się w tym utwierdziłem. 11.6" to odpowiednia wielkość- ekran jest wystarczająco duży by wygodnie tworzyć notatki, obejrzeć jakiś film. Także praca na dwóch aplikacjach jest wygodna. Rozdzielczość 1366x768 na 11.6" pozwala wygodnie, a co ważne bezpośrednio palcem korzystać z pulpitu- jednej z największych zalet tabletów z Windows 8.
5. Co bym zmienił?
Tablet idealny? nie do końca. Jest kilka elementów, które gdybym mógł zrobiłbym inaczej:
[list] [item]ramki wokół ekranu[/item] z tabletu przez większość czasu korzystamy w poziomie i moim zdaniem ramki ekranu u góry i na dole powinny być przynajmniej o połowę mniejsze a ramki po bokach (tam gdzie są głośniki) powinny zostać jakie są.
[item]słabo wyprofilowane przyciski na tablecie][/item] gdy tablet jest na stole, przyciski te mamy na górze i częściowo po boku. Gdy weźmiemy tablet w rękę i popatrzymy na nie stwierdzimy, że ładnie wyglądają. Istotnie tak jest. Powinny być jednak bardziej "wyciągnięte" ponad obudowę tak by ich wyczucie było łatwiejsze bez patrzenia na nie- z racji takiej, nie innej lokalizacji tych przycisków oraz wielkości sprzętu nie da się praktycznie ich zobaczyć bez przesuwania tabletu/ podnoszenia gdy siedzimy. Po miesiącu już przywykłem do tych klawiszy, nie mniej gdybym mógł to właśnie "wypchnąłbym" je trochę z poziomu obudowy.
[item]gniazdo ładowania na dole tabletu[/item] gorszego miejsca już chyba nie mogli znaleźć na to złącze. Chcąc pracować na tablecie podpiętym do ładowarki ten kabel po prostu przeszkadza. Doraźnym rozwiązaniem jest obrót tabletu o 180 stopni ale wtedy znów przyciski na tablecie mamy po przeciwnej stronie. [/list]
Podsumowanie
Po miesiącu jestem przekonany, że dokonałem dobrego wyboru i gdybym miał teraz jeszcze raz kupować jakiś tablet, to ponownie byłby to właśnie ten Samsung- ma wszystko co mieć powinien tablet: duży ekran, rysik ze świetną aplikacją Spen a przy tym nie potrzebuje podładowywania w ciągu dnia a czasem nawet udaje się co dwa dni ładować. Nie xe500 nie jest idealny, co pokazałem w punkcie 4, nie mniej zalety przykrywają wady i sprawiają, że nie zwraca się na nie aż tak bardzo uwagi.