Samsung Smart pc xe500- pierwsze wrażenia
Zakup nowego tabletu planowałem już od grudnia ubiegłego roku a od marca byłem już pewny, że następcą 7" Galaxy Tab p1010 będzie również Samsung ale tym razem z Windows8 a nie androidem. Były momenty, kiedy to zastanawiałem się czy nie dołożyć do wersji pro- z pentium lub i5. Przemyślałem wszystko i stwierdziłem, że Atom Z2760 świetnie uzupełni mój dość wydajny laptop Sony Vaio z i3. Tak oto od wczoraj mam nowego Ativ tab'a.
1. Specyfikacja
- Procesor Intel Atom Z2760
- 2GB RAM
- 64GB pamięć e.MMC
- Windows8 32bit
- Łączność: WiFi i Bluetooth
Pozostałe szczegóły dostępne tutaj.
Posiadam model AO1PL, jednakże według strony Samsunga ma on taktowanie procesora 1.5Ghz co w moim przypadku nie jest prawdą- ma 1.8Ghz tak jak to było napisane na stronie sklepu, w którym kupiłem tablet. W związku z tym zalinkowałem do modelu 02PL, który odpowiada specyfikacją.
2. Wygląd tabletu i akcesoriów
Tablet wykonany jest (jakże by inaczej u Samsunga) z plastiku ale złego słowa nie można powiedzieć w tym przypadku na to- sprzęt z racji gabarytów trzyma się na ręce i na nogach pewnie i raczej nie ma szans by sam z siebie wyleciał a dzięki zastosowaniu takiego a nie innego materiału waga tabletu nie jest dokuczliwa. Osobiście bez większego problemu trzymam go na jednej dłoni a drugą operuję po tablecie. Nie ma też żadnego skrzypienia na łączeniu przodu z tyłem obudowy. Tył tabletu z daleka przypomina szczotkowane aluminium- wygląda to na prawdę dobrze.
stacja dokująca z klawiaturą. Dock wykonano z materiału przypominającego metal (czy faktycznie jest to metal ciężko stwierdzić ale wygląda bardzo dobrze). Nie jest on śliski ani tym bardziej błyszczący także się nie ślizga i nie zbiera odcisków jak co niektóre laptopy. Klawiatura przypomina te stosowane w ultrabookach Samsunga- dzięki temu, że każdy klawisz jest osobno pisanie jest wygodne. Nie miałem jeszcze okazji do napisania czegoś dłuższego na tej klawiaturze ale po napisaniu kilku krótszych nie mam się do czego przyczepić. O ile sam tablet jest lekki (jak już wspomniałem wyżej) tak stacja dokująca jest dość ciężka i po połączeniu całość staje się dość ciężka c jest szczególnie odczuwalne gdy przenosimy sprzęt- podczas pracy tak powstały ultrabook wyda się być bardzo lekki. Możemy tylko przypuszczać z czego wynika waga stacji dokującej- ma ona utrzymać tablet więc musi go równoważyć.
Zasilacz jest dwuczęściowy, przypomina te stosowane w typowych ultra/netbookach- jest lekki nieduży. W kilku testach tego modelu trafić można było na info, że wtyczka nie wchodzi to do tabletu całkowicie ale częściowo wystaje (sam nawet w sklepie widziałem egzemplarz z tą wadą). Na szczęście w moim modelu wtyczka wchodzi do samego końca.
W zestawie niestety zabrakło słuchawek, nawet zwykłych pchełek. Widać Samsung traktuje ATIV'a nie jak tablet a jak pc (i zresztą mają trochę racji). Dla mnie to akurat nie problem bo na brak wszelakich słuchawek narzekać nie mogę...
3. Wydajność, oprogramowanie i rysik
Testów wydajności przeprowadzać raczej nie zamierzam bo zdaję sobie sprawę, że cudów nie można oczekiwać od procesora Intel Atom. Nie mniej Ativ działa całkiem wydajnie jeśli chodzi o podstawowe aplikacje, typowe prace biurowe czy przeglądanie internetu. W każdym razie pozytywnie zaskoczył mnie ten sprzęt pod tym względem jak na razie. Po zainstalowaniu systemu miło zaskoczyłem się tym, że praktycznie nie miałem czego wywalać- z rzeczy dodatkowych znalazłem tylko pakiet do nagrywania płyt DVD (dobrym pytaniem jest po co to komu na tablecie...) Modern aplikacje od Samsunga czekały na mnie do pobrania w Windows Store więc mogłem wybrać tylko to co potrzebuję- póki co wybrałem tylko notatnik Snote (dla którego wybrałem tablet samsunga).
Jeśli o system chodzi to już kiedyś pisałem- na tabletach bardzo mi się on podoba. Gdyby tak IE modern miało blocker reklam z prawdziwego zdarzenia to na mobilnym urządzeniu nie potrzebowałbym nic więcej do przeglądania www. Tablet ma 11.6" ekran, także klawiatura ekranowa ma duże klawisze, dzięki czemu pisanie dłuższych tekstów czy zwykłe wpisywanie adresu www jest wygodne.
Rysik- główna przyczyna wyboru tabletu Samsunga a nie czegoś innego (tańszego)- świetna rzecz, która w połączeniu z aplikacją Snote tworzą świetny duet ułatwiający notowanie. Możemy przykładowo pisać ręcznie formuły matematyczne i następnie wstawiać je do notatki już przetworzone na pismo komputerowe- działa to bardzo dobrze. Więcej o tym planuję w kolejnym wpisie o tablecie jak już przywyknę do notowania rysikiem.
4.Ekran i multimedia
Ekran ma świetne kąty widzenia, jest jasny. Jedyne co irytuje trochę to automat regulujący jasność ekranu- czasem po prostu wariuje i raz rozjaśnia, raz ściemnia ekran. Póki co nie wgrałem jeszcze aktualizacji systemowych więc może to kwestia tylko softu. Jak coś to po prostu wyłączę automat- pasek regulujący jasność jest prawie pod ręką więc bez automatu "można by przeżyć". Jeśli o multimedia chodzi to testowałem w zasadzie tylko filimiki na youtube- nie ma problemu z jakością FullHD. Głośniki są umieszczone po bokach emitują dźwięk w kierunku użytkownika a nie w bok. Dźwięk jest moim zdaniem dobrej jakości a na głośność nie można narzekać. Wyjście HDMI przetestuję jak tylko kupię adapter na pełne HDMI (tablet ma mikro-HDMI).
5. Aparat
Aparat robi jak na tablet bardzo dobre zdjęcia, jednakże aby takowe osiągnąć trzeba się trochę "postarać"- w aplikacji aparat (systemowej) aby zrobić dobre zdjęcie trzeba długo przytrzymać palec na ekranie- jakieś 2‑3 sekundy po "kliknięciu" migawki. Poniżej przykładowe ujęcia:
uwaga: aby zrobić wysokiej jakości zdjęcie aparat musi być w proporcjach 4:3(8MPx) a nie 16:9(2.1MPx). Jak widać po powyższych fotkach nie jest to jednak jakaś wielka wada. Tylny aparat ma diodę flash więc można robić zdjęcia w ciemnych pomieszczeniach.
Dobry zakup?
Mam nadzieję :) Póki co z zakupu jestem bardzo zadowolony i gdybym miał kupować ponownie to też bym kupił tego ATIV'a. Za jakiś czas napiszę nowy post, tym razem z wrażeniami po dłużej eksploatacji.