"Because you speak to it", czyli Spikit :)
[img=Spikit]
Zainteresowanie programem Spikit, służącym do rozpoznawania poleceń głosowych, przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Dziękuję wszystkim Czytelnikom dobrychprogramów, którzy uszanowali warunki regulaminu akcji promocyjnej i dokonali rejestracji. Licencje są już w drodze. Poszczególne bajty ustawiają się w kolejce w profilach użytkowników, tworząc spójną całość, więc odrobina cierpliwości jest tu jak najbardziej wskazana.
Dziękuję także wszystkim tym, którzy pozytywnie odebrali Spikit i zauważyli jak potężnym może być to narzędzie rozpoznawania mowy w rękach doświadczonego użytkownika. Będzie jeszcze lepiej!
W tym miejscu chciałbym rozwiać kilka wątpliwości związanych zarówno z uszczypliwymi komentarzami jak i z przyszłym kierunkiem rozwoju oprogramowania.
W kwestii uszczypliwości słów kilka...
- 1. Niechciana poczta nie będzie pojawiała się u Was w skrzynce. Koniec, kropka. 2. Prawem niech się zajmą prawnicy. Warto zapoznać się ze źródłem, przed wydaniem negatywnej opinii w kwestii zgodności bądź nie danego fragmentu umowy licencyjnej z obowiązującym prawem. Koniec, kropka.
W kwestii pozostałych pytań słów kilka...
- 1. Tak, tak. Będzie wersja Spikit na system operacyjny Windows XP SP3, ale nie mogę zdradzić konkretnej daty. 2. Program zadziała na maszynie wirtualnej, ale nie polecam wykorzystywania do tego konkretnego celu VirtualBox'a z uwagi na problemy z mikrofonem (testowałem na Windows 7, może się okazać, że pod Linuksem będzie działać bez zarzutu). Nie miałem natomiast problemów z produktami VMware. 3. Program powinien działać na innej, niż rodzima, wersji językowej systemu Windows. W razie problemów proszę o kontakt. 4. Wersja demonstracyjna programu działa nieznacznie wolniej od płatnej edycji i przeznaczona jest wyłącznie na użytek domowy. Poza tym mankamentem wersja demonstracyjna to pełnowartościowy produkt. 5. Kolejne wersje programu nie będą wymagały zainstalowanej przeglądarki IE9, ale ze względów programistycznych taki wymóg w obecnej wersji jest.
Not quite bug free
Kilka osób (można policzyć na palcach jednej ręki) doświadczyło niekontrolowanego zamknięcia aplikacji. Od początku byłem świadomy istnienia pewnego błędu związanego z obsługą mikrofonu, lecz pozostawiłem go tam celowo, aby przetestować mechanizm raportujący błędy. Mam nadzieję, że ten grzech zostanie mi odpuszczony z chwilą udostępnienia kolejnej wersji programu. Jednocześnie proszę wszystkich o umieszczanie opisu sytuacji, w której dochodzi do problemów z oprogramowaniem. Dzięki temu szybciej uporam się z analizą problemu. Taka sytuacja nie musi być opisana wyszukanym językiem, wystarczy "kliknąłem tu i buum!". Ważne natomiast, abym dowiedział się gdzie te "tu" miało miejsce...
Krótki plan wydawniczy
Jak w przypadku każdego oprogramowania - reorganizacja kodu, mogącego stanowić potencjalne źródła błędów, stanowi najważniejszy aspekt rozwoju aplikacji. Może się więc okazać, że zmiany nie będą spektakularne (czyt. widoczne gołym okiem). Postaram się natomiast zredukować zapotrzebowanie na zasoby systemowe w kilku newralgicznych miejscach i zmusić aplikację do współpracy z poczciwym XP, co już widoczne pewnie będzie :D
Zapraszam wszystkich zainteresowanych dalszym rozwojem programu do wnoszenia konstruktywnych uwag dotyczących dokumentacji Spikit, ponieważ zdaję sobie sprawę z tego, że nie wszystko, co w niej zawarte, może być na pierwszy rzut oka zrozumiałe. Pewnym uzupełnieniem dokumentacji programu będą krótkie filmy instruktażowe, które już niebawem pojawią się na stronie projektu.
Aktualizacje oprogramowania, wydawane w odstępach jedno- lub dwumiesięcznych, dostępne będą do pobrania ze strony projektu www.spikit.pl oraz z bazy dobrychprogramów (ukłon w stronę Redakcji).
Wszystkim stawiającym pierwsze kroki z programem życzę sukcesów!
Uwaga
Z uwagi na to, że docierają do mnie informacje o nieprawidłowym klasyfikowaniu oprogramowania przez jeden, specyficzny program AV, zamieszczam odnośnik do wyniku skanowania dokonanego przy pomocy usługi VirusTotal: SpikitSetup1.0.2.0.exe