Lisi Speed Dial
14.07.2017 | aktual.: 14.07.2017 09:22
Dawno, dawno temu kiedy Opera była jeszcze synonimem pioniera przecierającego szlaki nowej funkcjonalności wśród przeglądarek internetowych, zadebiutował rewolucyjny Speed Dial. Prosty w założeniu, ekran przedstawiający zakładki w formie klikalnych kafli na ekranie. Przyznam szczerze, że długo całkowicie ignorowałem ten genialny pomysł. Tak długo, że aż... do teraz kiedy odkrywam go na nowo.
Powstało wiele dodatków do Firefoksa, które imitują lepiej lub gorzej oryginalny pomysł ludzi z Opery. Poniższy poradnik poświęcam według mnie najlepszemu z nich: Super Start, który może służyć nie tylko jako glazura (z folderami), ale notatnik, pasek wyszukiwania (odkąd Mozilla usunęła parametr odpowiedzialny za ustawienie wyszukiwarek jako listę na rzecz ikonek, nawet wygodniejszy) i listę ostatnio zamkniętych kart.
Aby łatwiej było wyobrazić sobie nad czym będę się rozwodzić, poniżej przedstawiam dwa zrzuty ekranu:
Przegląd funkcji i opcji
Dostęp do opcji znajduje się pod prawym przyciskiem myszy. Oczywiście nie będę wymieniać wszystkich, a jedynie te które zasługują na chwilę uwagi, ponieważ nie wszystkie zostały przetłumaczone, a niektóre nawet nieco niefortunnie.
- "Disable Super Start in context menu" usuwa opcję dodawania stron do SS z poziomu menu kontekstowego na stronach internetowych (czyli tego pod prawym przyciskiem myszy).
- Włączenie "Otwieraj domyślnie w nowej karcie" sprawia, że otwierane strony po kliknięciu w kafle otwierają się nie w tej samej karcie na której jest SS, tylko na nowej.
- "Open tab next to current one" odpowiada za otwieranie stron w kartach tuż za SS, zamiast za ostatnią w szeregu.
- "Ilość stron w jednej linii" to tak naprawdę ilość kafelków przypadających na linię.
- Tryb kompaktowy zacieśnia terakotę, dzięki czemu użytkownik zyskuje więcej miejsca po bokach.
- Pasek nawigacyjny to pasek, który widać na samej górze, a nie pasek adresowy przeglądarki.
- "Pokaż przyciski" pokazuje na każdym kaflu przyciski służące do edycji, usuwania etc.
- "Włącz dostosowywanie" pozwala na ustawienie własnego koloru tła, lub nawet tapety jako tła, podpisów kafli etc. Tła po wybraniu automatycznie są przekopiowywane do "<profil użytkownika w Firefox>\superstart\background-images\"
- Włączona "Przeźroczystość" sprawia, że cała glazura staje się półprzezroczysta, a dopiero po najechaniu myszą dobrze widoczna. Nie uważam aby to było estetyczne, ale na pewno znacznie bardziej eksponuje wybrany kafelek.
Na pasku nawigacyjnym znajdują się (od lewej):
podgląd ostatnio zamkniętych kart (wymaga włączonej historii w opcjach Lisa, inaczej lista będzie nieklikalna)
dodawanie kafli (można dodawać także z poziomu prawego przycisku myszy)
style kafli (najlepszy jest wg mnie "Silver Light")
pokazywanie i ukrywanie panelu z notatkami skąd można dodawać nowe lub edytować istniejące
Eksport/Import
Super Start umożliwia także zaimportowanie lub eksportowanie wszystkich stron, miniatur i notatek (niestety bez ustawień samego dodatku, te są częścią ustawień Firefoksa). Lokalnie lub do chmury. Wszystko jest spakowane ZIP‑em do pliku "*superstart_.ssbackup". Równie dobrze można samemu skopiować po prostu folder "superstart" w profilu Lisa i wyjdzie na to samo. ;)
Dodawanie stron i edycja bazy
Dodawanie stron jest bardzo proste, wystarczy kliknąć w ikonę z plusem lub wybrać stosowną opcję z menu kontekstowego pod ppm. W polu URL oczywiście należy wkleić adres strony, zaś niżej jakoś sensownie ją nazwać. Jeśli nie wybierzesz własnej miniatury, Super Start wygeneruje ją automatycznie albo ze zrzutu ekranu z całej „powierzchni” albo z lewego górnego rogu strony.
I cóż, wygląda to co najmniej kiepsko…
Miniatury można grupować w „foldery”, wystarczy chwycić którąś i zatrzymać się na innej. Super Start wtedy stworzy grupę z obu. Jeśli chcesz dodać więcej stron, wystarczy poprzeciągać je do istniejącego „katalogu”. Niestety nie ma prostej metody na „rozgrupowanie” wszystkich naraz, pozostaje więc żmudne wydłubywanie stron „na zewnątrz” lub skasowanie wszystkich „wewnątrz”.
Wygenerowane „ikony” trafiają wprost do "<profil użytkownika w Firefox>\superstart\snapshots\" z losową nazwą pliku.
Możesz przygotować własne miniatury, najlepiej o proporcjach 16:9 (a więc np. o absurdalnej wielkości 1920x1080, przyszłościowej 512x288 lub optymalnej 386x217). Obsługiwanych formatów jest bardzo dużo: GIF, PNG, JPEG, a nawet SVG, AI czy PSD. Pamiętać jednak należy, że wszystkie pliki będą automatycznie w locie skalowane do pasującego, aktualnie używanego rozmiaru kafla, a więc im więcej grafik w wysokich rozdzielczościach, im więcej grafik wektorowych i im większy ich rozmiar tym dłużej będą skalowane, tym większe będzie obciążenie sprzętu i dłuższe oczekiwanie na wyświetlenie.
Osobiście używam blisko dwustu bitmap, w większości są to 512x288 PNG, prawie połowa ośmiobitowa i oczekiwanie na zapełnienie glazury po włączeniu Firefoksa to prawie 1.5s na sprzęcie średniej klasy.
Miniatury, które użytkownik sam wskaże trafiają do "<profil użytkownika w Firefox>\superstart\castomize-images\", również z losową nazwą pliku.
I w tym miejscu proponuję mały fortel. :) Jeśli stron masz dużo, a chciałbyś utrzymać kilka konfiguracji kafli np. dla rodziny, to przez panujący tutaj totalny chaos będzie to bardzo uciążliwe. Dlatego na swoje potrzeby wymyśliłem, aby wszystkie ikony nazwać po ludzku i powrzucać do folderów odpowiadającym różnym kategoriom.
Na przykład żółtego ludka z powyższego przykładu nazwałem "ufolud.png" i strąciłem do katalogu "test".
Oczywiście Super Start o tym nie wie, więc trzeba edytować plik "sites.v1.json". Problem w tym, że JSON to nie jest zwyczajny plik tekstowy i nie można użyć dowolnego prostego edytora tekstu jak to najczęściej bywa w przypadku plików konfiguracyjnych różnych programów. Większość aplikacji, która otwiera ten format, pozwala tylko na podgląd, a nie edycję i zapis. Na szczęście znalazłem całkiem sensowny, a do tego przenośny JSONedit.
Zamknij Firefoksa, uruchom wspomniany wcześniej program i otwórz „bazę danych” ze stronami.
Przejdź do widoku drzewa i otwórz gałąź ze stroną, której lokalizację miniatury chcesz edytować. Na powyższym przykładzie są tylko dwie, a do tego niezgrupowane dlatego znajdują się tuż pod "sites" jako "[0]" i "[1]". W przypadku grup, zagnieżdżenie będzie po prostu większe, a w przypadku większej ilości stron będzie więcej gałęzi.
Wybierz parametr "customizeImage" i w polu po prawej nową lokalizację i nazwę pliku. Dla przykładu z ufoludem, będzie to więc "test/ufolud.png". Przed nazwą folderu nie ma slasha, ani ścieżki bezwzględnej do systemu plików i punku montowania, zaś same slashe są uniksowe. Po pomyślnej edycji, zapisz plik, uruchom Lisa/Pandę Małą i ciesz się większym porządkiem we wszechświecie. ;)
Aha, tak spreparowanych miniatur nie można usunąć z poziomu Super Start. Co prawda dalej działa kasowanie kafli, ale po pierwsze wymaga to odświeżenia karty (F5), a po drugie pliki miniatur zostają tam gdzie były. Autor nie przewidział takich modyfikacji i dlatego nie działa to poprawnie (co akurat uważam nie za bug, a feature ;)).
Jeśli nie masz czasu, chęci i sił na walkę z miniaturami, możesz pobrać gotową paczkę ze stronami które przygotowałem. Wystarczy, że klikniesz prawym przyciskiem myszy na ekranie Super Start, wybierzesz opcję importu i wskażesz pobrany plik.
Mogę także poświęcić swój czas na stworzenie miniatury specjalnie dla ciebie. Oczywiście pod warunkiem że nie będzie to strona porno, naruszająca obyczajowość, antychrześcijańska lub antypolska. ;)
Jeśli podobał ci się poradnik i chciałbyś od czasu do czasu przeczytać coś podobnego, nie zapomnij zagłosować w konkursie blogowym na początku każdego miesiąca. Dziękuję.
W kaflach użyłem kilku tapet znalezionych w internecie (autorzy nieznani), ikon (1 ) (2 ) (3 ) (4 ), grafik poszczególnych kanałów na YouTube i logo różnych firm i sklepów. Jeśli jesteś autorem/właścicielem, któregokolwiek z wyżej wymienionych materiałów i nie życzysz sobie takiej darmowej reklamy, proszę o kontakt a usunę.