NI LabVIEW - co to jest?
24.10.2011 | aktual.: 25.10.2011 12:28
Wstęp!
Jestem studentem IV roku Elektrotechniki. W tym blogu chciałbym się podzielić głównie z młodszymi kolegami/koleżankami własnymi doświadczeniami. Mam nadzieję, że pomogę im nieco ułatwić sobie życie na studiach! Być może inni czytelnicy, również znajdą tutaj coś ciekawego. [image=img1]
Czym jest LabVIEW?
Jest to kolejne środowisko programistyczne. Programowanie w LabVIEW różni się od tradycyjnego pisania kodu. Jest to środowisko graficzne i praktycznie wszystko wykonuje się myszką. Oznacza, to mniej więcej tyle, że każda zmienna jest reprezentowana przez jej graficzny odpowiednik. Przepływ danych reprezentują przewody.
Jak się w tym programuje?
Bardzo prosto, idea jest identyczna jak w tradycyjnym programowaniu. Zaczynamy od wymyślenia stosownego algorytmu. Później przechodzimy do Block Diagram'u, na którym odpowiednie kontrolki(zmienne - wejścia), łączymy z innymi. Możemy stosować pętle, takie jak: for, while itd. Po podłączeniu wszystkich terminali ze sobą, należy zaprojektować interfejs, z którego będzie korzystał użytkownik. w tym celu przełączamy się na Front Panel, gdzie rozmieszczamy nasze kontrolki, tak jak nam się podoba. Zdjęcie poniżej prezentuje oba okna. W Block Diagram'ie został pokazany prosty program dodający dwie liczby.
Czemu mam wybrać właśnie LabVIEW?
Jest to bardzo przyjazny w obsłudze program. Nawet osoby, które nigdy nie miały styczności z programowaniem z łatwością się w nim odnajdą. Posiada bardzo rozbudowaną pomoc z wieloma przykładami zastosowań. To powinno przekonać, znaczną część nowych studentów do zapoznania się z LabVIEW. Tutaj pomoc nie odstrasza tak jak wpisanie help w konsoli Matlaba. Opisy są bardzo dokładne, zawierające rysunki i wyjaśnienia, co ważniejszych pojęć. Na zdjęciu poniżej prezentuje się paleta funkcji, jedna z wielu, ale najczęściej używana. Zawiera podstawowe funkcje i struktury, które muszą znaleźć się w każdym programie!
Inne ciekawe fakty!
Kilka linijek wyżej odniosłem się do Matlaba. Chyba każdy student kierunku technicznego, kiedyś spotkał się z tym narzędziem. W wersji studenckiej LabVIEW znjaduje się MathScript. Jest to moduł bardzo przydatny i w podstawach w pełni może zastąpić Matlaba. Do podstawowych celów wystarcza w pełni. Dopiero, gdy przyjdzie czas na używanie toolkit'ów trzeba będzie się z Matlabem przeprosić!
Wersja studencka i kilka linków dla zainteresowanych!
Próbowałem tutaj przekonać młodych studentów do zainteresowania się LabVIEW. Ułatwia on znacząco pracę, a wykonanie w nim uczelnianego projektu jest bardzo przyjemne. Jednak skąd zdobyć licencję studencką? Jak zdobyć podstawy?
Jest okazja! Co jakiś czas National Instruments (firma, która stworzyła LabVIEW) organizuje szkolenie. Najlepsze w nim jest to, że można wygrać fajne nagrody, a każdy student posiadający ważną legitymację studencką otrzyma ZA DARMO wersję studencką LabVIEW. Wystarczy tylko wziąć udział w szkoleniu on‑line i potem wykonać prosty projekt związany z treścią tego szkolenia! Wszystko po polsku i za darmo! Więcej dowiecie się z linku poniżej: Bezpłatne szkolenie on‑line NI LabVIEW
Dla ludzi, którzy chcą dowiedzieć się nieco więcej polecam: Polskie Centrum LabVIEW LabVIEW Student Community
PS. Jest to mój pierwszy wpis i proszę o łagodne potraktowanie ;) Wszelka krytyka jest mile widziana, w przypadku zainteresowania możliwe są dalsze wpisy.