Office 365 - co tam panie w Access-ie?
Chciałem napisać cos nowego, ale większość programów z pakietu została juz dobrze opisana przez innych blogerów, z wyjątkiem chyba Outlooka, Publishera i Accessa. Z Outlooka nigdy nie korzystałem, z Publishera zrezygnowałem, kiedy dowiedziałem się że w jest wersji usunięto z niego obsługę przestrzeni barw CMYK (na to naprawdę jakiś geniusz musiał wpaść :P) Pozostał zatem Access. Ostatnia wersja, z jaką miałem do czynienia w studium informatycznym była z 2003 roku, od tej pory w programie zaszły naprawdę olbrzymie zmiany. Przede wszystkim zmienił się format bazy danych, teraz zapisywana nie jest w plikach o rozszerzeniu mdb ale accdb. Po uruchomieniu program wita nas tak:
Nie znam się zbytnio na aplikacjach sieci web, więc wybrałem pustą bazę danych
Po utworzeniu nowej bazy danych wita nas wszechobecna wstążka, a pod nią okno programu jest podzielone na kilka części. Z lewej jest okienko nawigacji, a resztę ekranu zajmuje widok określonego obiektu bazy danych (czyli tabeli, kwerendy, formularza, raportu itp), dodatkowo z prawej strony można sobie otworzyć arkusz właściwości. Z początku trudno mi było się w tym wszystkim połapać, ale po krótkim treningu można się przyzwyczaić. Zresztą podstawowe zasady pracy z programem się nie zmieniły.
Nie jestem ekspertem w Accessie, więc w tym wpisie pokażę tylko, jak stworzyć bardzo prostą bazę danych, składającą się z jednej tabeli i formularza. Przy tworzeniu tabel najlepiej się przełączyć na widok projektu (wymaga to zapisania tabeli):
Jak widać do każdej tabeli Access dodaje domyślne pole Identyfikator, pełniące rolę klucza, które zwiększa się o 1 po dodaniu kolejnych rekordów Do naszej tabeli dodamy jeszcze kilka pól: Nazwisko (typu Krótki tekst), Imię (Krótki Tekst), Płeć (Krótki tekst), Wiek (Liczba), Stanowisko (Długi tekst), Wynagrodzenie (Waluta) oraz UmowaOPracę(Tak/Nie).
[join][img=09]
Po dodaniu pól można z powrotem przełączyć się na widok arkusza danych i tam dodawać kolejnych pracowników, ale lepiej jest skorzystać z formularza. Najprościej zrobić formularz wybierając na wstążce zakładkę Tworzenie i tam Kreator formularzy, który w kilku krokach pozwoli stworzyć profesjonalny formularz. W pierwszym kroku wybieramy pola tabeli, które będą dodawane w formularzu (nalepiej wszystkie)
W drugim wybieramy widok formularza:
Wreszcie w trzecim mozemy zmienić mu nazwę:
Tak wygląda gotowy formularz z widokiem kolumnowym. Aby wprowadzić kolejnego pracownika, korzystamy z wąskiego paska na dole formularza. Dzięki niemu można również się cofnąć i poprawić poprzednio wprowadzone rekordy:
Jak widać dane z formularza znalazły się w tabeli:
Oprócz tabel i formularzy Access oferuje również różnego typu kwerendy oraz raporty. Jest to naprawdę fajny program i warto się samemu z nim zapoznać. Jedyną niedogodnością jest to, że jak na razie nie istnieje wersja webowa Accessa.