Pierwszy portal społecznościowy: Grono.net
20.07.2010 | aktual.: 21.05.2013 08:41
Ostatnio na blogu pojawiło się sporo wpisów o naszej-klasie. Tak się zastanawiam czy ktoś jeszcze pamięta pierwszy portal społecznościowy w Polsce Grono.net ?
Grono.net został uruchomiony 21 lutego 2004, pod koniec 2004 roku serwis liczył już około 29 tys, zaś co roku przybywało mu 300‑400 tysięcy nowych gronowiczów. Na początku do zarejestrowania się w serwisie wymagane było zaproszenie od osoby będącej już użytkownikiem serwisu Grono.net (również początkowo rejestracja w Gmailu była uzależniona od otrzymania zaproszenia, i również jak w przypadku Gmaila dochodziło do prób sprzedaży zaproszeń na serwisach aukcyjnych), ja na ten przykład mieszkaniec dolnego śląska dostałem zaproszenie do serwisu od znajomego z Białegostoku ;‑)
Skąd się wzięła właściwie nazwa Grono? Użytkownicy serwisu organizują się z rożnego rodzaju grona (tematyczne, znajomych), i tak jak w większości obecnych portali nawiązują, utrzymują, i rozwijają więź poprzez wypowiadanie się na rożne tematy. Mnogość gron tematycznych przyprawia o zawrót głowy jak podają oficjalne źródła w serwisie założonych jest już ponad 200 tysięcy gron tematycznych, najliczniejsze mają ponad trzydzieści tysięcy członków, ale aż 25 procent wszystkich gron to zamknięte grona prywatne z których korzystają tylko grupy znajomych np. ze szkoły, osiedla itp. Użytkownicy Grono.net mają do dyspozycji także kalendarz wydarzeń kulturalnych i system ogłoszeń. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.
Serwis oferuje podobne możliwości jak inne tego typu portale: zamieszczanie zdjęć (których jest już ponad 25 mln), możliwość lokalizacji miejsca w którym zdjęcie zostało zrobione lub po prostu użytkowników, ustawianie statusów etc.
8 grudnia 2006 r. serwis otrzymał nagrodę miesięcznika Aktivist "Nocne Marki" w kategorii "Zajawka 2006: Najlepszy serwis Web 2.0". Była to druga edycja konkursu, w którym wyróżnienia przyznawane są za największe osiągnięcia w branży rozrywkowej mijającego roku. Wśród nominowanych w tej kategorii znaleźli się: Grono.net, Moblog.pl, Smog.pl i Wrzuta.pl.
W roku 2009 polske obiegła wiadomość o bankructwie tego najstarszego w Polsce serwisu społecznościowego. Grono podniosło się jednak z kolan wniosek o bankructwo oddalono, serwis spłacił swoje długi. W jednoznacznych ocenach rynku, Grono nie wykorzystało jednak swojego potencjału. Brak pomysłu na rozwój serwisu poskutkował odpływem użytkowników, których przejęli inni: Nasza-Klasa oraz Facebook. Gdyby grono zostało odpowiednio pokierowane nk mogłoby w ogóle nie powstać. W chwili obecnej grono ma około 1 900 000 użytkowników. Serwis dostępny jest także w wersji angielskiej. Od sierpnia 2007 roku dostępna jest mobilna wersja Grona jednak najlepsze czasu grono na już za sobą, i raczej nic nie wskazuje na to aby miało się to zmienić.