BlackBerry Academy - Inaugaracja na US
25.05.2012 00:52
We wtorek odbyło się podpisanie porozumienia pomiędzy RIM i Uniwersytetem Śląskim o współpracy. Dzięki programowi studenci będą mieli możliwość uczestnictwa w dodatkowych zajęciach, uczelnia dostanie pewne wsparcie w postaci pomocy dydaktycznych, natomiast RIM dostanie potencjalnych nowych developerów.
Kilka informacji o samym programie i jego prawdopodobnym wpływie na proces kształcenia. Uczelnie w Polsce bynajmniej nie cierpią na nadmiar funduszy, pomoc od RIM na pewno naszemu wydziałowi się przyda. Zakres dodatkowych zajęć to związane z BB 10 formy programowania tj. Webworks - programowanie aplikacji w HTML5 + javascript - całkiem fajna opcja dla aplikacji wykorzystujących serwisy zewnętrzne. Co ciekawe takie Aplikacjie w BB mają wyglądać jak natywne. To naprawdę działa i to całkiem fajnie.
Native SDK - w opozycji do pierwszego rozwiązania, programuje się w c++ natywnie pod system QNX. Dużą zaletą ma być podążanie za standardami - nie uczymy się na nowo wyłącznie API i SDK , ale korzystamy ze znanych technologii jak np. BOOST.
Cascades - programujemy w QT + QML - ciekawa alternatywa. Zaletą na pewno będzie tworzenie elastycznego i wygodnego interfejsu przy małej ilości potrzebnego kodu.
RIM powoli odchodzi od javy, wątpię więc żeby miały pojawić się zajęcia z tej technologii, choć nie jest to wykluczone w związku z Java Android Runtime.
Tak czy inaczej wszystkie rozwiązania mają jedną poważną zaletę : "Follow the standards" - podążają za standardami - zarówno HTML5, QT, C++ można wykorzystywać w projektach nie związanych z BB, więc pójście w tą stronę nie wiąże się z silnym związaniem z jedną firma, czy marką - w tym aspekcie wybór RIM do współpracy z Uczelnią może okazać się bardzo korzystny.
W ramach programu pojawią się także, chciałoby się rzec , W KOŃCU , specjalności i specjalizacje związane z programowaniem rozwiązań mobilnych - jaki będzie ostateczny kształt, zajęć i efekt programu zależy w dużej mierze od studentów - to oni zdecydują jakich technologii będą chcieli się uczyć. Powodzenie programu zależy też wyłącznie od tego ile osób będzie chciało brać w nim udział.
Uś nie jest pierwsza szkołą uczestniczącą w programie - na Śląsku , w zeszłym roku program wystartował także na Politechnice Śląskiej. Według informacji zasłyszanych na prezentacji, obecnie, z początkowej ilości ponad 200 osób na inauguracji, w zajęciach uczestniczy około 60 osób - dwie grupy po 30 osób. Inny jest/był także program, ponieważ główny nacisk położono tam na technologię java ME.
Jak będzie się to rozwijać na UŚ‑i czas pokaże.
Ostatnia uwaga, która mnie nie ukrywam boli, inauguracjia odbyła się we wtorek o godzinie 12, co z miejsca zablokowało możliwość udziału większości studentów zaocznych. Mam nadzieję, aczkolwiek życie pokazuje że niestety jest inaczej, że zajęcia odbywać się będą w takich porach, że studenci zaoczni również będą mogli w nich uczestniczyć. (Mam poczucie że często są oni skazywani na gorsze warunki nauki, ale to temat na inny wpis.)
Moim zdaniem BB to dobry wybór zarówno dla tych , którzy na pisaniu aplikacji chcą zarobić, jak i tych , którzy programowania chcą się uczyć(sic! :P) . Widać że firma (podobnie jak i inne, ale to także temat na inny wpis) poszukuje w Polsce developerów i chce się tu rozwijać. Szkoda że nie mam żadnego urządzenia tej marki , bo pewnie już bym ściągał SDK(choć posiadanie takiegoż nie jest wymogiem, bo SDK zawiera symulatory urządzeń) .
Apropo SDK- wszystkie jego odmiany, za wyjątkiem cascades są dostępne na różne platformy- w tym linuksa, co dla mnie jest wielkim plusem, choć mnie do gustu najbardziej przypadło jak do tej pory właśnie programowanie w QT + QML .
Chciałem jeszcze napisać coś o samych urządzeniach, o marce i prezentacjach, ale nie będę już dzisiaj zanudzał. Powiem tylko że wszystkie trzy rzeczy wywarły na mnie pozytywne wrażenie. Czieszę się bardzo że w końcu na uczelniach zacznie się uczyć o technologiach mobilnych - chociaz powinno tak być już co najmniej od kilku lat. Cóż.... Trudno jest chyba w te stare mury ( i czasem kości :P, ale to już trzeci temat na wpis ) tchnąć trochę ducha czasu. Trzymajcie się.