SJCAM M20 — kompaktowa kamera sportowa
19.07.2016 | aktual.: 20.07.2016 08:40
SJCAM M20 to ciekawa propozycja dla tych, którzy szukają sportowej kamery o dobrych parametrach technicznych oraz kompaktowych rozmiarach i nie chcą wydać więcej niż 600zł. Producent dostarcza swój gadżet w dość sporym, tekturowym opakowaniu, które wyładowane jest mnóstwem akcesoriów.
Na pudełku zostały umieszczone QRy umożliwiające szybkie pobranie aplikacji mobilnej do zarządzania gadżetem, a także zdrapka z kodem, dzięki któremu możemy zweryfikować autentyczność M20.
Gdy już przejdziemy proces unboxingu, warto przyjrzeć się samej kamerce, która jest najmniejszą i najlżejszą pozycją w ofercie producenta. Waży zaledwie 54 gramy (!), a wymiary zostały przedstawione na poniższym zdjęciu.
M20 sprawia wrażenie bardzo solidnej i wykonanej z dobrej jakości materiałów. Wszystkie elementy obudowy są ze sobą doskonale spasowane.
Urządzenie zostało wyposażone łącznie w 4 przyciski (2 na górze i 2 na jednym z boków). Klawisze są dość czułe, co nie wydaje się minusem, gdy nie korzystamy z wodoszczelnej obudowy. W tym drugim przypadku może pojawić się problem niezamierzonych wciśnięć.
- Górny, prawy przycisk – włącznik zasilania i menu
- Górny, lewy przycisk – przycisk migawki
- Górny przycisk na boku – przewijanie w górę, przycisk menu i aktywacji WiFi
- Dolny przycisk na boku – przewijanie w dół
M20 także otrzymał kilka diod, dzięki którym możemy dowiedzieć się o stanie urządzenie, praktycznie z każdej strony, ponieważ lampki zostały umieszczone tuż pod obiektywem – nad wyświetlaczem i między przyciskami na górze urządzenia.
Obiektyw został otoczony wyższą obręczą, dzięki czemu szklana soczewka jest chroniona przed zarysowaniami i niepożądanymi uderzeniami.
Podobnie jak w przypadku innych sportowych kamer SJCAM posiada porty w wersji micro: HDMI, USB i gniazdo na kartę SD, również micro, bez której rozpoczęcie nagrywania nie byłoby możliwe, ponieważ M20 nie ma wbudowanej pamięci.
W tego typu kamerach mały ekran LCD to dobra sprawa. Na szybko można odtworzyć nagrany film lub bardziej zagłębić się w ustawienia samego urządzenia. Domyślnie ekran bardzo szybko się wyłącza, co daje dużą oszczędność dla działania na baterii o pojemności 900mAh, która (w tej wersji) jest wymienialna i jej slot znajduje się na spodzie.
W akcji
Rejestrowany materiał przez M20 jest bardzo dobrej jakości. Zarówno kolory, jak i szczegółowość wideo jest, moim zdaniem, na wysokim poziomie. Także nie ma problemu z nagrywaniem w słabiej doświetlonych miejscach. To zasługa połączenia niezłego procesora Novatek NTK96660 z sensorem SONY IMX206. Kamerka potrafi rejestrować wideo w kilku rozdzielczościach z różnymi współczynnikami klatek na sekundę:
- 4K (2880x2160) 24fps
- 2K (2560x1440) 30fps
- 1080P (1920x1080) 60fps
- 720P (1280x720) 120fps, 60fps, 30fps
- VGA (640x480) 240fps
Dodatkowo mamy do wyboru bitrate nagrania w trzech klasach (wysoki, średni, niski) i wybranie formatu pliku (mp4, mov). M20 posiada możliwość zmiany kąta widzenia (szerokim 166, normalnym 150 i wąskim 70). [youtube=https://www.youtube.com/watch?v=GcY0nZ6x2eM] [youtube=https://www.youtube.com/watch?v=gfDAIKMu0bo] [youtube=https://www.youtube.com/watch?v=4icMBC1JIac] Na uwagę zasługuje fakt, że M20 ma wbudowany żyroskop, dzięki któremu wideo nagrywane „z ręki” lub podczas szalonego rajdu rowerem jest łagodniejsze – pozbawione większych nierówności. Choć czasami, przy włączonej tej funkcji, mniejsze szczegóły zostaną rozmyte to i tak wynik jest satysfakcjonujący. Mikrofon bardzo dobrze „ściąga” dźwięk z otoczenia, który jest przyzwoitej jakości. Gorzej, gdy M20 znajdzie się w wodoszczelnej obudowie, która została pozbawiona otworów na mikrofon. Dlatego, już w odległości zaledwie metra, dźwięku praktycznie nie słychać. Poniższe zdjęcia wykonane zostały w maksymalnej rozdzielczości z czterech dostępnych (16MP, 12MP, 10MP, 8MP), którą umożliwia M20. Całość prezentuje się na przyzwoitym poziomie. Fotki posiadają zadowalającą ilość szczegółów, więc dla mnie bomba. Dla wymagających SJCAM umożliwił zapis obrazów w formacie RAW, które można (w późniejszym terminie) edytować i wyciągnąć z nich wszystko, co najlepsze.
Menu i SJCAM Smartphone App
Menu w M20 jest dość proste i przejrzyste. Zostało ono podzielone na sekcję szybkich ustawień (kolor różowy) i bardziej zaawansowanych (błękitny). Plusem jest także wprowadzenie przez producenta menu w wersji polskiej co ułatwia zarządzanie całym sprzętem.
Oczywiście M20 można połączyć z aplikacją SJCAM ZONE, która dostępna jest na platformę Android i iOS. Aby ją pobrać, należy zeskanować kod QR, który przekieruje nas do sklepu danego dostawcy oprogramowania dla naszej słuchawki. Konfiguracja i połączenie odbywa się bardzo łatwo i szybko. Wystarczy włączyć funkcję WIFI w M20 i podłączyć się do sieci stworzonej przez kamerkę. Po zestawieniu połączenia możemy używać naszego telefonu do podglądu na żywo (występuje opóźnienie ok. 1 sek.), przeglądać nagrania/zdjęcia i konfigurować kamerkę.
Werdykt i wnioski
SJCAM M20, w moim odczuciu, prezentuje się bardzo dobrze – zaczynając od solidności wykonania, poprzez jakość nagrań/zdjęć, a kończąc na ogromnej ilości mocowań dostępnych w opakowaniu. Dodatkowym atutem jest jej cena oscylująca wokół 130 dolarów (w serwisie TomTop.com, w którym dodatkowo mamy wysyłkę za free), co może sprawić, że w tym przedziale cenowym może się stać perełką, wartą grzechu ;)