Qualcomm zapłaci 997 mln euro grzywny za nadużywanie pozycji lidera

Komisja Europejska opublikowała właśnie komunikat w sprawie możliwego nadużywania pozycji lidera przez Qualcomma. Amerykański producent mikroprocesorów został ukarany grzywną w wysokości 997 milionów euro.

Qualcomm zapłaci 997 mln euro grzywny za nadużywanie pozycji lidera

24.01.2018 12:42

.@Qualcomm to pay fine of €997 mio. They illegally shut out rivals from market of LTE baseband chipsets for over 5 years. Misuse of dominant position. Don’t.

— Margrethe Vestager (@vestager) 24 stycznia 2018Śledztwo w sprawie Qualcomma dotyczyło procesorów basebandowych, czyli jednostek obsługujących komunikację radiową między innymi w smartfonach. Qualcomm od 2011 roku jest dostawcą procesorów basebandowych do smartfonów i tabletów Apple. Nie jest to jednak wyłącznie zasługa wysokiej jakości układów projektowanych przez korporację z San Diego.

Komisja Europejska ustaliła, że Qualcomm płacił za wyłączność na dostarczanie procesorów basebandowych do iPhone'ów i iPadów. Nie upubliczniono konkretnych kwot, jakie szefowana przez Tima Cooka korporacja pobierała za ten przywilej. Niezależnie od nich, podobne praktyki są niezgodne z europejskim prawem – mają sprawiać, że o wyborze decyduje nie jakość produktu, lecz gratyfikacja. Decyzje komentuje komisarz Vestager:

Qualcomm nielegalnie blokował konkurentów na rynku procesorów basebandowych LTE przez ponad pięć lat, cementując w ten sposób swoją dominację. Płacił miliardy dolarów kluczowemu klientowi, Apple, by blokować konkurencję. (...) Oznacza to, że pozostali producenci nie mogli efektywnie konkurować z Qualcommem na tym rynku, niezależnie od tego, jak dobre byłyby ich produkty.

Kara w wysokości 997 439 000 euro stanowi 4,9% obrotu Qualcomma w 2017 roku i została wyliczona w oparciu o przychody wygenerowane przez sprzedaż procesorów basebandowych. Nie jest to jedyny problem korporacji – zęby na nią ostrzy sobie największy konkurent, Broadcomm, który w listopadzie złożył nawet ofertę kupna. Ta została jednak odrzucona przez udziałowców.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)