Windows Server 2019 dostępny. Można już pobierać obrazy do testów
Microsoft zaprezentował nową wersję systemu dla serwerów, Windows Server 2019 dla klientów zainteresowanych wersjami LTSC. Testowe wydanie jest już dostępne do pobrania w formie obrazów i dostępne dla wszystkich, którzy zapisali się w programie Insider. Jak informuje Microsoft, nowy Windows Server stworzony został na mocnych fundamentach poprzedniej wersji (Server 2016), ale jednocześnie pojawia się w nim wiele innowacji, które podzielono na cztery główne kategorie.
21.03.2018 | aktual.: 21.03.2018 11:48
Mowa o rozwiązaniach w kontekście wykorzystania hybrydowej chmury, zwiększonego bezpieczeństwa, platformy dla aplikacji oraz wykorzystania infrastruktury hiperkonwergentnej. Dzięki zmianom, nowy Windows Server wykorzystuje zalety interfejsu zarządzania Project Honolulu. Jest to lekka, bazująca na przeglądarce platforma, w której zadbano między innymi o połączenie istniejących instalacji Windows Server z usługami w ramach Azure. Windows Server 2019 pozwoli więc użytkownikom na łatwą integrację choćby z kopią zapasową Azure czy Azure File Sync.
W kontekście bezpieczeństwa Microsoft udoskonalił odizolowane wirtualne maszyny, które od teraz obsługiwać będą także te Linuksa, a wkrótce rozszerzona zostanie również funkcjonalność VMConnect, aby wykorzystać ją do rozwiązywania problemów właśnie również w przypadku Linuksa. Nowością w Windows Server 2019 jest także od teraz wbudowana usługa Windows Defender Advanced Threat Protection (ATP), której zadaniem jest wykrywanie ataków, exploitów i szeroko rozumiana ochrona całego systemu. Użytkownicy mogą stąd szczegółowo analizować działanie także na poziomie kernela oraz pamięci i decydować o scenariuszach dalszego zachowania systemu.
W Windowsie Server 2019 pojawi się także subsystem dla Linuksa (WSL) oraz System Center 2019, choć ta funkcja pojawi się dopiero w późniejszym czasie w tym roku. To jednak wciąż tylko część nowości, które przygotowano w systemie. O wszystkich przeczytać można na stronach Microsoftu, w tym na ogólnym blogu Windowsa oraz blogu Windows Server.
Decydując się na instalację testowej wersji należy oczywiście pamiętać, że narazić się można na kłopoty z działaniem. Microsoft już teraz informuje o części z nich, w tym ewentualności utracenia danych z bazy AppX. Stabilna wersja Windowsa Server 2019 ma pojawić się na rynku pod koniec bieżącego roku. Wiele wskazuje więc na to, że Microsoft oficjalnie zaprezentuje ją na tegorocznej konferencji Ignite, która zaplanowana jest pod koniec września.
Jak wspomniano na wstępie, obrazy nowego systemu są już dostępne do pobrania ze strony Microsoftu. Wersja LTSC dostępna jest w 18 językach, w tym polskim. Dostęp możliwy jest tylko dla użytkowników, którzy posiadają konta w serwisie Microsoftu oraz zarejestrowani są w programie Insider. W przypadku wersji vNext Semi-Annual do wyboru obraz ISO lub VHDX. Dodatkowo pobrać można między innymi testową wersję Project Honolulu.
Na koniec warto jeszcze dodać, że Microsoft nie wyklucza podniesienia cen za licencje. Jest wysoce prawdopodobne, że zwiększymy ceny licencji dla licencjonowania CAL. Dostarczymy więcej szczegółów, gdy tylko będzie to możliwe. Wkrótce może być więc sporo drożej. Zwiększenie cen to jedno, natomiast niezależnie od tego warto pamiętać o rozliczaniu zależnym od liczby rdzeni maszyny, których obecnie w procesorach jest przecież coraz więcej.