Współzałożyciel CD Projekt spełnił marzenie. Ruszyła zbiórka na Mudita Pure
Michał Kiciński, współtwórca fenomenalnej gry „Wiedźmin” i współzałożyciel firmy CD Projekt, postanowił usunąć ze swojego życia krzykliwą elektronikę. Kiciński nie proponuje nam odcięcia się od dobrodziejstw nowoczesnej telekomunikacji. Zamiast tego proponuje używanie urządzeń, które mają minimalny wpływ na nasze życie.
25.09.2019 | aktual.: 26.09.2019 10:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ciesz się życiem offline
Założyciel CD Projektu zaczął prace nad urządzeniami Mudita prawie 10 lat temu. Mudita to buddyjskie określenie radości ze szczęścia innych. W rodzinie znajdzie się niebawem telefon komórkowy Mudita Pure i połączenie budzika ze stacją pogodową Mutida Bell. Na Kickstarterze ruszyła właśnie zbiórka na telefon Mudita Pure.
Fizycznie Mudita Pure przypomina telefony sprzed 10 lat, ale został wykonany z użyciem współczesnych rozwiązań. Telefon nie ma ekranu LCD, ale monochromatyczny E Ink (600×480) o przekątnej 2,84". Przy odrobinie wprawy można korzystać z niego bez patrzenia na ekran. Można będzie tak nawet pisać dzięki dobrze wyczuwalnym, miękkim przyciskom – zupełnie jak za czasów systemu T9. System MuditaOS zostanie wyposażony w podstawowe aplikacje jak odtwarzacz muzyki czy latarka. MuditaOS ma także wbudowany zegar do medytacji. System powstał z myślą o ochronie prywatności, oczywiście ma polski interfejs.
Telefon nie ma mocnej specyfikacji, ale nie musi mieć. Wewnątrz znajdziemy 600 MHz procesor ARM Cortex-M7, 16 MB SDRAM i 32 GB pamięci Flash na dane. Z boku znalazł się fizyczny wyłącznik, który odcina połączenie GSM (2G/3G/LTE) i Bluetooth. Telefon nie ma dostępu do internetu, ale może służyć jako modem, jeśli chcesz korzystać z internetu mobilnego z komputera.
Do ładowania służy gniazdo USB-C. Dzięki niewielkim wymaganiom urządzenia akumulator o pojemności 1900 mAh wystarczy na kilka dni działania. Na szczególną uwagę zasługuje antena telefonu Mudita Pure. Jest to telefon z najniższym na rynku wskaźnikiem SAR (swoiste tempo pochłaniania energii), co oznacza, że nie da się kupić urządzenia, które będzie emitowało w kierunku naszych ciał mniej energii. Gdy tylko było to możliwe, w produkcji Mudity Pure zostały wykorzystane biodegradowalne materiały. Głośniki i mikrofon dostarczyła firma Harman.
Wysyłka w kwietniu
Kampania na Kickstarterze cieszy się sporym zainteresowaniem. W chwili pisania artykułu Mudita Pure uzbierał 159698 dolarów, a prosił o 100 tys. dolarów. Sprzedało się też ponad 300 z 600 dostępnych w przedsprzedaży telefonów.
Osoby, które wsparły kampanię, otrzymają telefon w kwietniu. Gdy ruszy sprzedaż, Mudita Pure będzie kosztował 369 dolarów.