ASUS ROG Crosshair VIII Hero (Wi‑Fi). Topowa płyta główna dla AMD Zen 2 w obiektywie aparatu

Premiera procesorów AMD Ryzen 3. generacji, aka Zen 2, zbliża się wielkimi krokami. Wprawdzie same procesory są jeszcze objęte embargo, ale można prezentować już dedykowane im płyty główne z chipsetem X570. Oto jeden z najlepiej wyposażonych modeli, ASUS ROG Crosshair VIII Hero (Wi-Fi), w obiektywie aparatu fotograficznego.

Fot. Dobreprogramy (Piotr Urbaniak)
Fot. Dobreprogramy (Piotr Urbaniak)
Piotr Urbaniak

ASUS ROG Crosshair VIII Hero (Wi-Fi) będzie zapewne jedną z najdroższych płyt na rynku, o cenie znacznie przekraczającej 1 tys. zł. Jest to ewidentnie sprzęt dla wymagających.

Na laminacie formatu ATX, obok socketu AM4 kompatybilnego z procesorami Ryzen 3000 oraz 2000, znajduje się aż 16-fazowa sekcja zasilania. Zastosowane mosfety, IR3555, mają obciążalność równą 60 A. To powinno wystarczyć nawet do ekstremalnego podkręcania z wykorzystaniem LN2.

Fot. Dobreprogramy (Piotr Urbaniak)
Fot. Dobreprogramy (Piotr Urbaniak)

Cztery sloty DIMM obsługują do 64 GB pamięci DDR4-4600, choć – jak już wiadomo – dla Ryzenów 3000, z uwagi na łącze Infinity Fabric, zaleca się moduły DDR4-3733.

Płyta ma cztery sloty PCI Express, wszystkie w standardzie 4.0. Z czego trzy są elektrycznie x16, ale z uwagi na ograniczoną liczbę linii mogą pracować w konfiguracji x16/0/x4 lub x8/x8/x4. Ostatni jest jednokrotnej prędkości. Tak czy inaczej, jak nietrudno zauważyć, technologie multi-GPU, czyli NVIDIA SLI czy AMD CrossFire X, są wspierane dla konfiguracji z dwiema kartami.

Fot. Dobreprogramy (Piotr Urbaniak)
Fot. Dobreprogramy (Piotr Urbaniak)

Przechodząc do opcji magazynu danych, przewidziano dwa sloty M.2 z radiatorem i osiem złącz SATA 6 Gb/s. Z czego jeden M.2 wspiera też serwerowe nośniki w formacie 22110.

Zaskakuje niezwykle rozbudowany panel wejść-wyjść, z fizycznymi przyciskami Clear CMOS i BIOS Flashback (flash bez procesora) na czele. Poza tym znajdziecie tam: wyjścia antenowe dla Wi-Fi, osiem USB 3.2 Gen 2, cztery USB 3.2 Gen 1, LAN 2.5G, klasyczny LAN, S/PDIF oraz pięć pozłacanych gniazd audio. Istne zatrzęsienie atrakcji – chciałoby się rzec.

Fot. Dobreprogramy (Piotr Urbaniak)
Fot. Dobreprogramy (Piotr Urbaniak)

A skoro już mowa o łączności i dźwięku, to warto napomknąć o samych czipach przeznaczonych na te cele. Karta sieci bezprzewodowych to Intel Wi-Fi 6 AX200 (802.11ax). Wspiera równoczesne odbieranie przez dwa odbiorniki, MU-MIMO 2x2, a przy okazji zapewnia Bluetooth 5.0. Łączność przewodową obsługują układy Intel I211-AT oraz Realtek RTL8125-CG. Ten drugi jest 2,5-gigabitowy. Z kolei za dźwięk odpowiada ROG SupremeFX S1220 ze wzmacniaczem ESS Sabre ES9023P.

Z ciekawostek – chipset AMD X570 chłodzony jest aktywnie, niewielkim wentylatorem osiowym. Jest to wymóg z uwagi na wysoką częstotliwość sygnałowania PCI Express 4.0. Dwa sloty PCI-E są wzmocnione stalowymi okładzinami. Nie mogło przy tym zabraknąć diod RGB.

Fot. Dobreprogramy (Piotr Urbaniak)
Fot. Dobreprogramy (Piotr Urbaniak)

A jak ta bateria rarytasów sprawdza się w praktyce, z nowymi procesorami Ryzen 3000? Na tę informację musicie jeszcze trochę zaczekać, ale już teraz mogę zdradzić, że warto ;)

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)