Black Friday a cyberprzestępcy. Uważaj na niektóre okazje
Black Friday to dobry czas na zakupy. Zewsząd jesteśmy kuszeni dobrymi okazjami, które w dodatku szybko wygasają. Czas ten starają się wykorzystywać cyberprzestępcy, których celem często jest przechwycenie danych i wyczyszczenie konta bankowego ofiary.
22.11.2022 07:46
Black Friday przykuwa uwagę cyberprzestępców. Według badaczy z Bitdefender Antispam Lab w ostatnich tygodniach dało się zauważyć wzrost liczby niestandardowych oszustw internetowych. Najwięcej spamu dotyczącego Czarnego Piątku trafiło do internatutów ze Stanów Zjednoczonych (27 proc.) i Irlandii (24 proc.). Dalej w klasyfikacji znalazły się: Szwecja (8 proc.), Dania (7 proc.), Francja i Niemcy (5 proc.).
Inaczej prezentuje się zestawienie nadawców tych niebezpiecznych wiadomości. Blisko połowa, bo 49 proc. pochodziła z USA, 16 proc. z Niemiec i 13 proc. z Bułgarii. Względnie dużo spamu związanego z Czarnym Piątkiem pochodziło z Polski - 2 proc. całości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oszustwa na Black Friday
Oszuści, którzy starają się wykorzystać Black Friday, by złapać swoją ofiarę, nie są zbyt oryginalni. Zdaniem specjalistów Bitdefendera, treść wiadomości przypomina te, które mogliśmy przeczytać w zeszłym roku. Dotyczą one absurdalnie wysokich rabatów na produkty popularnych marek.
Wśród przedmiotów, które rzekomo można kupić w dużej promocji, specjaliści Bitdefendera wymieniają torby Louis Vitton z rabatem 86 proc. czy okulary przeciwsłoneczne marki Ray Ban, Oakley czy Costa tańsze o 90 proc. względem standardowej ceny.
Nie daj się oszukać w Czarny Piątek
Czarny Piątek w tym roku wypada 25 listopada. Wtedy można spodziewać się największej liczby korzystnych okazji zakupowych, ale można też przypuszczać, że im bliżej tej daty, tym większa będzie aktywność cyberprzestępców.
Dla własnego bezpieczeństwa warto dokładnie sprawdzać okazje, z których będziemy mieli zamiar skorzystać w najbliższych dniach. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa transakcji, należy od niej odstąpić i powtórnie zweryfikować sprzedawcę.
Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl