Jak słuchać stacji radiowych i podcastów na komputerze i smartfonie?
Mogłoby się wydawać, że w dobie Spotify i innych usług streamgowych, słuchanie radia na komputerze lub smartfonie odchodzi w niepamięć. Błąd, radio wciąż ma się dobrze, wciąż jest dużo stacji i wciąż można znaleźć tam świetną muzykę i niepowtarzalny nastrój. To nie koniec, bowiem stacje radiowe dostarczają także innych treści, których próżno szukać wśród usług streamingowych, nastawionych wyłącznie na muzykę. Nie będziemy jednak opisywać przewag radia nad Spotify, nie będziemy też wymieniać zalet i wad. Skupimy się na tym, jak słuchać radia na komputerze, smartfonie oraz jak wygodnie zarządzać podcastami.
21.12.2017 | aktual.: 29.12.2017 12:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nasz wybór: RarmaRadio – radiowy kombajn na Windowsa
Dopracowany programy służący do słuchania radia, powinien m.in. zapewniać bogatą bibliotekę stacji, którą można łatwo zarządzać. Te cechy zapewnia RarmaRadio. Instalacja trwa krótko, konfiguracja jest banalnie prosta, a interfejs może nienowoczesny, ale z pewnością intuicyjny.
Zanim zobaczymy listę stacji, warto ją w pewnym stopniu spersonalizować, wykorzystując menu z podziałem na kategorie. Stacje mogą zostać wyświetlone ze względu na gatunki, przynależność do większej grupy czy region. Tak, polskie stacje również są dostępne. Po wyborze kategorii, wystarczy zaczekać maksymalnie kilkanaście sekund na wyświetlenie bardziej spersonalizowanej listy stacji.
Na ofertę dostępnych stacji większość osób nie będzie narzekać. Na polskiej liście znajdziemy TOK FM, RMF FM czy Złote Przeboje. Nie brakuje stacji regionalnych (np. Radio Poznań) i nastawionych przede wszystkim na konkretny gatunek (np. Zet Classic Rock). Słuchane stacje możemy dodawać do ulubionych, a także edytować ich właściwości – URL, stronę internetową czy logo (pobrać online lub wstawić ręcznie). Dodatkowo, jeśli automatycznie pobierany katalog stacji okaże się niewystarczający, to w RarmaRadio ręcznie dodamy nową stację radiową. W programie znajdziemy także opcje nagrywania transmisji, funkcję trzymania historii słuchanych stacji oraz wbudowany equalizer.
RadioSure – gdy chcemy tylko posłuchać radia
Czy faktycznie potrzebujemy tych wszystkich dodatkowych opcji, jakie oferuje RarmaRadio?Odpowiedź należy do użytkownika, jednak jeśli szuka on programu, który ma służyć po prostu do zapewnienia dostępu do radia, to warto wybrać RadioSure. To prosta aplikacja, której interfejs składa się z listy stacji, wyszukiwarki i kilku przycisków dających dostęp do najważniejszych opcji.
W RadioSure znajdziemy oczywiście polskie stacje – wybierając kraj, język lub jeśli szukamy konkretnego radia, to wpisując jego nazwą. Program działa z powiadomieniami w Windows 10 – wyświetlana jest informacja o aktualnie odtwarzanej piosence. Ulubione stacje możemy dodać do specjalnej playlisty, a wartą uwagi opcją jest możliwość nagrywania.
Replaio Radio – radio na smartfonie
Ulubione stacje radiowe możemy również zabrać ze sobą – na spacer, siłownie czy na uczelnię. Nie musimy ograniczać się do korzystania z RarmaRadio na komputerze. Wystarczy mobilna aplikacja Replaio Radio – Muzyka & Info, która daje dostęp do 30 tysięcy stacji. Dostępne treści zostały podzielone na główne kategorie, skupiające stacje o konkretnym gatunku muzycznym – pop, rock lub country. Dodatkowo możemy przeglądać według dekad – lata 60, 70, 80 i 90.
Kolejna opcja to dobór według lokalizacji, która umożliwia wyświetlanie wyłącznie niemieckich, francuskich lub polskich stacji. Mamy jeszcze stacje z wiadomościami lub sportem. Nie zabrakło tych najpopularniejszych polskich, posłuchamy więc RMF FM, Radia ZET czy TOK FM. Stacje możemy dodawać do ulubionych i wybierać jakość dźwięku. Korzystając z darmowej wersji musimy pogodzić się z reklamami oraz brakiem niektórych funkcji – budzik, przypomnienia i wyłącznik czasowy. Ze edycję Premium zapłacimy jednorazowo 14,99 zł.
OpenFM – radio jak dobra playlista na każdym urządzeniu
A co, jeśli użytkownik szuka bardziej spersonalizowanych stacji, którym znacznie bliżej jest do playlist znanych ze Spotify? Tutaj świetnym wyborem powinna być platforma OpenFM, chociażby ze względu na celowanie w polskiego słuchacza. Nie brakuje więc polskiej muzyki oraz wyłącznie polskich stacji.
Należy zwrócić uwagę na same stacje, które różnią się od tych tradycyjnych. Mamy więc TOP 20 na imprezę, 500 alternatywnych hitów lub Rock Ballady. Dostępną muzykę można przeglądać także ze względu na gatunek lub zastosowanie (np. do auta czy sport). Zaletą jest dostępność, z Open FM skorzystamy w wersji webowej czy aplikacji na Windows, Androida lub iOS-a. Nie trzeba zakładać żadnego konta, wchodzimy na stronę internetową lub instalujemy aplikację i możemy od razu przejść do słuchania dostępnych stacji.
VLC – podcasty zamiast radia na komputerze
Wartą uwagi alternatywą dla bardziej tradycyjnego radia są podcasty. To one umożliwiają posłuchanie archiwalnych audycji, blogów czy innej treści. Nie jesteśmy ograniczeni do konkretnej godziny audycji, jak ma to miejsce w radiu. Słuchać możemy o dowolnej porze, najczęściej bez ograniczenia do konkretnego urządzenia. Niektórzy twórcy wykorzystują podcasty do wydawania wiadomości, dostępna jest bowiem opcja automatycznego aktualizowania podcastów.
Co ciekawe, z pomocą przychodzi popularny odtwarzacz multimediów – VLC, program najczęściej wykorzystywany do filmów. Wśród mniej oczywistych funkcji znajdziemy obsługę podcastów. W celu skorzystania z tej funkcji, uruchamiamy VLC i przychodzimy do opcji Widok. Z listy wybieramy Lista Odtwarzania. Powinno się pojawić nowo okno, w którym po lewej stronie mamy do wyboru źródła multimediów. Przechodzimy do działu Internet, klikamy na Podcasty i w okienku dodajemy link do RRS podcastu, który chcemy śledzić. Utworzona lista powinna się wypełnić wcześniejszymi podcastami, a nowe będą się automatycznie dodawać.
Podcast Addict – podcasty na smartfonie
Na urządzeniach działających pod kontrolą Androida, warto sięgnąć po aplikację Podcast Addict. Warto się nią zainteresować, bowiem w wersji darmowej jedynym poważniejszym niedociągnięciem są reklamy, które można zlikwidować kupując płatną edycję za niecałe 12 zł.
Wśród dostępnych opcji znajdziemy możliwość ręcznego dodawania podcastów, ale dostępny jest również bogaty katalog w samej aplikacji. Znajdziemy polskie treści, w tym nawet Na Podsłuchu – Niebezpiecznik.pl. Podcasty możemy subskrybować, dostając aktualizacje o nowych treściach. Możemy je także pobierać, by móc posłuchać później, gdy nie będziemy mieli dobrego dostępu do Internetu.