LastPass: jak synchronizować hasła między urządzeniami i przeglądarkami

Pod koniec 2016 roku popularny menedżer haseł LastPass otrzymał synchronizację między wieloma urządzeniami bez żadnych ograniczeń. Decyzja ta sprawiała, że bezpłatna edycja LastPass stała się dla wielu bardzo interesująca, ponieważ zaczęła zapewniać wygodne narzędzia do przechowywania i przenoszenia haseł między różnymi urządzeniami.

LastPass: jak synchronizować hasła między urządzeniami i przeglądarkami

16.11.2017 | aktual.: 30.11.2017 15:47

LastPass, w przeciwieństwie do menedżerów haseł wbudowanych w przeglądarki internetowe, umożliwianie przechowywanie haseł z różnych przeglądarek i aplikacji, zarówno na Windowsie, macOS-ie, Androidzie i iOS-ie, użytkownik nie musi się zatem martwić o kompatybilność. O ile w przypadku Windowsa i przeglądarek opartych na Chromium nie robi to aż takiej różnicy, tak z przenoszeniem danych pomiędzy przeglądarkami na Linuksie i macOS-ie nie jest już tak kolorowo.

Konfiguracja na komputerze

Podczas instalacji LastPass warto przejść do zaawansowanych opcje, które pozwolą wstępnie skonfigurować usługę. W ustawieniach ustalimy, do których przeglądarek mają zostać zainstalowane wtyczki. Dodatkowe opcje pozwolą z kolei skonfigurować ustawienia prywatności. Podczas wstępnej konfiguracji pozostanie jeszcze utworzenie konta, które będziemy wykorzystywać do synchronizacji haseł pomiędzy urządzeniami.

Obraz

Po zakończonej instalacji, LastPass wykryje sieci Wi-Fi zapisane na urządzeniu i spyta się, czy przechowywać ich hasła. Teraz pozostaje uruchomienie przeglądarki i skorzystanie z nowego rozszerzenia. LastPass synchronizuje się z przeglądarką, zastępując wbudowanego menedżera haseł. Wystarczy zalogować się na wcześniej ustalone konto.

Obraz

LastPass jako rozszerzenie w przeglądarce internetowej będzie zachowywał się podobnie do wbudowanego menedżera haseł. Podczas logowania zostaniemy spytani, czy chcemy zapisać hasło w usłudze. Później podczas ponownego logowania wystarczy wybrać odpowiednie konto, a hasło zostanie wprowadzone automatycznie.

Obraz

Jeśli hasło do witryny będzie pokrywać się z hasłem do LastPass, to zostaniemy poinformowani o zagrożeniu bezpieczeństwa, co oczywiście ma zachęcić użytkownika do większej troski o bezpieczeństwo. Uwaga! Bardzo przydać może się już na tym etapie wbudowany generator haseł, o którym więcej za moment.

Obraz

Zapisanymi hasłami zarządzamy po kliknięciu na ikonkę LastPass i wybraniu Otwórz sejf. Zgromadzone dane przedstawione są w formie kafelków z obrazkiem i krótką informacją. Po wybraniu edycji, możemy ręcznie ustalić adres strony, nazwę i hasło konkretnego zapisanego konta oraz dodać notatkę. Z tego poziomu przeglądania zapamiętanych informacji, możemy również udostępnić znajomym wybrane hasła lub je usunąć.

Obraz

Kolejna funkcja umożliwia wygodniejsze i przede wszystkim szybsze dokonywanie zakupów w Sieci. Nie będziemy musieli już poświęcać czasu na wprowadzania wszystkich danych, by dokonać prostego zakupu. W sekcji Formularze do wypełnienia możemy umieścić karty płatnicze lub adresy rozliczeniowe, które zostaną zapisane w LastPass, a więc będziemy posiadali do nich dostęp na każdym wspieranym urządzeniu.

Mobilna aplikacja

LastPass pozwala oczywiście synchronizować hasła z urządzeniami mobilnymi. Można na nich sięgnąć po aplikację, która dostępna jest dla użytkowników Androida i iOS-a. Aplikacje są mocne zbliżone do siebie i ich obsługa przebiega identycznie.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Podczas wstępnej konfiguracji, czyli podczas logowania się, możemy wykorzystać biometrię, na przykład logować się za pomocą czytnika linii papilarnych. Należy pamiętać, że w celu zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa, przy domyślnych ustawieniach, wykonywanie zrzutów ekranu jest wyłączone.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Mobilna aplikacja umożliwia zarządzenie listą zapisanych danych użytkownika. Identycznie jak ma to miejsce na pulpitach, przechowywane hasła możemy przeglądać czy usuwać. Wprowadzać możemy również hasła do nowych witryn oraz możemy dodawać nowe formularze i bezpieczne notatki. Synchronizacja pomiędzy poszczególnymi instalacjami LastPass odbywa się automatycznie – wystarczy być zalogowanym na to samo konto.

Obraz

Wartą uwagi funkcją jest wspomniany generator haseł, których skomplikowaniem nie musimy się przejmować – będą one zapisane w LastPass i nie będziemy musieli zapamiętać pseudolosowego ciągu znaków. Oczywiście funkcja dostępna jest również w rozszerzeniach dla desktopowych przeglądarek internetowych. Do zadań użytkownika należy ustalenia długości hasła, ewentualnie może zdefiniować jakie znaki i symbole mogą w nim wystąpić.

Logowanie staje się wygodniejsze i szybsze

LastPass jest świetnym narzędziem, które w darmowej wersji powinno spełnić wymagania większości Internautów. Pozwala na komfortowe przechowywanie haseł i innych danych logowania w jednym miejscu, nie uzależniając od wybranej przeglądarki czy systemu operacyjnego. Dzięki LastPass w końcu możemy skończyć ze stosowaniem prostego, powtarzającego się hasła dla wielu witryn, co z pewnością nie jest bezpiecznym rozwiązaniem. A bezpieczeństwo? Jak zawsze w przypadku podobnego oprogramowania, wykorzystującego w dodatku synchronizację na zewnętrznych serwerach – oparta jest na zaufaniu do dostawcy usługi.

LastPass znajdziecie w naszej bazie oprogramowania. Dostępna jest wersja na Windows i macOS oraz na urządzenia mobilne – Android i iOS.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)