mObywatel się zmieni. Unia podała datę
Podano datę, od kiedy zacznie obowiązywać tzw. rozporządzenie eIDAS2. Unia Europejska chce wprowadzić Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Wprowadzony akt ma znacząco zmienić przepisy o identyfikacji elektronicznej.
12.05.2024 13:43
Ministerstwo Cyfryzacji przekazało informację na temat rozporządzenia eIDAS2. Opublikowane 30 kwietnia w Dzienniku Urzędowym UE rozporządzenie ma zacząć obowiązywać 20 maja 2024 r. Za kilka dni w życie wejdą zatem zasady, które wyraźnie wpłyną na obowiązujące od 2014 r. przepisy o identyfikacji elektronicznej i usług zaufania.
eIDAS2 Wprowadzi Europejskie Portfele Tożsamości Cyfrowej (ETPC). Są to osobiste portfele cyfrowe, które będą honorowane w całej Unii Europejskiej. Pozwolą one m.in. na potwierdzanie tożsamości, korzystając z publicznych i niektórych komercyjnych usług online i offline i wybrać określone dokumenty i dane, by dzielić się nimi bezpiecznie. Użytkownicy będą mieli prawo decydować, czy chcą korzystać z portfela, czy nie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
eIDAS2 kładzie duży nacisk na ochronę prywatności użytkowników. Kwalifikowane podpisy elektroniczne będą dostępne w portfelach za darmo dla osób, które korzystają z nich w celach innych niż zawodowe.
Zmiany w mObywatelu
Polacy dobrze znają podobne rozwiązania. Aplikacja mObywatel ma już prawie 18 mln pobrań i jest jedną z najbardziej rozwiniętych tego typu aplikacji w Unii Europejskiej. Już teraz możemy więc korzystać z funkcji, które pozostali mieszkańcy UE mogą otrzymać w przyszłości. mObywatel będzie musiał się zmienić, aby dostosować się do rozporządzenia unijnego. Przede wszystkim będzie musiał on działać w taki sposób, by był zgodny z całym systemem i był honorowany też poza granicami naszego państwa.
eIDAS2 – kiedy zacznie działać?
Przepisy dotyczące eIDAS2 zaczną obowiązywać 20 maja, ale w praktyce ich wdrożenie może zająć więcej czasu. Wszystko zależy od tego, kiedy Komisja Europejska przyjmie akty wykonawcze do rozporządzenia. Pod koniec 2024 r. poznamy niektóre z nich, w tym przepisy dotyczące wymagań technicznych dla portfeli. Od tej pory państwa członkowskie Unii Europejskiej i Ukraina będą miały dwa lata na zbudowanie i wdrożenie swoich portfeli.
Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl