Monitorowanie temperatury podzespołów PC - jaki program wybrać?
Jaki darmowy program do monitorowania temperatury kluczowych elementów komputera wybrać? Czy wysoka temperatura procesora lub układu graficznego ma negatywny wpływ na działanie naszego PC? Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób sprawdzić aktualną temperaturę bazowych podzespołów komputera, zapraszamy do lektury poniższego zestawienia.
20.03.2023 | aktual.: 21.03.2023 18:23
Czy warto monitorować temperaturę podzespołów w komputerze?
Temperatura pracy poszczególnych podzespołów w komputerze to istotny aspekt, który przez większość użytkowników jest bagatelizowany. Warto zdać sobie sprawę, że zbyt wysoka temperatura takich komponentów jak procesor czy układ graficzny powodować mogą nieprawidłową pracę całego komputera, tj. drastyczny spadek wydajności, występowanie problemów z działaniem aplikacji i gier lub samoczynne restarty komputera, a w skrajnych przypadkach - nawet uszkodzenie danego podzespołu.
Chcąc odczytać temperaturę komponentów i dowiedzieć się ile stopni ma komputer wystarczy, że skorzystamy z odpowiedniego oprogramowania do monitorowania temperatur w PC. W większości udostępniane jest ono bezpłatnie, a działanie opiera się na odczytywaniu temperatury z sensorów zamontowanych np. w jednostce CPU, układzie graficznym czy dysku twardym. Co istotne, takie narzędzia potrafią działać w tle i alarmować użytkownika o wystąpieniu wysokiej temperatury na obsługiwanych podzespołach, pomagając uchronić je przed uszkodzeniem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
HWMonitor - rozbudowane narzędzie do monitorowania urządzeń
HWMonitor to bez wątpienia jedno z najlepszych i najpopularniejszych narzędzi do monitorowania parametrów podzespołów zamontowanych w komputerze. HWMonitor obsługuje większość najpopularniejszych jednostek CPU i GPU oraz dysków twardych, dostarczając użytkownikowi informacje o aktualnych temperaturach pracy każdego z nich. Co więcej, rejestruje on także dane o najniższej i najwyższej temperaturze, a także umożliwia ich zapisanie na dysku twardym w postaci pliku tekstowego.
HWMonitor dostarcza również wielu innych, cennych dla użytkownika informacji o pracy bazowych podzespołów w PC. Narzędzie udostępnione zostało w wersji do instalacji oraz przenośnej, gotowej do działania tuż po pobraniu. Co istotne, wymagane ono jest do działania wielu widżetów dla systemu Windows, które wyświetlają na pulpicie informacje m.in. o temperaturach kluczowych podzespołów komputera.
GPU-Z - darmowe narzędzie do monitorowania GPU
GPU-Z to niewielkie, ale użyteczne narzędzie dostarczające wielu cennych informacji o karcie graficznej. Obsługuje ono układy GPU wiodących producentów, zarówno rozwiązania zintegrowane, jak również dedykowane.
Aplikacja potrafi wyświetlać w czasie rzeczywistym temperaturę pracy karty graficznej oraz procesora odczytaną ze specjalnych sensorów, a także wartości minimalne i maksymalne. Wszelakie rejestrowane przez GPU-Z dane mogą zostać zapisane jako log na dysku twardym komputera.
Core Temp - monitorowanie temperatury poszczególnych rdzeni CPU
Core Temp to niewielkie narzędzie stworzone z myślą o overclockerach. Umożliwia ono wygodne monitorowanie temperatury poszczególnych rdzeni procesorów z rodziny Intel oraz AMD. Dane odczytywane są w czasie rzeczywistym z sensorów zamontowanych przez producenta w jednostce CPU.
Program dostarcza także inne szczegółowe informacje o procesorze zamontowanym w komputerze, powiadomienia gdy temperatura osiągnie graniczne wartości, a także umożliwia samoczynne wyłączenie PC w celu ochrony procesora przed uszkodzeniem.
HWiNFO32/64 - kombajn do monitorowania komponentów PC
HWiNFO to darmowe narzędzie do identyfikowania podzespołów zamontowanych w komputerze, które przez wielu uznawane jest za najlepsze w swojej kategorii. Program ten dostarcza olbrzymią liczbę cennych informacji o urządzeniach w PC, a jego częste aktualizacje zapewniają wsparcie dla najnowszych ich modeli.
HWiNFO pozwala na monitorowanie temperatur wszystkich podzespołów, które dysponują odpowiednimi czujnikami i ich rejestrowanie, alarmowanie o możliwości przegrzania dowolnego z nich oraz podejmowanie niemal dowolnych działań w przypadku osiągnięcia krytycznych wartości temperatury.
Programów umożliwiających monitorowanie temperatury bazowych podzespołów komputera jest oczywiście więcej. Jeśli korzystacie z innych, które warto polecić, podzielcie się swoją opinią w komentarzach. Zapraszamy do dyskusji.
Daniel Karcz, dziennikarz dobreprogramy.pl